Poniedziałek, 4.07.2022, Imieniny: Elzbieta, Malwina, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Szczepić dzieci czy nie? Rusza akcja informacyjna

30.11.2017, 09:00:36 Rozmiar tekstu: A A A
Szczepić dzieci czy nie? Rusza akcja informacyjna

Coraz więcej Polaków decyduje się nie szczepić swoich dzieci. Przede wszystkim z obawy przed możliwymi powikłaniami poszczepiennymi oraz możliwymi chorobami. Rzecznik Praw Pacjenta rozpoczyna właśnie akcję informacyjną na temat szczepień, także możliwych powikłań.

Rzecznik Praw Pacjenta podejmie działania służące rozpowszechnianiu informacji o korzyściach płynących ze szczepień, jak również potencjalnym ryzyku związanym z przyjęciem poszczególnych szczepionek.

W informacji zamieszczonej na stronie biura rzecznika zaznaczono, że coraz większa liczba rodziców decyduje się, wbrew przepisom, na odstąpienie od szczepienia swoich dzieci.
 
- Szczepienia ochronne pełnią kluczową rolę w profilaktyce wielu chorób zakaźnych oraz łagodzeniu ich skutków. Masowe stosowanie szczepień, poprzez eliminowanie krążących w środowisku drobnoustrojów, zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania również niezaszczepionych dzieci - podkreślono.
 
Rzecznik Praw Pacjenta zauważa ten problem i podejmuje działania służące rozpowszechnianiu informacji zarówno o korzyściach płynących ze szczepień, jak również potencjalnym ryzyku związanym z przyjęciem poszczególnych szczepionek - wskazano w informacji.
 
W ulotkach można znaleźć m.in. aktualny kalendarz szczepień; informacje o szczepionkach przeciw krztuścowi, odrze i pneumokokom; kwestie dot. przeciwwskazań do szczepień; dane statystyczne dotyczące zachorowań oraz informacje o ewentualnych powikłaniach. W materiałach znajduje się także poradnik, w jaki sposób odróżnić informacje wiarygodne na temat szczepień od niewiarygodnych, a także dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych.
 
Ulotki zamieszczono na stronie rzecznika www.rpp.gov.pl w zakładce "dla pacjenta"; punkt poradniki, a w nim "Ulotki informacyjne dotyczące szczepień".
 
Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zachęca zainteresowanych tematem szczepień do odwiedzania portalu internetowego www.szczepienia.info, który powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Materiały opublikowane na stronie biura rzecznika zostały przygotowane przez redakcję tego właśnie portalu.
 
W Polsce odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci. W ciągu ostatnich czterech lat ta liczba wzrosła blisko pięciokrotnie - od ponad 5 tys. w 2012 r. do ponad 23 tys. w 2016 r. oficjalnie odnotowanych odmów szczepień.
 
Zgodnie z przepisami rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka. Jeśli nie reagują, można nałożyć na nich grzywnę. Kary nakłada wojewoda na wniosek inspekcji sanitarnej. Rodzic może złożyć zażalenie do ministra zdrowia; jeżeli minister nie uchyli decyzji, rodzic może się jeszcze odwołać do sądu administracyjnego.
 
Zdaniem ekspertów, unikanie szczepień może skutkować powrotem wielu groźnych chorób. W ostatnich latach eksperci informowali o wzroście zachorowań na choroby zakaźne w niektórych regionach Europy, wskazywano m.in. na epidemię odry w Rumunii i we Włoszech, na przypadki błonicy na południu Europy oraz wzrost zachorowań na krztusiec.
 
 
Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Piter
  Czwartek, 30.11

  W razie choroby rodzice nieszczepionych dzieci powinni płacić za leczenie z własnej kieszeni.

 2. 2
  +5
  ~ mama
  Czwartek, 30.11

  Do Piter a w razie choroby wynikającej ze szczepienia z Twojej chyba. Dlaczego nie mówi się o kosztach leczenia dzieci chorych po szczepieniach?

