Poniedziałek, 20.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Protest wyborczy PiS dotyczący "losowania" radnego został oddalony. Sąd nie dopatrzył się nieprawidłowości

03.12.2018, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Protest wyborczy PiS dotyczący "losowania" radnego został oddalony. Sąd nie dopatrzył się nieprawidłowości

Sąd Okręgowy w Elblągu nie dopatrzył się nieprawidłowości w sposobie uzyskania mandatu radnego przez Marka Burkhardta (KWW Witolda Wróblewskiego). Dziś, 3 grudnia, oddalił protest wyborczy złożony w tej sprawie przez Prawo i Sprawiedliwość.

W trakcie październikowych wyborów do Rady Miejskiej Elbląga dwa komitety: KW PiS i KWW Witolda Wróblewskiego w okręgu wyborczym złożyły taką samą ilość głosów (po 2 tys. 322). Kwestię przyznania mandatu rozstrzygnięto przez losowanie. Szczęście uśmiechnęło się do Marka Burkhardta, który uzyskał tym samym dodatkowy głos w radzie dla komitetu prezydenta.

Z takim rozwiązaniem nie zgodził się PiS podejrzewając pomyłkę podczas liczenia głosów. W listopadzie przedstawiciele ugrupowania złożyli do elbląskiego sądu protest wyborczy w tej sprawie. Podważali prawidłowość sprawdzania tożsamości i wydawania kart do głosowania w jednej z obwodowych komisji wyborczych. Dziś elbląski sąd wydał wyrok.

Sąd Okręgowy w Elblągu oddalił protest wyborczy dotyczący wyborów do Rady Miejskiej w Elblągu. Sąd przyjął, że skarżący w proteście wyborczym nie przedstawił argumentacji, która mogłaby skutkować jego uwzględnieniem

- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy SO w Elblągu.

Sąd przypomina, że losowanie, które przeprowadzono w związku z uzyskaniem takiej samej liczby głosów przez dwa komitety, jest zgodna z Kodeksem wyborczym. Rzecznik z kolei wyjaśnia, protest wyborczy zakładał, że opisane w nim nieprawidłowości podczas głosowania mogły zaważyć na wynikach głosowania w obwodzie wyborczym nr 40 w Elblągu. Postawiona została teza, że nie jest wiadome, czy osoby oddające ostatecznie głosy, to osoby, których tożsamość pozytywnie zweryfikowano jako uprawnione do głosowania. Uzasadniano ten pogląd tym, że miały miejsce liczne i powtarzające się nieprawidłowości, polegające na sprawdzaniu tożsamości wyborców, przy bardzo dużym natężeniu zgromadzonych osób w lokalu wyborczym, przez jednego członka Obwodowej Komisji Wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania i wydawaniu kart do głosowania tym wyborcom przez innego członka tej Komisji, który nie zajmował miejsca obok osoby wydającej karty wyborcze i nieuczestniczącego w czynności sprawdzania tożsamości. Z przepisów Kodeksu wyborczego nie wynika jednak obowiązek wydawania karty wyborczej jedynie przez tego członka komisji wyborczej, który stwierdzał tożsamość wyborcy.

Zdaniem Sądu, sugestia zawarta w proteście, jakoby osoby, które nie były uprawnione do głosowania w tym obwodzie, odbierały od członka komisji karty do głosowania, jest zbyt daleko idąca, skoro jednocześnie nie zostały w protokole wyników głosowania w obwodzie odnotowane stosowne uwagi i adnotacje oraz wobec tego, że z urny wyborczej nie wyjęto większej liczby kart do głosowania, aniżeli wydano wyborcom

- dodaje sędzia Koronowski.

Sąd Okręgowy zwrócił też uwagę na pewną niekonsekwencję w stanowisku skarżącego, ponieważ z jednej strony zgłosił on zarzuty dotyczące procedury głosowania w obwodzie, a z drugiej strony nie domagał się nakazania przez Sąd powtórzenia aktu wyborczego od głosowania w obwodzie wyborczym nr 40, zaś wniósł o powtórzenie czynności wyborczych dopiero od przeliczenia oddanych głosów w tym obwodzie wyborczym. Protest nie zawierał zaś zarzutów dotyczących pracy Obwodowej Komisji Wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania nr 40 w Elblągu i etapu liczenia przez tę Komisję głosów w oparciu o karty wyjęte z urny wyborczej. Protest nie wskazywał też zarzutów odnoszących się do aktu losowania.

Zdaniem Sądu nie było podstaw do tezy, że wynik wyborów w obwodzie głosowania nr 40 w Elblągu został wypaczony, innymi słowy, że perturbacje podczas głosowania, o których mówi protest wyborczy, wpłynęły na wynik wyboru radnego z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego

- dodaje rzecznik SO w Elblągu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ wyborca
  Poniedziałek, 03.12

  Nie potrafią przegrywać z honorem, a uzasadnienie Sadu było do przewidzenia nawet dla laika.

 2. 2
  +6
  ~ Bez honoru
  Poniedziałek, 03.12

  Na temat honoru to lepiej się nie wypowiadać bo pokazali go z kazdej strony od pisu po dyrektorów oraz liderów partii! Dla kazdej z tych formacji to obce słowo

 3. 3
  +8
  ~ ba ..
  Poniedziałek, 03.12

  No cóż ... zdobyć 132 głosy i nadzorować finanse miejskie w RM tak to może być tylko w Elblągu . Chore . ?

 4. 4
  --1
  ~ fanfan
  Wtorek, 04.12

  Przecież te głosy conajmniej powinny byc policzone jeszcze raz.Tu chodziło nie o 20 czy 50 głosów ale o jeden jedyny głos.Zreszta jak można liczyc na sprawiedliwosc ludzi których część zajmuja sie polityką.

 5. 5
  +4
  ~ alek
  Wtorek, 04.12

  przecież on już siedział w radzie, i co pier.d.ział w stołek i nic nie robił, jak reszta

 6. 6
  +8
  ~ 1q
  Wtorek, 04.12

  fanfan, naprawdę myślisz ze głosy liczyli tylko raz??? OMG !

 7. 7
  +6
  ~ zmęczony polityką
  Wtorek, 04.12

  OK. załóżmy, że sąd wydał odmienne orzeczenie i ... odbyło się ponowne losowanie... i znowu wylosowaliby Burkhardta i co wtedy? przecież prawdopodobieństwo wylosowania wynosi 50%. absurdalne są te protesty i skargi za podatników pieniądze. na darmo szukać zdrowego rozsądku.

 8. 8
  +3
  ~ prawieelblążanka
  Wtorek, 04.12

  Według mnie i nie tylko,gdyby ten los był dla PISu .żadnej skargi by nie było !!! Przysłowiowy "złodziej" będzie zawsze innych posądzał innych o kradzież.

 9. 9
  --3
  ~ rejtan
  Wtorek, 04.12

  wszyscy sędziowie WON!!co ciężko było przeliczyć głosy??????????????co to za sędzia ten wyrok ogłosił czy też ze świeczką chodziłi i koszulką konstytucja???????????????

 10. 10
  +6
  ~ brak słów
  Wtorek, 04.12

  rejtan, no tak pewnie nie przeliczyli ani razu. boziu, dopiero zszedłeś z drzewa? poza tym w każdej komisji są osoby z ramienia każdego ugrupowania. z pisu również. nadal myślisz, że nie przeliczyli 10 razy?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.049281835556