Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Ofiary werbowali w szkole. Jaki wyrok wydał elbląski sąd za molestowanie dzieci?

21.04.2018, 07:00:51 Rozmiar tekstu: A A A
Ofiary werbowali w szkole. Jaki wyrok wydał elbląski sąd za molestowanie dzieci?
Fot. Ryszard Biel

Tomasz K. i Mateusz L., za molestowanie dzieci, najbliższe 10 lat spędzą za kratkami. Ofiarą zwyrodnialców padło siedmiu chłopców w wieku od 8 do 13 lat. W piątek, 20 kwietnia, elbląski sąd utrzymał w mocy karę pozbawienia wolności wymierzoną im w ubiegłym roku przez Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim. - Ten wyrok przyjmuję z ulgą. Mam nadzieję, że to jest wreszcie koniec tego koszmaru. Najważniejsze, że zostali skazani, że są w więzieniu, choć 10 lat to dla mnie jako matki, nie jest wyrok surowy. Powinni odsiedzieć dożywocie - mówiła mama dwóch poszkodowanych chłopców, oskarżyciel posiłkowy w sprawie.

Tomasz M. i Mateusz L. swoje ofiary "werbowali" w szkole podstawową w Nowym Mieście Lubawskim. Oferując słodycze, chipsy, a nawet pieniądze zwabiali dzieci do mieszkania, gwałcili i nagrywali. W październiku ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim skazał pedofilów na łączną karę po 10 lat pozbawienia wolności, zaliczył im na poczet wymierzonej kary pozbawienia wolności okres stosowanego tymczasowego aresztowania, orzekł środki karne w postaci zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz zbliżania się do nich na odległość mniejszą ni z 100 metrów przez okres 15 lat, orzekł wobec oskarżonych środki zabezpieczające w postaci terapii oraz orzekł środki kompensacyjne w postaci zadośćuczynienia za doznaną krzywdę poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego kwoty 10.000 zł. Nadto sąd zasądził od obu oskarżonych kwoty 600 zł tytułem opłaty i obciążył ich wydatkami poniesionymi w postępowaniu. Apelację od wyroku wnieśli obrońcy mężczyzn. Sprawa trafiła do sądu odwoławczego w Elblągu. Dzisiaj zapadła decyzja w tej sprawie.

Sąd zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że uchyla punkty 6,14 i 15, zawierające rozstrzygnięcia o środki kompensacyjne. Utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok w pozostałej części. Zwalnia oskarżonych w całości od zapłaty na rzecz skarbu państwa kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze. Wyrok jest prawomocny

- ogłosiła wyrok sędzia Natalia Burandt z Sądu Okręgowego w Elblągu.

To oznacza, że Tomasz K. i Mateusz L. najbliższe dziesięć lat spędzą za kratkami. Uchylone punkty wyroku lubawskiego sądu dotyczące zadośćuczynienia za doznana krzywdę na rzecz pokrzywdzonych. W pozostałym zakresie wyrok jest prawomocny.

10 lat to dla mnie, jako matki nie jest surowy wyrok. Dzisiejszy wyrok elbląskiego sądy przyjmuję jednak z ulgą. Moi synowie również na niego czekali. Oni nie otrząsnęli się z traumy i nie wiem, czy to im się kiedyś uda. Cały czas korzystają z opieki psychologicznej. My cały czas z tym żyjemy. To nie jest łatwe dla nich ani dla nikogo z rodziny... Nie przeszło mi przez myśl, że coś takiego może się zdarzyć w tak małej społeczności, jaką jest nasze miasto. Jeden z oskarżonych miał dobrą opinię, wzbudzał zaufanie, to się źle skończyło. Nikogo ze swojego otoczenia wcześniej nie podejrzewałabym o takie zachowanie

- tak kobieta skomentowała wyrok elbląskiego sądu.

Sprawa w elbląskim sądzie toczyła się z wyłączeniem jawności, również uzasadnienie wyroku odczytano za zamkniętymi drzwiami. Na sali nie było również samych oskarżonych, którzy do tej pory przebywali w areszcie tymczasowym.

Przypomnijmy. Tomasz K. i Mateusz L. w ręce policji wpadli w 2015 roku. Po pierwszym niepokojącym sygnale i ustaleniach policyjnych ekspertów z zakresu przestępczości internetowej kryminalni 10 września weszli do mieszkania jednego z podejrzanych. Na miejscu zatrzymano: 26-letniego mieszkańca powiatu tarnowskiego i 33-letniego mieszkańca powiatu nowomiejskiego. Zabezpieczono również materiały, filmy i zdjęcia, które pozwoliły na przedstawienie im zarzutów. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Elblągu. W toku postępowania ustalono siedmiu pokrzywdzonych, chłopców w wieku od 8 do 13 lat. Zatrzymani swoje ofiary namierzali pod szkołą podstawową i zwabiali, oferując im słodycze, chipsy, a nawet pieniądze. Dzieci przyprowadzali do mieszkania w Nowym Mieście Lubawskim, wykorzystywali seksualnie i nagrywali. Po trwającym rok śledztwie prokuratura zgromadziła na tyle mocne dowody, by skierować do sądu akt oskarżenia. Proces mężczyzn przed Sądem Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim zakończył się jesienią ubiegłego roku.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Żarty
  Sobota, 21.04

  Obiecano kastracje przymusowa to zróbcie to wreszcie nich zwyrodnialcom obetna wreszcie, j,,,.

 2. 2
  +6
  ~ xcvbn
  Sobota, 21.04

  będą niedługo robić za damy do "towarzystwa"

 3. 3
  +3
  ~ Arc
  Sobota, 21.04

  Co to jest 10 lat dla takiego bydlactwa!??!? To skandal ten wyrok! Skoro sąd ich skazał, to oznacza, ze jest pewny ich winy A WIĘC DOŻYWOCIE - i jeszcze te 10tyś. zadośćuczynienia - to plucie w twarz ich ofiarom!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1310219764709