Środa, 5.08.2020, Imieniny: Oswald, Emil, Maria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Oskarżeni o handel kobietami wyroku jeszcze nie usłyszeli

13.06.2013, 13:44:06 Rozmiar tekstu: A A A
Oskarżeni o handel kobietami wyroku jeszcze nie usłyszeli
fot. Monika Skorwońska

Od blisko trzech lat toczy sie proces szajki, która zajmowała się werbowaniem Polek do agencji towarzyskich w Niemczech. Na ławie oskarżonych zasiada osiem osób w tym jedna kobieta. Wczoraj, 12 czerwca, spodziewano się zakończenia sprawy i mów końcowych, ale sąd zadecydował, że chce przesłuchać jeszcze raz dwie pokrzywdzone w tej sprawie kobiety, by wyjaśnić rozbieżności pojawiające się w ich zeznaniach.

W sądzie Okręgowym w Elblągu równolegle toczą się dwa procesy dotyczące tej samej sprawy - handlu kobietami. W jednym na ławie oskarżonych zasiada osiem osób: siedmiu mężczyzn oraz jedna kobieta. Prokuratura zarzuca im, że wywieźli pięć kobiet do Niemiec, do pracy w agencji towarzyskiej - dwójka z nich: Marek K. miał być mózgiem całej sprawy, a Robert W. był kierowcą, który kobiety do Niemiec wywoził.

Bezpośrednio z grupą i całą sprawą powiązani są i współpracować mieli także Rafał J. Marek G. w sprawie których w Sądzie Okręgowym w Elblągu toczy się odrębny proces. Tych początkowo uniewinniono od stawianych im zarzutów handlu żywym towarem. Wyrok ten osobiście zaskarżył apelacją prokurator Mariusz Marciniak z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku - Spowodowało to uchylenie tego wyroku do ponownego rozpoznania - wyjaśniał wczoraj prok. Marciniak. - Sprawa ponownie wróciła do elbląskiego Sadu Okręgowego.

Na wczoraj zaplanowano mowy końcowe, które wygłosić mieli prokurator oraz obrońcy oskarżonych. Jednak sędzia Piotr Żywicki zadecydował o ponownym przesłuchaniu dwóch pokrzywdzonych w tej sprawie kobiet, gdyż jak zauważył - w ich zeznaniach pojawiły się rozbieżności, które należy wyjaśnić - Minęło tyle czasu, że te kobiety pewne szczegóły relacjonowały inaczej - wyjaśniał decyzję sędziego prok. Marciniak. -  Ale są to tylko szczegóły, bo od początku do końca kobiety stoją na stanowisku, że zostały nakłonione w sposób przestępczy wręcz, aby wyjechały do Niemiec i tam trafiły tam do agencji towarzyskiej prowadzonej przez Turków - mówi prok. Marciniak. - Na pewno więc zostały oszukane proponowano im inny charakter pracy i w tym zakresie zeznania są całkowicie zgodne.


Wczoraj sąd zadecydował, że obydwie kobiety zostaną przesłuchane raz jeszcze, 7 sierpnia w obecności psychologa.

Długi proces

W 2005 roku do agencji towarzyskich w Berlinie i Frankfurcie trafiło pięć kobiet. Za każdą z nich wspomniana grupa miała otrzymać ok. 2,5 tys. euro. Zwerbowane kobiety - rzekomo do dobrze płatnej pracy w charakterze opiekunki do dzieci, sprzątaczki, czy barmanki - trafiać miały do agencji towarzyskich prowadzonych przez obywateli Turcji.

Ofiary, jak i wszyscy oskarżeni, pochodzą z Elbląga i okolic. Ci ostatni zapewniają o swojej niewinności twierdząc, że kobiety dobrze wiedziały, dokąd jadą i w jakim charakterze będą pracować.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ turek
  Czwartek, 13.06

  3 lata paki, warunek za 1,5 do tego zaliczą tymczasowe aresztowanie i chłopaki są wolni.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.