Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

7 lat w Unii – bilans oczami ekspertów

04.05.2011, 11:36:47 Rozmiar tekstu: A A A
 7 lat w Unii – bilans oczami ekspertów
Pierwszego maja minęło siedem lat odkąd Polska stała się równoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Ten czas przyniósł wiele zmian, które zaowocowały głęboką gospodarczą i społeczną przemianą kraju. Jaki jest bilans tych lat, co udało się zrobić, a co pozostaje jeszcze w sferze dążeń? Jakie wyzwania czekają nas w kolejnych latach, ale również w najbliższych miesiącach i w związku ze zbliżającą się 1 lipca Prezydencją Polski w UE? Na te pytania odpowiada ekspert ds. podatków, b. wiceminister finansów i b. minister budownictwa – Mirosław Barszcz.

Infrastruktura

W ciągu ostatnich 7 lat rozpoczęła się budowa infrastruktury w bezprecedensowej w historii Polski skali. Dzięki ponad 100 miliardom euro, które od 2004 do 2013 płynęły i będą płynąć do Polski z funduszy unijnych, powstały i powstają między innymi tysiące kilometrów autostrad, dróg krajowych i lokalnych. Dzięki funduszom unijnym, w ramach projektów realizowanych głównie przez samorządy, powstaje również nowoczesna szkieletowa sieć telekomunikacyjna.

Niestety, nie można nie zwrócić uwagi na fakt, że w porównaniu do infrastruktury drogowej, infrastruktura kolejowa pozostaje w dalszym ciągu poważnie niedoinwestowana. Praktycznie brakuje zaawansowanych, nowych projektów inwestycyjnych, a dotychczas realizowane działania ograniczają się praktycznie do remontów istniejącej infrastruktury. Planowane „polskie TGV” (połączenie Warszawa – Łódź – Poznań – Wrocław), które ma być realizowane kosztem ponad 20 mld złotych, jest projektem chybionym – ogromny koszt inwestycji przyniesie niewielkie w sumie skrócenie czasu podróży w porównaniu do możliwości tradycyjnej kolei. Pieniądze te powinny być raczej przeznaczone na budowę większej liczby standardowych linii kolejowych mających na celu połączenie w spójną krajową sieć komunikacyjną takich regionów jak Dolny Śląsk, zachodniopomorskie przy Podkarpacie.

Największym problemem jest jednak brak inwestycji w infrastrukturę energetyczną. Polska sieć elektroenergetyczna jest przestarzała i w złym stanie technicznym. Zdarzające się w ostatnich latach blackouty pokazują wyraźnie konieczność rozpoczęcia pilnych działań inwestycyjnych. Sama budowa elektrowni atomowej spowoduje konieczność poniesienia kosztów na modernizację sieci przesyłowej w skali przynajmniej kilku miliardów złotych.

Podatki

Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało istotne zmiany w polskim systemie podatkowym. Przede wszystkim obowiązywać zaczęło prawo unijne, wpływając na treść regulacji w zakresie podatków pośrednich (VAT-u i akcyzy), niektóre aspekty związane z podatkami dochodowymi oraz przede wszystkim rewolucjonizując obrót towarowy z zagranicą. Polska stała się częścią wspólnego obszaru celnego obejmującego wszystkie kraje Unii Europejskiej. Stworzyło to doskonałe warunki zarówno dla eksporterów jak i importerów. Staliśmy się tym samym częścią światowego systemu obrotu towarów i usług.

Dzięki sądowym instytucjom unijnym – w szczególności Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości – polscy podatnicy przestali być bezbronni w walce z niekompetencją i nadmiernym rygoryzmem polskiego fiskusa. To właśnie unijnym dyrektywom zawdzięczamy korzystne dla podatników zmiany w zakresie odliczania podatku VAT od zakupu samochodów osobowych i paliwa oraz opodatkowania międzynarodowych transferów kapitałowych.
 
MP

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ dyletant
    Środa, 04.05

    Realizowane są projekty ułatwiające drenaż finansowy tego kraju przez międzynaroodowe korporacje. ;D Przejęcie energetyki i kolei przez prywatny kapitał dopiero nastąpi.

  2. 2
    +2
    ~ Heniek3d
    Środa, 04.05

    Po owocach ich poznacie. Owoce poprzedniego Związku Sowieckiego skonsumowaliście w latach 80tych, owoce tego Zwiąsku Socjalistycznych Republik Europejskich zadławią was za 5-10 lat. Smacznego.

  3. 3
    +2
    ~ mis kolabor
    Środa, 04.05

    w UK nie ma podatków na żywności zarabia się średnio 1200 funtów (mam na myśli roboli nie bankierów) chleb 1 funt,paliwo 1,33 f,piwo 1f,dobre buty 50 f, samotne matki dostają wsparcie od państwa,,,i tak można wymieniać długo....polska podatek na wszystkim i to najwyższy w uni ,zarobek 1200 pln,chleb 2 pln,paliwo 5 pln ,piwo 2,80 pln,buty nawet 500 pln ,samotne mamy 70 pln zasiłku (albo coś koło tego),,,,,,,,,,UK za wypłatę 900 litrów paliwa w PL 240 litrów ,w UK 1200 chlebów w PL 600 ...i tak ze wszystkim analogicznie ........polska zielona wyspa na mapie europy co to za bzdury ,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1203420162201