Sobota, 4.05.2024, Imieniny: Florian, Malwina, Monika
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

7 lat w Unii – bilans oczami ekspertów

30.04.2011, 09:30:06 Rozmiar tekstu: A A A
7 lat w Unii – bilans oczami ekspertów
fot.www.bcc.org.pl

Pierwszego maja minie siedem lat odkąd Polska stała się równoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Ten czas przyniósł wiele zmian, które zaowocowały głęboką gospodarczą i społeczną przemianą kraju. Jaki jest bilans tych lat, co udało się zrobić, a co pozostaje jeszcze w sferze dążeń? Jakie wyzwania czekają nas w kolejnych latach, ale również w najbliższych miesiącach i w związku ze zbliżającą się 1 lipca Prezydencją Polski w UE? Na te pytania odpowiada wybitna ekonomistka, b. minister skarbu państwa, prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska.

Gdyby określić ten okres jednym słowem to byłby to – sukces, gdyby dwoma słowami to –duży sukces. Można go mierzyć w wielu wymiarach i tak to przedstawię.

Sukces historyczny

W Europie byliśmy od zawsze. To Sobieski zwycięstwem pod Wiedniem nad Turkami przesądził o tym, że obecnie Austria czy Francja są „Europą” ,a nie prowincją Imperium Osmańskiego. O tym „stara Europa” często zapomina. Przystąpienie Polski do UE jest aktem historycznego uznania naszych zasług w utrzymaniu Europy w jej historycznych granicach i chrześcijańskiej wierze. To współczesna Turcja aplikuje do przyjęcia do UE, a Polska będzie jednym z tych krajów, które będą o tym decydować.

Sukces cywilizacyjny

Sukces cywilizacyjny to zmiana mentalności, szczególnie młodego pokolenia Polaków, którzy dziś są – i czują, że są – częścią świata, bez kompleksów, bez zahamowań. Pracują za granicą i nie jest to dla nich „zagranica”, tylko miejsce gdzie mówią innym językiem niż w kraju. Wprowadzenie Strefy Schengen, to jak zburzenie muru kompleksów, wyrównanie potencjału społecznego, wyrównanie szans. Każdy może spróbować podróżować, podjąć pracę, wstąpić w związek małżeński lub samemu założyć firmę za granicą. Prawdziwe „chcieć to móc”.

Sukces gospodarczy

O tym pisze się najwięcej, bo jest to sukces najbardziej wymierny, bo można policzyć środki netto jakie dostaliśmy w UE i ile to jest dla Polski w wymiarze kilometrów  dróg, mostów, oczyszczalni ścieków, zbudowanych obiektów szkolnych czy przeszkolonych pracowników. I nie ma znaczenia, że czasami się z czymś spóźnimy, nie ma znaczenia, że coś w inwestycjach poszło nie tak jak zaplanowano. Ważne, że się idzie, że się zaczęło. Dziś dobrego polityka nie poznaje się po tym jak kończy, tylko czy w ogóle zaczął. I tu UE wymusiła to rozpoczęcie. I to jest jeden z największych naszych sukcesów osiągniętych dzięki przystąpieniu do UE. Zaczęliśmy proces zmian. Nikt go już nie zatrzyma.

A problemy?

W życiu mamy do czynienia z jakością typu – to odpowiedź na pytanie „CO?” oraz z jakością wykonania – to odpowiedź na pytanie „JAK?”.

Jeżeli występują problemy, kłopoty, sprawy nierozwiązane w związku z naszym uczestnictwem w UE, to są one tylko po naszej stronie. Bycia partnerem dużej struktury polityczno-gospodarczej też trzeba się nauczyć. A taka nauka to również korzyść.

Wniosek? Nie potrafię znaleźć mankamentów naszego przystąpienia do Unii Europejskiej.

Prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska – ekspert gospodarczy BCC, profesor tytularny nauk ekonomicznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; Była minister skarbu państwa w rządzie Jerzego Buzka, od września 2009 r. nominowana przez Komisję Europejską na przedstawiciela porządku publicznego w Radzie Nadzorczej Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG), od stycznia 2009 r. nominowana na trzyletnią kadencję na członka Komitetu ds. Krajów Rozwijających się przy Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), wiceprzewodnicząca Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KRZaSP), przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, b. rektor Wyższej Szkoły Handlu i Rachunkowości. W latach 1998-2002 wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

 
MP

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ bozydarka
    Sobota, 30.04

    sukces historyczny, cywilizacyjny, gospodarczy??? buhahahahahahaha...!!!

  2. 2
    0
    ~ jmaniek
    Sobota, 30.04

    W UE widać już od dawna podział Państw na bogate i te biedne,przy takim podziale nie wróżę żadnych sukcesów.Państwa drugiej kategorii nie mają nic do powiedzenia,brak wspólnego języka między państwami UE.Jeżeli tak dalej będzie to dojdzie do rozpadu UE,oby nie.

  3. 3
    --1
    ~ nsy
    Sobota, 30.04

    Euro socjalizmowi mówimy stanowcze NIE!

  4. 4
    +4
    ~ ara
    Sobota, 30.04

    Jak się siedzi przy korytku to i Unia fajna

  5. 5
    +3
    ~ t6u6
    Sobota, 30.04

    Jeśli jesteśmy wspólnotą, to niech najpierw ustalą jednolite zarobki we wszystkich krajach członkowskich. Bo co to za wspólnota, skoro w innych krajach członkowskich zarabiają sporo forsy, a w Polsce zarabiamy marne grosze i jeszcze państwo zabiera nam połowę pieniędzy na jakieś mega podatki

  6. 6
    +3
    ~ mar
    Sobota, 30.04

    Ja tam sie ciesze bo dzieki przystapieniu do unii moglem legalnie opuscic ten padół rozpaczy i zaczac nowe zycie na zachodzie.

  7. 7
    0
    ~ TępaczkaPl
    Niedziela, 01.05

    Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

  8. 8
    +3
    ~ miś kolabor
    Niedziela, 01.05

    w UK nie ma podatków na żywności zarabia się średnio 1200 funtów (mam na myśli roboli nie bankierów) chleb 1 funt,paliwo 1,33 f,piwo 1f,dobre buty 50 f, samotne matki dostają wsparcie od państwa,,,i tak można wymieniać długo....polska podatek na wszystkim i to najwyższy w uni ,zarobek 1200 pln,chleb 2 pln,paliwo 5 pln ,piwo 2,80 pln,buty nawet 500 pln ,samotne mamy 70 pln zasiłku (albo coś koło tego),,,,,,,,,,UK za wypłatę 900 litrów paliwa w PL 240 litrów ,w UK 1200 chlebów w PL 600 ...i tak ze wszystkim analogicznie ........polska zielona wyspa na mapie europy co to za bzdury ,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. 9
    +1
    ~ skąd ta tępaczkaPl?
    Niedziela, 01.05

    TępczaczkaPl - skąd znasz tak doskonale (!!??) ortografię języka polskiego? Bo nawet w podstawówce w PGR Bielany Wielkie uczono, że piszemy "skąd". Tępaczka Pi - Skądonatakabladapewniemałojebiedaczka - rzeczywiście?

  10. 10
    +1
    ~ miś kolabor
    Niedziela, 01.05

    Sukces gospodarczy O tym pisze się najwięcej, bo jest to sukces najbardziej wymierny, bo można policzyć środki netto jakie dostaliśmy w UE i ile to jest dla Polski w wymiarze kilometrów dróg, mostów, oczyszczalni ścieków, zbudowanych obiektów szkolnych czy przeszkolonych pracowników,,,,,,,,no właśnie ile szkoły przedszkola zamykają bo niż dróg nie budują ,,,kolejne bzdury

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0591411590576