Sobota, 15.08.2020, Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama


Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2013

Jerzy Wilk dziękuje Ministrowi Biernackiemu, za poparcie jego pomysłu ws. przekopu Mierzei

05.07.2013, 17:35:33 Rozmiar tekstu: A A A
Jerzy Wilk dziękuje Ministrowi Biernackiemu, za poparcie jego pomysłu ws. przekopu Mierzei
fot. Monika Skowrońska

Dwie partie, rywalizujące ze sobą na finiszu kampanii wyborczej, zaprosiły do Elbląga znamienitych gości. W sprawie przekopu Mierzei Wiślanej, na konferencji zorganizowanej przez Jerzego Wilka, wypowiedziało się trzech specjalistów w tej dziedzinie: Europoseł PiS Marek Gróbarczyk, były wiceminister transportu i gospodarki morskiej Zbigniew Sulatycki oraz  Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego, Zbigniew Wysocki.


Szansą dla rozwoju Elbląga jest gospodarka morska. Przez wiele lat, poprzez handel i kupiectwo drogą wodną, miasto było potęgą. – W tym kierunku należy rozwijać Elbląg i tworzyć miejsca pracy – mówi Jerzy Wilk otwierając spotkanie. 
 
W spotkaniu wziął udział Marek Gróbarczyk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. – Wróciłem właśnie ze Sztrasburga, gdzie odbyło się posiedzenie Parlamentu Europejskiego i jako grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przygotowaliśmy rezolucję dotyczącą włączenia miasta Elbląga w poczet trasy komunikacyjnej korytarza transportowego Via Carpatia, łączącego Morze Egejskie (Grecja) z Kłajpedą (Litwa) i odbicie, poprzez drogę S19, A2 i S7 do Elbląga – mówi Marek Gróbarczyk.
 
Realizacja tego pomysłu, miałaby stanowić alternatywę w połączeniach krótkiego zasięgu na Bałtyku. - To idzie pokłosiem naszym założeniom zbudowania toru żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, którą uchwaliliśmy w ramach Rządu Jarosława Kaczyńskiego w 2007 roku. Zakładano wtedy budowę w trzech lokalizacjach, najlepszą miejscowością były Skowronki – mówi europoseł.
 
Ze Skowronek do Elbląga miałoby nastąpić pogłębienie toru żeglugowego do pięciu metrów. – To dałoby możliwość przeładunku portu powyżej miliona ton rocznie, co podniosłoby o 50 proc. przychody miasta i zmniejszyło bezrobocie – dodaje Marek Gróbarczyk.
PiS nie zgadza się z koncepcją o tym, że wielkie kontenerowce miałyby wpływać do Elbląga a przekop Mierzei, wedle opinii Donalda Tuska to mrzonki. – Jego Rząd w 2011 roku przyjął budowę toru żeglugowego przez Mierzeję, dziś mówi żebyśmy sobie głowę wsadzili do zimnej wody i ostudzili zapały  - mówi Marek Gróbarczyk. 
 
W spotkaniu przedstawiono także techniczne odniesienie się do koncepcji przekopu. – Małe miejsca, jak Elbląg, są wykorzystywane w różnych aspektach we Francji, Belgii czy Niemczech. Obiekty takie jak jachty, łodzie ,motorówki mogłyby tu cumować, jednocześnie wpłynąć an rozwój turystyki – mówi Zbigniew Sulatycki, kapitan żeglugi wielkiej. 
 
Do portu wpływałyby, zdaniem zgromadzonych gości, specjalistyczne barki wychodzących w morze. - To barki o różnych gabarytach, nie przekraczających zanurzenia 5 metrów. Odbierają one części załadunków ze statków i przewożą w różne miejsca, by nie musieć transportować towarów drogą lądową. Mogą także pływać w Szwecji, Danii czy Niemczech generując duże profity finansowe – mówi Zbigniew Sulatycki. 
 
Możliwość połączenia szlaków transportowych i obsługa żeglugi to, według członków PiS, uczestniczących w spotkaniu, kwestia bardzo ważna dla Elbląga. – Projekt przekopu Mierzei ma znaczenie nie tylko dla Elbląga, ale także dla całego kraju. Cała Polska od Śląska, poprzez Elbląg i Gdynię mogłaby być połączona jednym szlakiem – mówi Zbigniew Wysocki, Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Morsko- Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego.
 
Zaszczytem dla Jerzego Wilka, jak sam mówi, było goszczenie trzech byłych ministrów, specjalistów z dużym doświadczeniem w sprawach morskich. Po podziękowaniach za przybycie, skomentował wypowiedź Ministra Marka Biernackiego. – Słyszałem, że dzisiaj w czasie konferencji Minister powiedział, że przekop Mierzei to dobre rozwiązanie dla Elbląga i IV Port to coś, co może powstać. Potwierdził to, co my od początku mówimy w swojej kampanii – mówi Jerzy Wilk, dziękując za poparcie Ministra.
 
 
 
 
MK

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ Warszawianka
  Piątek, 05.07

  Przyjaciele z Elbląga! Patrzy na was cała Polska. Pogońcie PObolszewię ze swojego miasta raz na zawsze!

 2. 2
  +19
  ~ Tomek
  Piątek, 05.07

  Super Tylko Wilk

 3. 3
  +12
  ~ PIS wygra
  Piątek, 05.07

  67 lat tyranie do śmierci tego -PO wam nie darujemy!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. 4
  +6
  ~ Kin
  Piątek, 05.07

  Dobry pomys czy podołacie temu planowi to jest pytanie

 5. 5
  +4
  ~ gość ŚLAZAK
  Piątek, 05.07

  NIE DAJCIE SIĘ PONIEWIERAĆ TYM Z PARTI OSZUSTÓW .ONI TYLKO WALCZĄ O STOŁKI MATOŁ TYLKO KŁAMAŁ I KŁAMIE .W CHORZOWIE TAK SIĘ ODGRODZIŁ OD OBYWATELI http://slaskiemiasta.pl/konwencja-platformy-obywatelskiej-chorzow-2013

 6. 6
  --10
  ~ Mariusz Lewandowski
  Piątek, 05.07

  Drogi chłopcze - nie udawaj bystrzaka bo ci nie wychodzi . Browar OPGIK i inne firmy współpracują z każdą władzą bo interes nie ma koloru partyjnego - ma kolor zielony , Na spotkaniu z Premierem nie wypada nie być - to takie skąplikowane ? Jak znasz jakiś elbląskich oligarchów to podaj nazwiska - dziś była szefowa CBA ... Nie miałeś odwago podejść ? Ja mogę zrobić to za ciebie,,,

 7. 7
  --12
  ~ koko
  Sobota, 06.07

  Bzdety i jezszce raz bzdety Elkbląski port nigdy nie będzie miał żadnego znaczenia.Może co najwyzej słuzyć za przystań dla barek kursujących między Kaliningradem a Elblagiem .To wszystko na co pozwalaja waruki i zawsze tak będzie.Opowiadanie o połaczeniu z Morzem Egejskim graniczy z .......?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.