Środa, 15.07.2020, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Nastąpi połączenie Gimnazjum 1 i SP 9. Czy będą zwolnienia? Prezydent: To nie będzie zwyczajna suma dwóch szkół

20.02.2015, 07:00:32 Rozmiar tekstu: A A A
Nastąpi połączenie Gimnazjum 1 i SP 9. Czy będą zwolnienia? Prezydent: To nie będzie zwyczajna suma dwóch szkół
fot. Adrian Sajko

W jednym olbrzymim budynku na Zawadzie mieści się Szkoła Podstawowa nr 9 oraz Gimnazjum nr 1. Radni przegłosowali wczoraj projekt uchwały, według którego szkoły te zostaną przekształcone w Zespół Szkół nr 3. Co stanie się z pracownikami, których stanowiska się dublują?

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta przewodniczący Jerzy Wilk przedstawił stanowisko Związków Zawodowych Solidarność, które pomysł połączenia szkół zaopiniowały pozytywnie pod warunkiem, że wszystkim pracownikom zostaną zagwarantowane miejsca pracy.

Zaprezentowana została również opinia OPZZ. - Po zapoznaniu się z projektami uchwał i uzasadnieniami projektów opiniujemy projekt pozytywnie -  czytał Jerzy Wilk.

Podobnie jak w przypadku likwidacji Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich i tym razem w uzasadnieniu pojawił się argument "analizy wykorzystania obiektów szkolnych".

Proponuje się połączenie Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 9 w Zespół Szkół nr 3 z dniem 1 września 2015 r.  Utworzenie Zespołu Szkół usprawni zarządzanie tymi placówkami i właściwą realizację zadań statutowych. Nie zmieni się aktualny podział na klasy. Uczniowie pozostaną w tych samych oddziałach

- zaznaczył Jerzy Wilk.

Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisja Finansowo - Budżetowa jednogłośnie pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Radna Jolanta Lisowska (PiS) chciała się dowiedzieć, czy aby na pewno pracownicy obu placówek mogą czuć się bezpieczni i nie stracą pracy. - Czy w związku z połączeniem szkół nie będzie zwolnień pracowników? - zapytała.

Od razu, choć bez konkretów, odpowiedzi radnej udzielił Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.

Zawsze jest tak, że przy łączeniu  będą się dublować niektóre miejsca pracy. Będziemy podejmować takie działania, żeby szukać dla tych osób miejsca. Natomiast nie może być tak, że to będzie zwyczajna suma dwóch szkół

- stwierdził.

To stanowisko nie usatysfakcjonowało radnej. - To znaczy, że mogą być zwolnienia? - dopytywała.

- Nie może być dwóch dyrektorów szkół. Przy łączniu tych szkół, dla osób, których stanowiska będą się dublowały będziemy szukać możliwości przesunięcia tych pracowników - powtórzył Prezydent.

Kolejne pytanie Witoldowi Wróblewskiemu zadał radny Zenon Lecyk (PiS). - Czy oszacowano efekty ekonomiczne wynikające z tego połączenia? Jakie są z tego korzyści? - pytał radny.

Iwona Mikulska, dyrektor Departamentu Oświaty zapewniła, że na Komisji Oświaty i Komisji Finansowo -Budżetowej został przedstawiony szczegółowy plan korzyści finansowych. - Jeśli chodzi o oszczędności,  racjonalizacja sieci tych szkół spowoduje oszczędności rzędu ok. 1 mln 100 tys. w roku 2016 (dot. to likwidacji ZST-H i połączenia SP9 z Gimnazjum 1 - przyp. red.) - tłumaczyła.

Stąd ta kwota?

Oszczędności uzyskamy głównie na wynagrodzeniach zmniejszonych etatów, ale również oszczędności związane z racjonalnym wykorzystaniem  budynku przy ul. Rodziny Nalazków, ale również budynku przy ul. Saperów, gdzie Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich będzie opuszczał ten budynek

- dodała.

Dyrektor Departamentu Oświaty odniosła się również do przyszłych rozwiązań etatowych. - Nie ma możliwości dublowania stanowisk. Dyrektor, księgowa, sekretarz, kierownik administracji, kierownik obsługi, kierownik obiektów sportowych. Można by tych stanowisk wymieniać jeszcze więcej. Na mocy porozumienia z dyrektorami innych placówek oświatowych etaty, które są zabezpieczone w związku z przejściem na emeryturę innych pracowników w tych placówkach, na te etaty będziemy przenosić pracownikówzgodnie z ustawą  o  pracownikach samorządowych lub zapewniać pracę na nowych umowach o pracę w innych placówkach oświatowych - mówił Iwona Mikulska.

