Poniedziałek, 22.07.2024, Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Rząd zapalił zielone światło dla programu Polska-Rosja. Elbląg też skorzysta

29.12.2017, 12:00:25 Rozmiar tekstu: A A A
Rząd zapalił zielone światło dla programu Polska-Rosja. Elbląg też skorzysta

Rząd zwlekał do ostatniej chwili, ale to już pewne Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja będzie realizowany. - Potwierdzam. Wczoraj stosowna uchwała została podjęta przez Radę Ministrów. Dzisiaj zostanie podpisana umowa dotycząca realizacji programu - powiedział info.elblag.pl Stanisław Krakowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju.

Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 z założenia ma wspierać realizowane w transgranicznej współpracy inicjatywy ze sfery społecznej, środowiskowej, gospodarczej i instytucjonalnej. Obejmuje on, po stronie Polskie trzy województwa, w tym warmińsko-mazurskie z podregionami: elbląskim, olsztyńskim i ełckim oraz rosyjski obwód kaliningradzki. Całkowita kwota dofinansowania z programu wynosi ponad 62 miliony euro. Z pieniędzy tych chce skorzystać również elbląski ratusz, planując wspólny projekt z Kaliningradem. Zakłada on rewitalizację i dostosowanie do potrzeb mieszkańców dwóch miejskich parków - Parku Dolinka w Elblągu oraz Parku Maxa Aschmanna w Kaliningradzie. Maksymalna wartość środków, o które Elbląg będzie aplikował wspólnie z Kaliningradem to 2,5 mln EUR, dofinansowanie może wynieść nawet 90 procent.

Według pierwszych informacji nabór wniosków do programu miał rozpocząć się w pierwszym kwartale 2017 roku. Rząd Polski jednak bardzo długo zwlekał z podjęciem stosownej uchwały i zaakceptowaniem programu. Istniało niebezpieczeństwo, że jeśli nie uczyni tego do końca grudnia, unijne miliony przepadną. Tak się jednak nie stanie.

Uchwała została podjęta wczoraj (28 grudnia) przez Radę Ministrów dzisiaj, najpewniej w ciągu godziny, podpisana zostanie umowa dotycząca realizacji. Wszystko jest w terminie i zgodnie z harmonogramem, aczkolwiek trochę później niż zakładaliśmy. Finał jest pozytywny

- mówi Stanisław Krakowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%85.7 %14.3


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Rdn
  Piątek, 29.12

  2,5 mln EUR z 62 mln EUR? No to "sukces". Rozumiem, że pozostała kwota znajdzie się w rękach regionu olsztyńskiego i ełckiego. Czyżby inne sfery w Elblągu nie wymagały inwestycji w współpracy z stroną rosyjską dot. podobnych inwestycji po ich stronie, np wsparcie przy zakładaniu firm Zakładam też, że odremontowany amfiteatr nie będzie stał jako ładnie wykonany tylko od maja do września co tydzień będą się odbywały imprezy kulturalne

 2. 2
  +1
  ~ wist
  Piątek, 29.12

  No to się p. poseł Wilk i ten drugi co ma na imię Leonard spisali, nie ma co, kwota poraża? A może p. Wróblewski tylko o taką kwotę aplikował? Zdążą czy nie zdążą do końca 2017 roku? A może przepadną te 10 mln zł?

 3. 3
  +7
  ~ Minus
  Piątek, 29.12

  Brawo panie prezydencie Wróblewski,plany pan ma tylko ruszać z budową, jeszcze raz brawo!

 4. 4
  +14
  ~ ten co chwali
  Piątek, 29.12

  ludzie czytajcie ze zrozumieniem - jeden projekt nie może przekroczyć 2,5 mln euro - takie zostały stworzone zasady programu. co ma wróblewski do tego? jakby było można więcej, to złożyłby na więcej. ale najlepiej tylko krytykowac

 5. 5
  +7
  ~ milioner
  Piątek, 29.12

  dokładnie malkontenci i znawcy tematu już zaczynają swój głupi hejt - moze najpierw sie troche douczyć? tu nie tylko olsztyn i ełk będą startować po te środki. 62 mln euro to na całą polskę wschodnią a nie nasze województwo.

 6. 6
  +8
  ~ Brawo
  Piątek, 29.12

  brawo naciski samorządowców pomogły.Wróblewski przeciez już dawno apelował do Premier o uruchomienie tego programu

 7. 7
  +12
  ~ W.O.L.F
  Piątek, 29.12

  a Wilk to nic nie zrobił w tej sprawie - nie wsparł nikogo ani nie działał żeby ten program był wprowadzony - ciekawe czy w ogóle wie, że taki jest hahaha ale pewnie zasługi sobie pierwszy przypisze

 8. 8
  +1
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 29.12

  @milioner - Dokładniej, to ze środków na realizację partnerskich projektów z Obwodem Kaliningradzkim z tego programu skorzystają samorządy z 3 województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego. Brawo za konsekwencję w tej sprawie dla prezydenta. Żeby jeszcze tylko ten projekt rewitalizacji Dolinki nie był taki żałosny (boiska do siatkówki plażowej?, stoły do ping-ponga?, kolejny plac zabaw? - tragedia), to można by się naprawdę cieszyć z sukcesu.

 9. 9
  +4
  ~ ...
  Piątek, 29.12

  To jest kasa na rewitalizację Dolinki , ale bez amfiteatru . Info publikując jego zdjęcie daje nam mylny trop , niestety .

 10. 10
  +8
  ~ Ptzypomnijmy
  Piątek, 29.12

  Ten park i amfiteatr, wszystko wybudowano kiedyś w czynie społecznym. Uszanujmy pracę innych i zróbmy z tej ruiny obiekt wypoczynku. Wszystkie ściany wodospadu powinny być uruchomione. Kiedyś zdobił teraz zarosly. I wreszcie ta trasa Grin velo w tym parku to obraz nędzy i rozpaczy. Nawierzchnia tragiczna a na chodnikach błoto i woda stoi. Brak odpływu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9244301319122