Wtorek, 4.08.2020, Imieniny: Dominika, Jan, Protazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Praca w policji już nie tak atrakcyjna? 159 wakatów w województwie, 15 w Elblągu

13.08.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Praca w policji już nie tak atrakcyjna? 159 wakatów w województwie, 15 w Elblągu
Fot. KMP Elbląg/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Stała posada i płaca jeszcze do niedawna sprawiały, że praca w służbach mundurowych, dla wielu młodych osób, była szczytem marzeń. Zdaniem NIK obecnie wygląda to trochę inaczej. W ostatnim czasie z pracy w policji zrezygnowało ponad 2 600 osób. Czy Elbląg wpisuje się w ten trend? Chyba niekoniecznie.

Jak podkreśla NIK w swoim nowym raporcie o realizacji Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020 w okresie od 31 grudnia 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. stan zatrudnienia we wszystkich formacjach zmniejszył się łącznie o ponad 3 tys. funkcjonariuszy. Najwięcej mundurowych odeszło z policji - ponad 2.600 osób. NIK podkreśla, że znaczny odsetek funkcjonariuszy odchodzących ze służby to ludzie młodzi.

W Elblągu przez wiele lat etat w służbach mundurowych, czy to w policji, czy np. w straży granicznej był przez młodych ludzi bardzo pożądany. Czy w tej chwili to się zmieniło?

Do służby w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu w 2019 roku przyjęto 6 osób. Jednocześnie 9 funkcjonariuszy zrezygnowało w tym roku ze służby w elbląskiej komendzie. Większość z nich, bo 8 osób, ma z uprawnieniami emerytalnymi i długoletnim stażem, podkreśla rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Policja na Warmii i Mazurach w tym roku ogółem, na służbę przyjęła 75 osób, cały czas jednak poszukuje kolejnych chętnych do pracy.

W samej KMP w Elblągu, według danych z 1 sierpnia, wakat to 15 etatów. Jeśli chodzi o całe województwo mamy 159 wakatów (4,4%), jest to jeden z najniższych wakatów skali Polski

- informuje kom. Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Przypomnijmy. W ubiegłym roku policjanci walczyli o podwyżki płac. Wtedy w ramach protestu część funkcjonariuszy poszło na zwolnienia lekarskie, a akcję nazwano epidemią "psiej grypy". Pomogło, bo związkowcy doszli do porozumienia z rządem i wywalczyli podwyżkę. Czy to wystarczy, aby zachęcić młodych ludzi do wstępowania w szeregi policji?

NIK podkreśla, że ministrowi spraw wewnętrznych i administracji nie udało się skutecznie przeciwdziałać odchodzeniu funkcjonariuszy (głównie policjantów) ze służby.

Nie udało się zachęcić funkcjonariuszy do pozostania w służbie, poprawić atrakcyjność pracy w poszczególnych formacjach, nie mówiąc o zwiększeniu stanu zatrudnienia. Podwyżki uposażeń i wynagrodzeń, zrealizowane w zaplanowanych kwotach i w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi, nie przyniosły zamierzonego skutku. Powodem był znacznie większy wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. W latach 2016-2017 i w I połowie 2018 r. średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej wynosiło odpowiednio: 4.052,19 zł, 4.271,51 zł i 4.521,07 zł, co oznacza, że w tym okresie wzrosło o 11,6. Z kolei wypłacone w służbach podwyżki spowodowały, że średnie uposażenie funkcjonariuszy wzrosło w okresie 2016 - I połowa 2018 r. od 8,4 proc. w Straży Granicznej do 8,9 proc. w Policji. Największe podwyżki pensji dostali funkcjonariusze BOR/SOP - o 16,4 proc. (dzięki dodatkowym środkom finansowym)

- informuje NIK.

Utrzymywanie się niekorzystnych tendencji kadrowych może mieć negatywny wpływ na stan zatrudnienia w poszczególnych formacjach podległych MSWiA, a przez to ograniczyć im możliwość realizacji ustawowych zadań mających wpływ na stan bezpieczeństwa państwa, podsumowuje NIK.

Źródło: NIK.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Bolo
  Wtorek, 13.08

  Mam rozumieć, że jak mnie kiedyś policja zatrzymała to nie mogę być już policjantem? A chciałbym bo spodobało mnie się to.

 2. 2
  +14
  ~ Kombat
  Wtorek, 13.08

  Brakuje chętnych do służby w policji, a ci co nadal służą czekają do emerytury, nie ma naboru do szkół pielegniarskich, a średnia wieku pracujących to 50 lat, nie ma maszynistów kolejowych, brakuje kierowców w autobusach komunikacji miejskiej, a nawet świecą pustkami Seminaria Duchowne (w olsztyńskim w br. nie wstąpił ani jeden). Ciekaw jestem jak to widzą rządzący, bo to spowoduje drastyczne pogorszenie warunków życiowych i bezpieczeństwa. To przedwyborcze rozdawnictwo tworzy nam państwo opiekuńczo - socjalne, tępi ambicje i chęć rozwoju i stąd mamy roszczeniowość, niski poziom inicjatywy własnej oraz ogólny bezwład społeczny. Przyszłość kraju maluje się w ciemnych kolorach. Brrr strach się bać.

 3. 3
  +14
  ~ anonim
  Wtorek, 13.08

  Po co pracować jak można leniuchować.Jeszcze chwila i to pseudo bezrobocie padnie jak ukraińcy pokażą władzy że własnie wyjechali do niemiec...Tu w kraju nic nie jest tak jak powinno.Paździerz i karton...

 4. 4
  +6
  ~ Ex SG
  Wtorek, 13.08

  Wcale mnie to nie dziwi kto by chciał pracować za pensje na groszki w dodatku bycie sługusem swoich przełożonych naczelników i komendantów. W dodatku być opluwanym przez ludzi. Brak jest ludzi do pracy i bardzo dobrze skończył się czas mości murgrabiów co mieli firmy a człowieka traktowali jak szmatę. Sami rękawy niech zakasają i do roboty. Dla przykładu zwykły pracownik tzn przyjezdny z Pl w Szwecji 10 tys złotych po odliczeniu kosztów mieszkania ma miesięcznie więc nie ma nawet o czym rozmawiać.

 5. 5
  0
  ~ Franek
  Środa, 14.08

  Niestety artykuły nie rzetelny. W Elblągu z tych 2600 odeszło kilku w tym jeden w okresie przygotowawczym.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.