Środa, 7.12.2022, Imieniny: Agata, Ambrozy, Marcin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Elbląg: Niesłusznie skazany, spędził w więzieniu 17 miesięcy. Sąd obniżył jego odszkodowanie

12.09.2022, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Niesłusznie skazany, spędził w więzieniu 17 miesięcy. Sąd obniżył jego odszkodowanie

Wojciech W. niesłusznie skazany za gwałt, spędził w więzieniu ponad 17 miesięcy. Elbląski sąd przyznał mu zadośćuczynienie w wysokości 344 tys. zł. Takiej kwoty jednak mężczyzna nie otrzyma. Gdański sąd apelacyjny postanowił ją zmniejszyć. 

 

 

 

Wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu został zmieniony w punkcie pierwszym. Zasądzoną kwotę zadośćuczynienia obniżono do 200 tys. zł. Dodano również, że podmiotem zobowiązanym do zapłaty zadośćuczynienia jest Skarb Państwa, Prezes SO w Elblągu. W pozostałym zakresie wyrok utrzymany został w mocy

 

 

- mówi  Anna Kanabaj-Michniewicz z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. 

 

 

 

Przypomnijmy. 22 kwietnia 2019 roku 39-letni wówczas Wojciech zaprosił do mieszkania przygodnie poznaną 18-latkę. Tam para uprawiała seks. Mężczyzna miał również zrobić zdjęcia nagiej nastolatki i opublikować je na portalu społecznościowym. Po tym zajściu dziewczyna zgłosiła się na policję, twierdząc, że najpierw została odurzona alkoholem, a gdy straciła świadomość, zgwałcona. Mężczyzna 25 kwietnia 2019 r. trafił do aresztu tymczasowego, gdzie spędził następnych kilkanaście miesięcy.

W lutym 2020 roku Sąd Rejonowy w Elblągu wydał wyrok w tej sprawie. Uznano, że mężczyzna zgwałcił 18-latkę. Niemal rok po tym wyroku sąd odwoławczy uniewinnił Wojciecha W. od popełniania zarzucanych mu czynów przez sąd odwoławczy.

Ta decyzja zapadła 3 lutego 2021 r.  Sąd oparł się na opinii biegłego, który ustalił, że stężenie alkoholu we krwi nastolatki było zbyt małe, aby mówić o upojeniu alkoholowym i utracie przytomności.

Mężczyzna postanowił domagać się zadośćuczynienia za 17 miesięcy i 6 dni spędzone w zakładzie karnym, wnioskował o 525 tys. zł.

 

 

Od momentu, kiedy współwięźniowie dowiedzieli się, z jakiego artykułu tam jestem, byłem opluwany, wyzywany. To było na porządku dziennym. W miejscach, gdzie nie ma kamer, byłem bity. Nie chcę kłamać, ale tak z 30 razy byłem obiektem przemocy fizycznej. Kopano mnie, okładano pięściami, raz nawet wybito mi ząb

 

 

- tak o swoich doświadczeniach z aresztu mówił pan Wojciech podczas procesu. 

 


Dziś (4 kwietnia) w Sądzie Okręgowym w Elblągu zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd przyznał mężczyźnie zadośćuczynienie. Zasądził od Skarbu Państwa na jego rzecz kwotę 344 tys. zł oraz 288 zł tytułem zwrotu wydatków związanych z ustanowieniem w sprawie pełnomocnika.

 

 

Jest to fakt powszechnie znany, że w warunkach izolacji więziennej, osoby, na których ciąży tego rodzaju zarzut (dotyczący przestępstwa seksualnego - przyp. red.) są poddawane różnego rodzaju szykanom ze strony współosadzonych. Sam wnioskodawca doświadczył tego, będąc obiektem obelg, zniewag i innych działań ze strony współwięźniów. Bez wątpienia też, od dnia aresztowania, panu W. towarzyszyło poczucie bezsilności i frustracji, wynikające z samego toku postępowania karnego, które się przeciwko niemu toczyło. Do momentu wydania wyroku uniewinniającego przez sąd drugiej instancji, organy prowadzące postępowanie praktycznie wyłącznie opierały się na relacji domniemanej pokrzywdzonej, nie uwzględniając argumentacji czy wyjaśnień wówczas oskarżonego, a dziś wnioskodawcy. (...) Ponadto uwadze sądu nie uszedł fakt, że wnioskodawca od chwili wyroku sądu pierwszej instancji skazującego go na karę 3 lat i 2 miesiące pozbawienia wolności (...) miał świadomość i wizję tego, że może przebywać ponad 3 lata w jednostce penitencjarnej, za czyn którego, jak się okazało, się nie dopuścił

 

 

- uzasadniał Marek Omelan, Sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu.

 

 

Skarb Państwa postanowił odwołać się od postanowienia elbląskiego sądu. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, gdzie 25 sierpnia zapadł wyrok zmniejszający kwotę zadośćuczynienia dla Wojciecha W. do 200 tys. zł.  

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Lol
  Niedziela, 11.09

  Żenada chłopak spędził tyle czasu .przy takich torturach niewinnie i zmniejszyć odszkodowanie. Nasze polskie prawo i sądy

 2. 2
  --1
  ~ kkk
  Niedziela, 11.09

  A ile pan "sendzia" sobie dałby odszkodowania, gdyby to on posiedział 17 miesięcy? Państwo Ziobrowe, swoim miliony, a skrzywdzonym przez sądy grosze. Bo to gamoń sędzia z Elbląga trzymał go w areszcie i wydał wyrok 3 lat więzienia. Czy za tą niekompetencję poniósł jakieś konsekwencje? Czy może awansował u ziobrowego prezasa?

 3. 3
  +6
  ~ wdss
  Niedziela, 11.09

  żenada, na nic nie starczy. Ile komenda dostał? 12 mln za 18 lat? to on powinien dostać 1/9 tego czyli ponad milion

 4. 4
  +14
  ~ Gość
  Niedziela, 11.09

  Resztę niech domaga się w sprawie cywilnej od dziewczyny ona też powinna ponieść karę finansową i karną za niesławienie.

 5. 5
  +3
  ~ Jejs
  Niedziela, 11.09

  Nie wiem jak w pl. Ale w uk za wrzucenie nagich fotek bez czyjejś zgody grozi 3 lata.

 6. 6
  +4
  ~ Lol
  Niedziela, 11.09

  Skurwysyństwo ala powinna zapłacić a nie podatnicy

 7. 7
  +2
  ~ Karany niewinnie
  Poniedziałek, 12.09

  Sedziowie to jest kasta bolszewicka nie do ruszenia powinni za takie wyroki oni is do kicia to by sie nauczyli sadzic

 8. 8
  +7
  ~ Egon
  Poniedziałek, 12.09

  Dlaczego płacić ma skarb państwa.Kto prowadził sledztwo i jaki prokurator nadzorował.Sędzia szybki bo interesuje jego co poprzednicy napisali.To oni powinni płacic za swoje błędy dlaczego podatnicy!

 9. 9
  +6
  ~ kek
  Poniedziałek, 12.09

  Ta dziewczyna powinna zapłacić odszkodowanie oraz sama trafić do więzienia za składanie fałszywych zeznań.

 10. 10
  0
  ~ LAW
  Poniedziałek, 12.09

  PiSowski SĄD dał za dużo to Arcy SĄD tez PiSowski powiedział że da mniej

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96640491485596