Sobota, 22.09.2018, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Szczepić dzieci czy nie? Rusza akcja informacyjna

30.11.2017, 09:00:36 Rozmiar tekstu: A A A
Szczepić dzieci czy nie? Rusza akcja informacyjna
REKLAMA

Coraz więcej Polaków decyduje się nie szczepić swoich dzieci. Przede wszystkim z obawy przed możliwymi powikłaniami poszczepiennymi oraz możliwymi chorobami. Rzecznik Praw Pacjenta rozpoczyna właśnie akcję informacyjną na temat szczepień, także możliwych powikłań.

Rzecznik Praw Pacjenta podejmie działania służące rozpowszechnianiu informacji o korzyściach płynących ze szczepień, jak również potencjalnym ryzyku związanym z przyjęciem poszczególnych szczepionek.

W informacji zamieszczonej na stronie biura rzecznika zaznaczono, że coraz większa liczba rodziców decyduje się, wbrew przepisom, na odstąpienie od szczepienia swoich dzieci.
 
- Szczepienia ochronne pełnią kluczową rolę w profilaktyce wielu chorób zakaźnych oraz łagodzeniu ich skutków. Masowe stosowanie szczepień, poprzez eliminowanie krążących w środowisku drobnoustrojów, zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania również niezaszczepionych dzieci - podkreślono.
 
Rzecznik Praw Pacjenta zauważa ten problem i podejmuje działania służące rozpowszechnianiu informacji zarówno o korzyściach płynących ze szczepień, jak również potencjalnym ryzyku związanym z przyjęciem poszczególnych szczepionek - wskazano w informacji.
 
W ulotkach można znaleźć m.in. aktualny kalendarz szczepień; informacje o szczepionkach przeciw krztuścowi, odrze i pneumokokom; kwestie dot. przeciwwskazań do szczepień; dane statystyczne dotyczące zachorowań oraz informacje o ewentualnych powikłaniach. W materiałach znajduje się także poradnik, w jaki sposób odróżnić informacje wiarygodne na temat szczepień od niewiarygodnych, a także dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych.
 
Ulotki zamieszczono na stronie rzecznika www.rpp.gov.pl w zakładce "dla pacjenta"; punkt poradniki, a w nim "Ulotki informacyjne dotyczące szczepień".
 
Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zachęca zainteresowanych tematem szczepień do odwiedzania portalu internetowego www.szczepienia.info, który powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Materiały opublikowane na stronie biura rzecznika zostały przygotowane przez redakcję tego właśnie portalu.
 
W Polsce odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci. W ciągu ostatnich czterech lat ta liczba wzrosła blisko pięciokrotnie - od ponad 5 tys. w 2012 r. do ponad 23 tys. w 2016 r. oficjalnie odnotowanych odmów szczepień.
 
Zgodnie z przepisami rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka. Jeśli nie reagują, można nałożyć na nich grzywnę. Kary nakłada wojewoda na wniosek inspekcji sanitarnej. Rodzic może złożyć zażalenie do ministra zdrowia; jeżeli minister nie uchyli decyzji, rodzic może się jeszcze odwołać do sądu administracyjnego.
 
Zdaniem ekspertów, unikanie szczepień może skutkować powrotem wielu groźnych chorób. W ostatnich latach eksperci informowali o wzroście zachorowań na choroby zakaźne w niektórych regionach Europy, wskazywano m.in. na epidemię odry w Rumunii i we Włoszech, na przypadki błonicy na południu Europy oraz wzrost zachorowań na krztusiec.
 
 
Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Piter
  Czwartek, 30.11

  W razie choroby rodzice nieszczepionych dzieci powinni płacić za leczenie z własnej kieszeni.

 2. 2
  +5
  ~ mama
  Czwartek, 30.11

  Do Piter a w razie choroby wynikającej ze szczepienia z Twojej chyba. Dlaczego nie mówi się o kosztach leczenia dzieci chorych po szczepieniach?

 3. 3
  --2
  ~ 21wiek
  Czwartek, 30.11

  Rodzice którzy nie szczepów dzieci powinni być surowo karani od razu. Jak można wierzyć że szczepionki przynoszą choroby... mamy 21 wiek a ludzie widzę że cofaja się z swoim rozwojem. Zapomniałem teraz matkami są karyny czy inne zarazy. @mama albo troll albo duren.....

 4. 4
  --1
  ~ 21wiek
  Czwartek, 30.11

  Rodzice którzy nie szczepów dzieci powinni być surowo karani od razu. Jak można wierzyć że szczepionki przynoszą choroby... mamy 21 wiek a ludzie widzę że cofaja się z swoim rozwojem. Zapomniałem teraz matkami są karyny czy inne zarazy. @mama albo troll albo duren.....

