Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Zamiast poszerzać ulice, należałoby je zwężać

21.03.2011, 13:45:25 Rozmiar tekstu: A A A
Zamiast poszerzać ulice, należałoby je zwężać

Takiego zdania jest radny Robert Turlej. Zamiast poszerzać ulice w centrum miasta, radny PO proponuje diametralną zmianę polityki komunikacyjnej w myśl zasady duńskiego profesora Jana Gehla „miasto jest dla ludzi, nie dla aut”.

Dziurawe drogi, zakorkowane ulice, brak dobrze skoordynowanej sygnalizacji świetlnej to problemy, z którymi od dłuższego czasu boryka się nie tylko nasze miasto. Niestety w dobie coraz szybszego rozwoju cywilizacyjnego nie ubędzie aut w miastach a stanie się wprost przeciwnie.

- Podróżowanie po mieście powinno zostać podzielone po równo na: podróże samochodami, rowerami a także komunikację zbiorową – pisze radny Robert Turlej - Zamiast poszerzać ulice należałoby je zwężać, w celu ograniczenia ruchu samochodowego na rzecz rowerowego. Dla miasta może stanowić to potężne oszczędności, dobrze wiemy ile kosztuje wybudowanie kilometra nowej drogi, którą następnie trzeba utrzymać w zadowalającym stanie.

Propagowanie rowerowego trybu życia zapewne rozpocznie powołany przed kilkoma dniami Oficer rowery Marek Kamm, którego jednym z zadań będzie nadzór nad tworzeniem dróg rowerowych w mieście. Z pomocą przyjdą mu na pewno radni Robert Turlej i Paweł Nieczuja-Ostrowski, którzy już złożyli interpelację w sprawie tworzenia asfaltowych a nie brukowych dróg rowerowych.

- Jazda po kostce brukowej dostarcza wielu drgań, które negatywnie wpływają na zdrowie rowerzystów co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia stawów, mięśni nadgarstków i łokci - informują radni PO - Warto też dodać, że cena położenia 1m2 asfaltu jest niższa niż wyłożenie takiej samej powierzchni kostką brukową.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 26

%30.8 %69.2


Komentarze do artykułu (98)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --23
  ~ wiadomo
  Poniedziałek, 21.03

  Nareszcie ktoś gada z sensem! Wywalić samochodziarstwo z centrum miasta, będzie ciszej, przyjemniej, więcej miejsca dla ludzi. O to chodzi!

 2. 2
  +18
  ~ tr
  Poniedziałek, 21.03

  Ten facet mnie rozwala. Odetnijcie mu neta na PWSZ i niech w domu pisze swoje wypociny. Trzeba założyć stronę w necie Złote Myśli Turleja i zbierać tam takie mistrzoskie kwestje jak "Jazda po kostce brukowej dostarcza wielu drgań" hahhahaha

 3. 3
  +17
  ~ eb
  Poniedziałek, 21.03

  cały czas się zastanawiałem, kto tak promuję tę parę radnych na info, teraz wiem już Panie Rafale :) To już drugi artykuł o tej dwójce, czy ci panowie nie umieją myśleć samodzielnie ?

 4. 4
  +24
  ~ JesusAlvaro
  Poniedziałek, 21.03

  Broń Nas Panie Boże przed radnymi z takimi durnymi pomysłami.

 5. 5
  +14
  ~ judym
  Poniedziałek, 21.03

  hahahahah turlej ? to ten od szklanych domów ?

 6. 6
  +18
  ~ ziutek
  Poniedziałek, 21.03

  Idąc myślą Turleja, Elbląg dopiero będzie zakorkowanym miastem. Człowiek chyba nie wie co mówi !!

 7. 7
  +10
  ~ bobek
  Poniedziałek, 21.03

  jak cena benzyny skoczy jeszcze sporo w górę to problem komunikacji samochodowej sam się rozwiąże. Ale wtedy komunikacja miejska bedzie nadmiernie przeciążona bo te stare złomy juz ledwo zipią. No i ten rozkład jazdy, który układał jakiś inteligentny czlowiek dobrze znający się na swojej pracy.

 8. 8
  +11
  ~ jasio
  Poniedziałek, 21.03

  oj Turlej w jakim ty wieku żyjesz XIX czy wczesniej od cywilizacji nie uciekniesz ulice musza byc szersze.garaze pod kazdym domem,obowiazkowo, parkingi przed sklepami i gmachami użytecznosci publicznej na kilkaset miejsc albo tysiecy OBUDZ SIE popatrz jak jest na swiecie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!drogi rowerowe jak najbardziej tez maja być

 9. 9
  +17
  ~ ]]]]]
  Poniedziałek, 21.03

  jak pan radny chce zaoszczędzić miastu pieniądze to niech w następnych wyborach nie startuje .

 10. 10
  +12
  ~ mecenas W.
  Poniedziałek, 21.03

  Chyba panie Turlej pomyliłeś rower z rolkami :D poruszanie się rowerem po kostce brukowej, nie mówimy tu o tzw "kocich łbach" nie ma nic wspólnego z drganiami i obciążeniami stawów, a jedynie pokonywanie krawężników może temu sprzyjać, co więcej Polska to nie Dania czy Holandia, gdzie miasta są opanowane przez rowerzystów i rowery wypierają samochody. Zwężanie dróg nic nie da, poza całym mnóstwem zdenerwowanych kierowców, a co za tym idzie wyborców, którzy odpłacą się przy kolejnych wyborach za tak wspaniałe pomysły i dążenie do tego jest czystym samobójstwem politycznym. Wracając do asfaltowych dróg rowerowych trzeba uwzględnić fakt, że nagrzany asfalt się topi i powstają nierówności, które jak to napisał autor "negatywnie wpływają na zdrowie rowerzystów co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia stawów, mięśni nadgarstków i łokci".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96075487136841