Środa, 18.05.2022, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

"Byłem przekonany, że to jest dzik". Myśliwy postrzelił kolegę, zapadł wyrok sądu

04.11.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Byłem przekonany, że to jest dzik". Myśliwy postrzelił kolegę, zapadł wyrok sądu

Maciej M. podczas nocnego polowania postrzelił kolegę. - Byłem przekonany, że to jest dzik - przekonywał myśliwy. Wczoraj, 3 listopada, w jego sprawie zapadł już kolejny wyrok.

 

 

Do dramatycznego w skutkach polowania doszło w czerwcu 2018 roku na polu we wsi Przezmark, w okolicy Elbląga. Dwóch mężczyzn planowało zasadzić się na dzika, jednak nocna nagonka tragicznie zakończyła się dla jednego z nich. Maciej M. wystrzelił, a kula trafiła jego znajomego Andrzeja R., przebijając klatkę piersiową, rozrywając płuco i łamiąc żebra. Mężczyzna przeżył. Drugiemu z myśliwych zarzucono jednak spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu kolegi. 

 

Zauważyłem ciemną niską plamę przemieszczającą się wzdłuż drogi technologicznej w moją stronę. Byłem przekonany, że jest to dzik, o którym wcześniej mówił Andrzej. Podniosłem się i po krótkim celowaniu oddałem strzał za pomocą sztucera. Byłem pewien, że Andrzej jest pod ścianą lasu, przed zejściem ze stanowiska powinien mnie o tym powiadomić, nie zrobił tego, idąc w moją stronę, nie włączył latarki. Po strzele Andrzej zawołał: Maciej ratuj". Nie wiedziałem wtedy jeszcze, co się stało. Zapytałem, gdzie jest. On zapalił latarkę. Dobiegłem do niego i zobaczyłem, co się stało [...] Jest mi przykro. Oboje z Andrzejem na tym polowaniu popełniliśmy błędy, które doprowadziły do tego, co się stało

 

- tak oskarżony zeznawał tuż po zdarzeniu.

 

Proces przed Sądem Rejonowym w Elblągu ruszył w marcu 2019 roku, w czerwcu tego roku zapadł wyrok. Obrońca oskarżonego i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego odwołali się od niego i sprawa trafiła do sądu apelacyjnego. Dziś, 3 listopada, poznaliśmy jego decyzję. 

 

Sąd Okręgowy w Elblągu podtrzymał wyrok pierwszej instancji, który skazał Macieja M. na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i zobowiązał go do powstrzymania się w tym czasie od udziału w polowaniach oraz nakazał na rzecz pokrzywdzonego zapłatę zadośćuczynienia w wysokości 150 tys. 

 

Wydanym dzisiaj (03.11.2021 r.) wyrokiem w sprawie Sąd Okręgowy w Elblągu zmienił zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego tylko w ten sposób, że w miejsce środka kompensacyjnego w postaci zadośćuczynienia, na podstawie art. 46 § 2 kodeksu karnego orzekł od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w kwocie 150.000 zł, utrzymując wyrok sądu I instancji w pozostałej części. Ponadto Sąd odwoławczy obciążył oskarżonego kosztami sądowymi i opłatą

 

- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy SO w Elblągu.

 

Ta kosmetyczna zmiana pozwoli pokrzywdzonemu, jeśli będzie taka potrzeba,  dochodzić roszczeń w osobnym postępowaniu cywilnym i nie zamyka mu drogi do wykazywania, że kwota tytułem zadośćuczynienia powinna przekraczać 150 tys. zł.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ kiki
  Piątek, 05.11

  Koniec koleżeństwa ...

 2. 2
  +2
  ~ realll
  Piątek, 05.11

  Co to za wyrok? Przede wszystkim tych dwóch baranów powinno dostać dożywotni zakaz polowania.

 3. 3
  0
  ~ Machupichcę
  Piątek, 05.11

  Tak się kończą dowartościowujące pseudo zabawy panów w śmiesznych czapeczkach i z małymi fujarkami.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92185688018799