Niedziela, 27.09.2020, Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SONDY

Co znajdujemy w bucie na Mikołajki? Jak elblążanie obchodzą dzień 6 grudnia? - nasza sonda

06.12.2014, 08:20:33 Rozmiar tekstu: A A A
Co znajdujemy w bucie na Mikołajki? Jak elblążanie obchodzą dzień 6 grudnia? - nasza sonda
Fot. archiwum redakcji

W marketach robi się tłoczno, rodziny wybierają dla swoich bliskich upominki z okazji Mikołajek. Czy jest to święto dla dzieci? Jakie tradycje stosowane są w te święta? Na te pytania odpowiedzą w dzisiejszej sondzie mieszkańcy Elbląga.

 

Pani Lidia, 57 lat : „Wszyscy obchodzimy Mikołajki. Obdarowujemy przede wszystkim dzieci, a bliscy dostają mniejsze podarunki – jednak też o nich pamiętam. Tradycyjnie daje się słodycze i drobne upominki.”

Pani Lilianna, 42 lata : „Przede wszystkim dzieci dostają prezenty, głównie słodycze i coś jeszcze. Zawsze mamy zawieszki takiego buta i tam wkładamy prezenty.”

Pani Bogusława, 47 lat : „Teraz jesteśmy osobno z dziećmi, już dzieci nie ma, ale pewnie obchodzą. W tym roku tylko ich obdarujemy. Rózgi dla dzieci oczywiście też się zdarzają jak zasłużą, ale oprócz tego słodycze i drobne upominki. Dziewczynki lubią laleczki, a chłopcy samochodziki.”

Pani Iwona, 56 lat : „Oczywiście obchodzimy te święta, są zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Dajemy drobne prezenty, głównie dla małych dzieci. Stawiamy również ciasteczko i mleko dla Mikołaja.”

Pani Aldona, 20 lat : „Stawiamy buty i oczekujemy co nam Mikołaj przyniesie, a w rzeczywistości są to zazwyczaj rodzice, ale o tym nikt nie może wiedzieć. Ja również obdarowuję rodzinę, nie jestem stąd, ale jak wrócę do domu na pewno upominki dostaną.”

Pani Marta, 30 lat : „U nas w domu obdarowujemy się z mężem, bo jesteśmy tylko my. Za czasów mojego dzieciństwa była trochę inna tradycja, bo zamiast upominków do butów – chowano je do szafek. Rano, gdy dzieci wstały z łóżek, musiały cały dom przetrzepać, żeby znaleźć swój prezent.”

Pani Jaśmina, 18 lat : „Jestem z domu dziecka i oczywiście obchodzimy święta. Teraz będziemy mieli zjazd mikołajkowy, będziemy robić pierniki. Przyjdą do nas ludzie i zbierzemy pieniądze na wakacje. Drobne upominki też zazwyczaj są.”

Pan Paweł, 40 lat : „Obchodzimy Mikołajki, nawet muszę się pochwalić, że w tym roku córka kupiła nam za własne pieniądze prezenty. Stosujemy też rózgi, co roku dostaję taką małą od żony jako motywator.”

Wiktoria, 11 lat : „Mikołaj przychodzi. Najpierw się czyści buty, a później się stawia je wieczorem na oknach. Kładziemy się spać i rano patrzymy i już są prezenty – słodycze, ciasteczka, żelki. Czasami też rózga, jak ktoś jest bardzo niegrzeczny. Dorosłym się też daje prezenty.”

Pani Anna, 30 lat : „Tego małego Mikołaja, 6 grudnia, to obchodzimy, ale tak symbolicznie. Bardziej 24 grudnia już na bogato. Jak na razie mamy małe buty, ale swoje tez tak troszkę polerujemy, bo coś tam w tym bucie zawsze się znajdzie. (Mówiąc do dziecka – przyp.red.) Oczywiście, że jest praktyka wkładania rózgi do buta. Jak dziecko będzie niegrzeczne to dostanie taką wielką rózgę, a jak będzie grzeczne to dostanie co? Ciuchcię!”


 

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Gdańsk pozdrawi
  Sobota, 06.12

  Świetne są te sondy, bardzo dobry pomysł aby angażować w różne wypowiedzi mieszkańców Elbląga

 2. 2
  +3
  ~ Mikołaj
  Sobota, 06.12

  Ślizgawicę na chodnikach i jezdniach.

 3. 3
  +6
  ~ eWA ...
  Sobota, 06.12

  W BUCIE NA MIKOŁAJKI ELBLĄŻANIE ZNAJDUJĄ BIEDĘ SZUKAJĄCĄ OFERTY NA PRACĘ .............................

 4. 4
  +7
  ~ MIKOŁAJ
  Sobota, 06.12

  Dzien bez mądrości Koseckiej vel SUPER BLONDYNKI co to na wszystkim się zna, wszysto wie i wszystko umie, dniem straconym:)

 5. 5
  +2
  pampi - ZAWADA
  Sobota, 06.12

  Można się , np : zaangażować w organizowanie Mikołajek . Coś od serca, dla innych małych serc.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.