Sobota, 15.08.2020, Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Opegieka gotowa do nalotów

17.10.2011, 12:59:12 Rozmiar tekstu: A A A
Opegieka gotowa do nalotów
fot. Opegieka

Samolot Vulcanair P68 TC Observer elbląskiej firmy Opegieka przy współpracy z firmami Riegl i Intergraph, światowymi liderami w produkcji sensorów lotniczych, został wyposażony w wysokiej klasy sprzęt pomiarowy pozwalający realizować nawet najbardziej wymagające projekty.

Sensory platformy tworzą dwa niezależnie działające zestawy. Pierwszy zespół składa się z wielkoformatowej kamery lotniczej DMC-II230 firmy Intergraph oraz systemu nawigacyjnego GPS/IMU firmy IGI. Kamerę wyróżnia jedna z największych, komercyjnie dostępnych, na świecie matryc panchromatycznych firmy Dalsa o rozmiarach 15 552 x 14 144 pikseli. Konkurencyjne rozwiązania w celu uzyskania podobnej rozdzielczości wykorzystują kilka mniejszych matryc, z których zdjęcia są „sklejane” w jeden wspólny obraz. Ta nowoczesna matryca wraz z 92 mm ogniskową pozwala uzyskać zdjęcia o terenowej wielkości piksela 3cm z wysokości 500m a 15 cm z prawie 2500m pułapu. Drugi zestaw składa się z lotniczego skanera laserowego LMS-Q680i firmy Riegl, kamery termalnej IGI DigiTHERM i kamery średnioformatowej IGI DigiCam60. Taka konfiguracja pozwala na równoczesną rejestrację danych o powierzchni terenu w postaci punktów o znanych współrzędnych (chmura punktów), pokryciu terenu w postaci zdjęć w kompozycji RGB oraz jego temperaturze (zobrazowania termalne). Zestaw ten jest w stanie zarejestrować do 266 000 tysięcy punktów na sekundę, zdjęcie o rozdzielczości 60 Megapikseli co 1.6 sekundy oraz zobrazowania termalne w zakresie od – 40oC do 120oC co 0.2 sekundy.

Wszystkie prace montażowe wykonała firma Airborne Technologies z Wiednia. Wnętrze samolotu  Vulcanair P68 TC Observer zostało przystosowane do celów realizacji nawet najbardziej wymagających misji lotniczych. Loty testowe i kalibracyjne platformy, w których uczestniczyli pracownicy Opegieka, odbyły się w dniach 4-7.X.2011 w Wiener Neustadt pod Wiedniem. Potwierdziły one pełną gotowość do pracy zarówno platformy lotniczej jak i pilotów i operatorów Opegieka.

Zakup platformy nośnej oraz sensorów wynika z realizacji projektu pn. „Opracowanie i wdrożenie produkcji map cyfrowych w oparciu o fuzje lotniczych zobrazowań fotogrametrycznych i teledetekcyjnych”,  realizowanego w ramach Działania 1.4-4.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wartość projektu to prawie 17 mln złotych, a przyznane dofinansowanie unijne stanowi wartość około 8,2 mln złotych.
 

Beata Górska, Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne OPEGIEKA  w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 1 )


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ jan
  Poniedziałek, 17.10

  ladne cacko :)

 2. 2
  +1
  ~ AborygenMiejscowy
  Poniedziałek, 17.10

  Jak widać - kolejna firma rodem z Elbląga idzie w świat, nie zauważona przez miejscowe władze różnych szczebli i zapewne z jej usług nie będzie nikt z tego grona korzystać - taki deal i jak widać efekt.

 3. 3
  0
  ~ T.S.
  Poniedziałek, 17.10

  Pytanie podstawowe: czy owo cudo będzie stacjonować na naszym lotnisku ( dając kilkanaście miejsc pracy), czy znowu wyniesie się do Olsztyna lub gdzie indziej?

 4. 4
  0
  ~ krzysio
  Poniedziałek, 17.10

  Darek? Załapałeś się? Dobrze by było!!!

 5. 5
  0
  ~ elblążanin
  Poniedziałek, 17.10

  No to Google Earth wysiada bo mamy Opegieka Big Eye ;)

 6. 6
  0
  ~ ajjj
  Poniedziałek, 17.10

  wyniesie się jak nie będzie pasa betonowego - Panie Prezydencie do roboty!

 7. 7
  0
  ~ ja
  Poniedziałek, 17.10

  takim kukuruznikiem na nafte to mozna szczepionki dla lisow rozrzucac

 8. 8
  0
  ~ BAXXTER
  Wtorek, 18.10

  samolot ladnie sie dzis prezentowal w powietrzu :)

 9. 9
  0
  ~ jakies
  Środa, 19.10

  219 megapikseli!!! a my w aparatach mamy po 6 do 12. technika poszła do przodu. ostatnio widziałem jak partenka stała w dużym hangarze

 10. 10
  0
  ~ qwez
  Środa, 19.10

  Może wreszcie zaktualizują zdjęcia lotnicze na zumi.pl bo na ich zdjęciach nie ma nawet Carrefoura jeszcze...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.