Niedziela, 12.07.2020, Imieniny: Jan, Wera, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elbląg: Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy. Chodzi o losowanie radnego

14.11.2018, 11:20:05 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy. Chodzi o losowanie radnego
fot. Ryszard Biel/zdjęcie ilustruje tekst

KW Prawo i Sprawiedliwość wynik głosowania do Rady Miejskiej Elbląga w okręgu nr 4 w wątpliwość podawało tuż po wyborach. Teraz złożyło w tej sprawie protest wyborczy do Sądu Okręgowego w Elblągu. To nie jedyna taka sprawa, w której rozstrzygać będzie elbląska Temida. 

Podczas październikowych wyborów rady miejskiej w Elblągu doszło do rzadko spotykanej sytuacji. W okręgu nr 4 KW PiS i KWW Witolda Wróblewskiego zdobyły taką samą liczbę głosów (po 2 tys. 322). Kwestię przyznania mandatu, zgodnie z prawem, rozstrzygnięto w losowaniu. Szczęście uśmiechnęło się do Marka Burkhardta, który uzyskał drugą najwyższą liczbę głosów na liście KWW Witolda Wróblewskiego i dodatkowy głos w radzie dla prezydenta.

Prawo i Sprawiedliwość od razu podało w wątpliwość ten wynik. - Należało zacząć od tego, aby przeliczyć jeszcze raz głosy, a nie losować w taki czy inny sposób. To jest trochę niesprawiedliwe dla obu stron. Wnioskujemy o to, aby jeszcze raz przeliczyć głosy i sprawdzić, czy nie nastąpiła pomyłka - mówił wtedy Jerzy Wilk, kandydat PiS na prezydenta Elbląga.

Zgodnie z zapowiedziami do elbląskiego sądu okręgowego trafił protest wyborczy PiS w tej sprawie.

Protest złożony przez KW PiS protest złożony przez Komitet Wyborczy PiS, polega na tym, że w jednym z okręgów wyborczych dwa komitety osiągnęły tę samą liczbę 2.322 głosów, co skutkowało wyłonieniem radnego w drodze losowania. Podważa prawidłowość sprawdzania tożsamości i wydawania kart do głosowania w jednej z obwodowych komisji wyborczych. Obecnie sprawa jest na etapie usuwania braków formalnych protestu

- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy SO w Elblągu.

Nie udało nam się pozyskać komentarza ze strony PiS. Próbowaliśmy skontaktować się w tej sprawie z Januszem Hajdukowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Elblągu. Jak do tej pory bezskutecznie. Do tematu jeszcze wrócimy.

Protest złożony przez PiS nie jest jedynym, jaki trafił do Sądu Okręgowego w Elblągu. Cztery z nich dotyczą powiatu elbląskiego. W Gminie Elbląg KWW Razem Lepiej Ryszard Sieniuć domaga się unieważnienia wyborów. Komitet obywatelski jednego z kandydatów na wójta tej gminy wskazuje, że w trzech okręgach wyborczych wydano łącznie o 53 karty do głosowania za dużo.

Kolejne tego typu sprawy dotyczą wyborów (burmistrza, rady miejskiej i sejmiku województwa) przeprowadzonych w Pasłęku. W sumie złożono 3 takie protesty, wszystkie wynikające z wydania w jedynym z obwodów 253 kompletów nieostemplowanych kart do głosowania z żądaniem unieważnienia wyborów

- dodaje sędzia Koronowski.

Elbląski sąd rozpatruje również protesty dotyczące wyborów do rad w gminach Ostróda i Nowe Miasto Lubawskie oraz wyborów na burmistrza Kisielic.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +33
  ~ Dzidzia
  Środa, 14.11

  Olejku zabrano dziecku zabawkę w piaskownicy i teraz płacz. Tymczasem dzidziuś ją gdzieś zagubił, a mamusia ma pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie. Losowanie ma to do siebie, że zawsze kogoś nie zadowoli. W 1970 roku w wyniku losowania do finału europejskich rozgrywek przeszedł Górnik Zabrze, a jego przeciwnik AS Roma jakoś nie protestował.

 2. 2
  +28
  ~ stary bez zaników
  Środa, 14.11

  Czy mnie pamięć nie myli, że za PO pisowcy oprotestowywali wszystkie wybory i obowiązkowo skarżyli się Unii?

 3. 3
  +32
  ~ klik
  Środa, 14.11

  Tak czy owak Burkhardt i tak by był radnym, ponieważ Wróblewski idzie w prezydenty. A tak nawiasem to KO wygrała wybory i ma tyle samo radnych co PiS i się nie droczą. Przegrywać też trzeba z honorem.

 4. 4
  +25
  ~ 123
  Środa, 14.11

  Żenada.

 5. 5
  +18
  ~ Kwinto
  Środa, 14.11

  Patologia... żenua, sadzawka, dno i jeszcze kilka metrów mułu

 6. 6
  +18
  ~ Kwinto
  Środa, 14.11

  Kodeks Wyborczy https://pkw.gov.pl/pliki/1532066308_kodeks_wyborczy_-_2018_07_20.pdf Art. 233. § 1. Mandaty przypadające danej liście kandydatów uzyskują kandydaci w kolejności otrzymanej liczby głosów. § 2. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatu z danej listy, o pierwszeństwie rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów uzyskał więcej głosów, a jeżeli liczba tych obwodów byłaby równa, o pierwszeństwie rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej w obecności członków komisji oraz pełnomocników wyborczych; nieobecność pełnomocnika wyborczego nie wstrzymuje losowania. Przebieg losowania uwzględnia się w protokole wyników wyborów. Tłuki i nieuki PiSowskie...

 7. 7
  +16
  ~ Elblążanin
  Środa, 14.11

  Idąc tokiem rozumowania radnych PiS w Elblągu, szczególnie ich lidera, dlaczego zatem nie przeliczyć wszystkich kart do głosowania w mieście, a może nawet w kraju. Może pewne ugrupowanie doliczyło się więcej głosów niż rzeczywiście dostało.... tylko co wtedy powie naczelnik? Przegrać z klasą też trzeba umieć! Chyba że nie ma się klasy. W to nie wątpię.

 8. 8
  +9
  ~ wyborca
  Środa, 14.11

  W dużo okręgach kandydaci dostali taką samą liczbę głosów jak inni startujący i co? przeliczać też, też. Można sprawdzić w podanych wynikach i co przypadek?

 9. 9
  +10
  ~ Minus
  Środa, 14.11

  Zapewne, bez pełnomocnika PIS takie losowanie się nie odbyło, a więc musiał uczestniczyć i co? zastrzeżeń nie było, bo nikt nie pisał.Jak widać skoro to było zgodnie z prawem, to trzeba liczyć prawda musi być po naszej stronie. Właśnie przez takie działanie PIS w Elblągu pomału zejdzie ze sceny politycznej.

 10. 10
  --14
  ~ Janko Muzykant
  Środa, 14.11

  Sprawiedliwe by było w takiej sytuacji takie rozwiązanie, że połowę kadencji jeden jest radnym, a drugą połowę kadencji drugi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.