 5. 5
  +6
  ~ mama
  Czwartek, 30.11

  21wiek żyjesz w 21 wieku a wierzysz we wszystko czym Cię karmią, posłuchaj czasem rodziców dzieci chorych co się działo, prześledź ich historii, a potem się wypowiadaj bo wyzwiskami nic nie zdziałasz bo nie robią na mnie żadnego wrażenia. Wrażenie zrobi jak zaczniesz myśleć.

 6. 6
  --4
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 30.11

  W przypadku antyszczepionkowców państwo powinno być bezwzględne i nakładać wysokie kary, z odebraniem praw rodzicielskich w skrajnych przypadkach włącznie. Do tego nieszczepione dzieci antyoświeceniowych rodziców powinny mieć zakaz korzystania z publicznych żłobków, przedszkoli, szkół i wszelkich instytucji, w których mogą mieć kontakt z dziećmi szczepionymi. Nie może być tak, że jedna część społeczeństwa, ze względu na własne nieuctwo i fobie, pasożytuje na odpowiedzialniejszej części obywateli, w dodatku stwarzając dla wszystkich śmiertelne zagrożenie. Antyszczepionkizm należy zwalczyć, tak jak kiedyś zwalczono analfabetyzm i czarną ospę - sankcją państwową i kagankiem oświaty, w tym przypadku choćby przymusowym.

 7. 7
  +3
  ~ megan
  Czwartek, 30.11

  Robert Kotliński, chyba nie masz dzieci. Do kogo miał byś pretensje, gdyby po szczepieniu twoje pięknie rozwijające się dziecko zaliczyło regres o 2 lata wstecz i tak by pozostało? No cóż za przypadek, nie? jeden na ile? W przychodniach tylko są wzywania do szczepień z pogróżkami że zawiadomią sanepid, a na początku zmuszają cię do podpisania oświadczenia, że oni nie odpowiadają za skutki uboczne. O tych skutkach nie informują cię wcale, bo nie ma czasu a tym bardziej chęci- jest maszyna do szczepienia, nie zdążysz dziecka ubrać, uspokoić, bo już wchodzi kolejne. Mam dwoje dzieci i szczepie je na szczepienia obowiązkowe, zawsze z ogromnym lękiem co się po szczepieniu wydarzy- bo niejedno już przeszliśmy.

 8. 8
  --4
  ~ Kompranet
  Czwartek, 30.11

  Oho, madki naczytały się sensacji z niewiarygodnych źródeł w necie i teraz bojkotują szczepienia. Piter mądrze prawisz.

 9. 9
  --4
  ~ matka
  Czwartek, 30.11

  szczepienia to nie sprawa tylko matek, ale raczej tez ojców, nie? mój mąż interesuje się szczepieniami i zdrowiem naszych dzieci., ty nie?

 10. 10
  +2
  ~ mmmg
  Czwartek, 30.11

  Organizują jakieś akcje informacyjne, ale ulotki ze składem szczepionki to nikomu nie chcą pokazać.

 11. 11
  --1
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 30.11

  @megan - Niepożądany Odczyn Poszczepienny pojawia się 1 raz na 10 tys. podanych dawek szczepionki, jest to całkowicie naturalne i pretensje można (?) mieć wyłącznie do swoich praprzodków, którzy przekazali nam takie a nie inne geny. Tak działa biologia na tej planecie i zwalanie odpowiedzialności na pielęgniarki, SANEPID czy "spiseg big-pharmy" świadczy tylko o brakach w edukacji, niestety. Bardzo dobrze, że szczepi Pani dzieci na szczepienia obowiązkowe, kwestia szczepień na np. szybko mutujący wirus grypy to jest bardziej skomplikowana kwestia, na której dyskusję nie ma tu miejsca, ale generalnie wniosek z ostatnich ponad stu lat rozwoju nauki jest taki, że szczepienia pomagają naszemu gatunkowi w walce ze śmiertelnymi chorobami a nie, jak twierdzą proepidemicy, je powodują. Pozdrawiam.

 12. 12
  +1
  ~ 1
  Czwartek, 30.11

  A co powiesz na to? Moje kilkomiesięczne dziecko zostało zaszczepione szczepionką, której seria została wycofana po tygodniu od szczepienia, z powodu znacznej zawartości substancji niepożądanych?

 13. 13
  0
  ~ 666
  Czwartek, 30.11

  @1 - A dziecko żyje? Ma się dobrze?

 14. 14
  0
  ~ Aron
  Czwartek, 30.11

  A może te szczepienia mają na celu unicestwienie Narodu Polskiego ?

 15. 15
  0
  ~ NOP
  Czwartek, 30.11

  ~ Robert Koliński - NOP to nawet po kilku latach może wyjść. Proszę poczytaj mądrych ludzi który znają skład szczepionek i ich działanie... Aluminium w szczepionkach ... po co ?? powiedz mi po co ?

 16. 16
  --1
  ~ karol
  Piątek, 01.12

  w razie choroby płuc i serca palacze powinni sami płacić za leczenie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.