Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Byli pracownicy Biedronki żądają przeprosin i odszkodowań. Rusza proces przed elbląskim sądem

25.01.2018, 06:00:28 Rozmiar tekstu: A A A
Byli pracownicy Biedronki żądają przeprosin i odszkodowań. Rusza proces przed elbląskim sądem

Przed elbląskim sądem ruszy proces giganta na rynku sieci dyskontów. Byli pracownicy Biedronki domagają się od swojego ex pracodawcy przeprosin i wielotysięcznych odszkodowań za złe warunki pracy. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu pół roku temu. Dopiero teraz poznaliśmy termin pierwszej rozprawy.

Dopiero w listopadzie ubiegłego roku do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynęło pismo pozwanego usuwające braki formalne odpowiedzi na pozew. Akta, które już teraz liczą 6 tomów, przedłożone zostały referentowi, który podjął decyzję co do dalszych czynności w sprawie. Proces, przed Sądem Okręgowym w Elblągu, ruszy w marcu tego roku. Wyznaczono już terminy rozpraw na: 5, 6, 7, 8 i 14 marca

- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik SO w Elblągu.

Nie po raz pierwszy przed elbląskim sądem toczył się będzie proces przeciw właścicielowi sieci dyskontów. Kilkanaście lat temu głośno było o pasłęczance zatrudnionej w Biedronce w latach 1997 - 2002, która jako pierwsza postanowiła walczyć z wyzyskiem pracowników i pozwała właściciel sieci handlowej. Początkowo domagała się odszkodowania za pracę w godzinach nadliczbowych. Sąd ostatecznie przyznał jej racę. Wyrok zapadł w 2007 roku, a zanim poszły kolejne pozwy przeciw Biedronce.

Po dziesięciu latach byli pracownicy Biedronki postanowili się przypomnieć swojemu byłemu pracodawcy i zawalczyć o odszkodowania. W międzyczasie zmieniły się również przepisy. Wcześniej takie roszczenia przedawniłyby się po 10 latach. Obecnie prawo pozwala, aby w sytuacji, gdy dane zdarzenie czy roszczenie, które zgłasza pracownik wynika z przestępstwa, ten termin ulega przedłużeniu do 20 lat. Dziesięć osób z Pasłęka i okolic, postanowiło skorzystać z tej możliwości. Domagają się zadośćuczynienia za złe warunki pracy - kwoty odszkodowań są różne i wahają się od 11 tys. zł do 48 tys. zł. Chcą również oficjalnych przeprosin.

Doszliśmy do wniosku, że nic nam już nie zwróci zdrowia, czasu, nerwów, że warto się przypomnieć, po raz kolejny zawalczyć o swoje. Zamietli nas tylko pod dywan, a nie rozliczyli się z przeszłością. Wielu z nas pracę w Biedronce przypłaciło zdrowiem. Ja sama zresztą też, przed długi czas cierpiałam na depresję, która zresztą najpewniej będzie mi towarzyszyła do końca życia. Mam nadzieję, że kilka osób odzyska, chociaż te pieniądze, które poszły na leczenie. Mam w sobie siłę, aby po raz kolejny dochodzić swoich praw

- mówiła info.elblag.pl pani Bożena, była pracownica Biedronki, jedna z osób, która swoich praw będzie się domagała przed sądem.

Jeronimo Martins, właściciele Biedronki przekonuje, że zarzuty są nieprawdziwe. Zapytany w ubiegłym roku przez „Dziennik Gazetę Prawną” o komentarz przedstawiciel biura prasowego konsorcjum stwierdził, że wszystkie sprawy, które toczyły się z powództw byłych pracowników sieci Biedronka o godziny nadliczbowe, zostały prawomocnie zakończone. W przypadkach, w których decyzja sądu nakładała na naszą firmę określone zobowiązania, wypełniliśmy je. My również poprosiliśmy JM Polska o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

JM Polska nie zdecydował się jednak na ugodę z byłymi pracownikami. To sąd będzie musiał zdecydować, po której stronie leży prawda.

O ugodzie nie było mowy. Nie złożono nam takiej propozycji. Jednak jeśli sąd na pierwszej rozprawie zaproponuję ugodę bądź mediacje jesteśmy otwarci na taką ewentualność. Jeżeli druga strona będzie wyrażała chęć to możemy się porozumieć, nie jesteśmy sztywni, uważamy jednak, że i tak żądania zgłoszone przez powodów są żądaniami niewygórowanymi

- mówi Olga Malinowska, radca prawny z Kancelarii Lech Obara, która reprezentuje byłych pracowników Biedronki.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --13
  ~ Gr
  Czwartek, 25.01

  Tzzeba było iść do innej pracy jak warunki nie odpowiadały, ewentualnie do mopsu.

 2. 2
  +5
  ~ Kk
  Czwartek, 25.01

  Ja też chce do Mops u, są przyjęcia ?

 3. 3
  +2
  ~ arnold85
  Czwartek, 25.01

  czy przed sądem zjawi się senator wcisło ze zniczem w dłoni oraz zaklejonymi oczami i zakneblowanymi ustami taśmą izolacyjną?

 4. 4
  +8
  ~ eWA ..............
  Czwartek, 25.01

  Sprowadzić tych CWANIACZKÓW BIEDRONKOWYCH na ziemię , to jest wyzysk człowieka przez człowieka trzeba z tym skończyć ...

 5. 5
  --1
  ~ Robson
  Piątek, 26.01

  Ja tylko do pani Ewa owszem biedronka to cwaniak Ale nie pracownicy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0123288631439