Radna Maria Kosecka (niezrzeszona) zapytała o to, ilu pracowników nabyło, bądź nabędzie, uprawnienia emerytalne. - Zespół Szkół nr 3 na Zawadzie, czyli Gimnazjum nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 9 - czterech pracowników obsługi nabyło i już jest na świadczeniach emerytalnych - mówił Iwona Mikulska. - Jeśli chodzi o kadrę pedagogiczną w tym zespole nikt nie nabędzie w przyszłym roku szkolnym świadczeń emerytalnych.

Radni przyjęli projekt uchwały. 22 radnych było za, 2 wstrzymało się od głosu.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +29
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Piątek, 20.02

  Dobry kierunek ta konsolidacja. Podpowiem inne, jeszcze lepsze. W Urzędzie Miasta są Departamenty: 1.Budżetu, 2.Dochodów Budżetowych oraz 3.Ksiegowości, które też jak się wydaje można ze sobą połączyc. Albo inne Departamenty: a.Społeczny, b.Świadczeń Rodzinnych, c.Spraw Obywatelskich. Że nie wspomnę o rozmaitych zarządach: zieleni miejskiej, dróg czy komunikacji, których zakres kompetencji też się powiela i pokrywa. A gdyby tak jeszcze pogrzebac w rozmaitych pionach, referatach i innych wydziałach oraz w etatach tam występujących, to takich pomysłów byłoby dużo więcej.

 2. 2
  +13
  ~ Petent
  Piątek, 20.02

  a co ze stanowiskami pracy urzędów które jak zaraza dublują się w każdym odzdziale czy to ZUS, SRUS, PUP, US, UM, UW, PZU i miliony innych darmozjadów ?

 3. 3
  +12
  ~ oświata
  Piątek, 20.02

  Kiedyś wydział edukacji mieścił się w dwóch pokojach a teraz zajmują cały korytarz. Może zacząć robić oszczędności na swoim podwórku? Do czego dochodzi w naszym mieście, ze zamyka się szkoły? może zaczniemy palić książki pani dyrektor? też zaoszczędzimy? a na każdym wjeździe do Elbląga proponuję wywiesić tablicę "ZAMKNIĘTE". Brawo włodarze !!!!

 4. 4
  +13
  ~ konsol
  Piątek, 20.02

  Może skonsolidować wiceprezydentów - zawsze to trochę oszczędności.

 5. 5
  +2
  ~ eWA ...
  Piątek, 20.02

  JAK PIES NIE MA CO ROBIĆ TO JA..................A LIŻE , panowie RZĄDZĄCY NASZYM MIASTEM ..........................

 6. 6
  +3
  ~ janusz
  Piątek, 20.02

  Ale mamy radnych..! Żadnego szacunku dla historii Elbląga, dla samych Elblążan... "3" od wielu,wielu lat kojarzy się ze szkołą przy Agrykoli, to symbol ! .. Najpierw , tłumoki, uczynili z niej "5", a teraz nadają "3" .. A nie można by tego odwrócić ? Nadać "1" i "9" numer "5" , a "3" niech wróci na swoje miejsce ! Przypominam radnym{?} że liczby 1 i 9 dają 10.... Kiedyś była w Elblągu "żółta" szkoła "10"...!

 7. 7
  +14
  ~ agata
  Piątek, 20.02

  Panie Prezydencie sobie 13 wypłaciliście a my, tez oszczędność? Wie Pan ile zarabia obsługa w szkołach?

 8. 8
  +13
  ~ idol
  Piątek, 20.02

  A może zweryfikować pracę skarbników, jak mogli dopuścić do takiego zadłużenia, przyklaskują każdemu prezydentowi. Skoro nie potrafią sprowadzać włodarzy na ziemię bo się boją o stołki to może czas odejść z honorem?

 9. 9
  +14
  ~ obserwator 1
  Piątek, 20.02

  A czemu nie połączyć III LO z Gimnazjum nr 5. Gimnazjum nr 5 ma problemy z naborem do klas I, coraz więcej wolnych klas/gabinetów w gimnazjum, a przybycie w ich progi 3 LO zwiększy nabór do nowego zespołu.

 10. 10
  +2
  ~ toto
  Sobota, 21.02

  Radni PiS-komuny....Łopaty w łapy i przekopcie Mierzeję, jak obiecywaliście "ustami" imć Wilka..! To byłby jakimś konkretem.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.