 3. 3
  --2
  ~ 21wiek
  Czwartek, 30.11

  Rodzice którzy nie szczepów dzieci powinni być surowo karani od razu. Jak można wierzyć że szczepionki przynoszą choroby... mamy 21 wiek a ludzie widzę że cofaja się z swoim rozwojem. Zapomniałem teraz matkami są karyny czy inne zarazy. @mama albo troll albo duren.....

 4. 4
  --1
  ~ 21wiek
  Czwartek, 30.11

  Rodzice którzy nie szczepów dzieci powinni być surowo karani od razu. Jak można wierzyć że szczepionki przynoszą choroby... mamy 21 wiek a ludzie widzę że cofaja się z swoim rozwojem. Zapomniałem teraz matkami są karyny czy inne zarazy. @mama albo troll albo duren.....

 5. 5
  +6
  ~ mama
  Czwartek, 30.11

  21wiek żyjesz w 21 wieku a wierzysz we wszystko czym Cię karmią, posłuchaj czasem rodziców dzieci chorych co się działo, prześledź ich historii, a potem się wypowiadaj bo wyzwiskami nic nie zdziałasz bo nie robią na mnie żadnego wrażenia. Wrażenie zrobi jak zaczniesz myśleć.

 6. 6
  --4
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 30.11

  W przypadku antyszczepionkowców państwo powinno być bezwzględne i nakładać wysokie kary, z odebraniem praw rodzicielskich w skrajnych przypadkach włącznie. Do tego nieszczepione dzieci antyoświeceniowych rodziców powinny mieć zakaz korzystania z publicznych żłobków, przedszkoli, szkół i wszelkich instytucji, w których mogą mieć kontakt z dziećmi szczepionymi. Nie może być tak, że jedna część społeczeństwa, ze względu na własne nieuctwo i fobie, pasożytuje na odpowiedzialniejszej części obywateli, w dodatku stwarzając dla wszystkich śmiertelne zagrożenie. Antyszczepionkizm należy zwalczyć, tak jak kiedyś zwalczono analfabetyzm i czarną ospę - sankcją państwową i kagankiem oświaty, w tym przypadku choćby przymusowym.

 7. 7
  +3
  ~ megan
  Czwartek, 30.11

  Robert Kotliński, chyba nie masz dzieci. Do kogo miał byś pretensje, gdyby po szczepieniu twoje pięknie rozwijające się dziecko zaliczyło regres o 2 lata wstecz i tak by pozostało? No cóż za przypadek, nie? jeden na ile? W przychodniach tylko są wzywania do szczepień z pogróżkami że zawiadomią sanepid, a na początku zmuszają cię do podpisania oświadczenia, że oni nie odpowiadają za skutki uboczne. O tych skutkach nie informują cię wcale, bo nie ma czasu a tym bardziej chęci- jest maszyna do szczepienia, nie zdążysz dziecka ubrać, uspokoić, bo już wchodzi kolejne. Mam dwoje dzieci i szczepie je na szczepienia obowiązkowe, zawsze z ogromnym lękiem co się po szczepieniu wydarzy- bo niejedno już przeszliśmy.

 8. 8
  --4
  ~ Kompranet
  Czwartek, 30.11

  Oho, madki naczytały się sensacji z niewiarygodnych źródeł w necie i teraz bojkotują szczepienia. Piter mądrze prawisz.

 9. 9
  --4
  ~ matka
  Czwartek, 30.11

  szczepienia to nie sprawa tylko matek, ale raczej tez ojców, nie? mój mąż interesuje się szczepieniami i zdrowiem naszych dzieci., ty nie?

 10. 10
  +2
  ~ mmmg
  Czwartek, 30.11

  Organizują jakieś akcje informacyjne, ale ulotki ze składem szczepionki to nikomu nie chcą pokazać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.8722779750824