Sobota, 27.02.2021, Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Dwóch mężczyzn z Elbląga odpowie za złamanie domowej kwarantanny

30.03.2020, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dwóch mężczyzn z Elbląga odpowie za złamanie domowej kwarantanny
fot. KMP w Elblągu

To wynik policyjnych kontroli z minionego weekendu. Tłumaczenia nie pomogły. Policjanci sporządzą wnioski do sądu. Kara może być bardzo dotkliwa. Sąd może orzec 5 tys złotych grzywny. Dodatkowo służby sanitarne, mogą nałożyć jeszcze większą karę administracyjną.

 
Pierwsza kontrola miała miejsce w piątek po południu. Poddany domowej kwarantannie 29-letni mężczyzna nie otwierał drzwi i nie odbierał telefonów. Okazało się, że poszedł na zakupy.
 
Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku 33-latka, który pomimo kwarantanny odwiedzał znajomych. Obydwie sytuacje będą rozpatrywane przez sąd.
 
Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!
 
Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Sąd z kolei może nałożyć grzywnę do 5 000 zł.
 
Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.
 
W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.
 
Jednocześnie policjanci apelują do dzieci i młodzieży o stosowanie się do zaleceń, w szczególności zaniechanie kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Odpowiedzialność za dzieci i młodzież spoczywa na rodzicach i opiekunach.
 
Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!
 
 
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ Gość
  Poniedziałek, 30.03

  Dodatkowo jeśli się zdarzy, że zarażona przez niego osoba umrze powinien odpowiadać za to karnie.

 2. 2
  +24
  ~ Co takiego
  Poniedziałek, 30.03

  Przecież jest kara 30 tys za kwarantanne to niech placa. Zero współczucia i litości.

 3. 3
  --1
  ~ Ed
  Poniedziałek, 30.03

  Pytanie mam jedno - skoro testy na obecność koronawirusa są i robi się ich niby tyle to czemu ludziom przebywających na kwarantannie po np 5 dniach nie robi się ich ? Osoby zdrowe nie były by niepotrzebnie zamykane a osoby chore byłyby świadome że są zarażone. Mam koleżankę która z 2 dzieci z Anglii sama zamknięta jest w czterech ścianach czy nie lepiej zrobić takim ludziom test ?

 4. 4
  +5
  ~ kolko
  Poniedziałek, 30.03

  Pytanie kiedy pójda do sadu ,albo umrze albo bezrobotny .jaka kara .

 5. 5
  +17
  ~ Karac !!!
  Poniedziałek, 30.03

  Karac w takich przypadkach to nie przelewki tu chodzi o nasz i naszych blikich zycie karac no mercy !!!!

 6. 6
  +14
  ~ Eg
  Poniedziałek, 30.03

  Jak dla mnie to jest świadome i celowe narażanie zdrowia i życia innych ludzi więc kara powinna być surowsza. Znając życie to ktoś mało rozgarnięty i niezbyt zamożny o ile można tak to ładnie określić więc skąd weźmie kasę na karę? Dostanie komornika? I z czego ten komornik to ściągnie.... Zal patrzeć na nieudolny system prawa w naszym kraju. Nie ma się co dziwić bo przykład idzie od góry...

 7. 7
  +15
  ~ Jay-Zi
  Poniedziałek, 30.03

  W którym sklepie robił zakupy? A ten 33 w jakiej dzielnicy odwiedzał znajomych? Elblążanie powinni o takich sytuacjach wiedzieć jak najwięcej i bez ukrywania prawdy.

 8. 8
  +10
  ~ Já nusz
  Poniedziałek, 30.03

  Normalnie, centralnie, pałą go bez kitu.

 9. 9
  +2
  ~ COOO
  Wtorek, 31.03

  NO kara powinna być dużo większa i przez takie osoby inni ucierpią ..

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.578400850296