Środa, 17.06.2026, Imieniny: Albert, Laura, Adolf
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Funkcjonariusze Służby Więziennej wyjdą na ulice. "Rządzący chcą równać w dół"

01.06.2026, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Funkcjonariusze Służby Więziennej wyjdą na ulice. "Rządzący chcą równać w dół"
fot. www.sw.gov.pl/archiwum redakcji

Nawet 500 zł miesięcznie mogą stracić funkcjonariusze Służby Więziennej. Związkowcy alarmują i szykują manifestację przeciwko planowanym zmianom w świadczeniach mieszkaniowych. W demonstracji wezmą udział również więziennicy z Elbląga i Braniewa. – Rządzący chcą równać w dół. Na to nie ma naszej zgody – przekonuje przewodniczący „Solidarności” z elbląskiego aresztu.

 

 

 

To kolejny głos sprzeciwu wobec pogarszania warunków służby ludzi, którzy każdego dnia odpowiadają za bezpieczeństwo państwa i obywateli. Funkcjonariusze walczą o: zachowanie należnych świadczeń, godne wynagrodzenia, stabilne warunki służby, szacunek dla munduru i wykonywanej pracy

– czytamy na stronie Regionu Elbląskiego NSZZ "Solidarność".

 

 


Manifestację w Warszawie związkowcy zaplanowali na 10 czerwca. Protestujący funkcjonariusze stawią się o godzinie 12 przed Ministerstwem Finansów, aby wyrazić swoje niezadowolenie z przygotowywanej przez rząd zmiany dotyczącej świadczeń mieszkaniowych. Według "Solidarności" nawet 16 tys. funkcjonariuszy może stracić od kilkudziesięciu do nawet 500 zł miesięcznie.

 

 

 

Minister finansów stwierdził, że nasze świadczenia mieszkaniowe są wyższe niż te wypłacane w innych służbach, i postanowił je obniżyć. Jednocześnie to zrównanie miałoby dotyczyć tylko tego jednego świadczenia. Jeśli chodzi o pozostałe świadczenia, takie jak zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby czy dofinansowanie do wypoczynku pracowników („wczasy pod gruszą”), odstajemy w drugą stronę. Nasze stawki są znacznie niższe niż w innych służbach. Rządzący wolą jednak równać w dół, szukając po prostu oszczędności, niż zrównać wszystkie świadczenia. Na to nie ma naszej zgody

– mówi przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Areszcie Śledczym w Elblągu (OZ Braniewo).

 

 

 

Warto dodać, że wysokość obecnych świadczeń mieszkaniowych dla funkcjonariuszy SW jest efektem porozumienia podpisanego po ubiegłorocznych demonstracjach.

 

 

 

Udział w manifestacji w stolicy zapowiadają również funkcjonariusze Służby Więziennej z Elbląga i Braniewa. Jak zapowiedział przewodniczący elbląskiego związku, do Warszawy pojedzie autokar z funkcjonariuszami.

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ <a href=&#8220;https://apartamentobr
    Poniedziałek, 01.06

    Świetnie napisany artykuł, który bardzo dobrze przedstawia opisywany temat, to rzadkie!!

  2. 2
    +5
    ~ po
    Poniedziałek, 01.06

    pracowałem 45 lat i w tym czasie musiałem za własne pieniądze kupić mieszkanie !

  3. 3
    +6
    ~ Wiadome
    Wtorek, 02.06

    Po prostu za pis mieli lepiej ...

  4. 4
    +3
    ~ Szejk Ali
    Wtorek, 02.06

    Czekaj czekaj, czyli jak oni będą strajkować to nikt nie będzie pilnować? Czy będą strajkować ci, co będą mieli wolne?

  5. 5
    +3
    ~ DT.
    Dwa tygodnie temu, Wtorek, 02.06

    Czas skończyć z tymi przywilejami PO komunie ...- chcesz to pracuj - a jak nie to do Biedronki .

  6. 6
    +5
    ~ DT.
    Dwa tygodnie temu, Wtorek, 02.06

    Czy ktoś was tam uwiązał w tej robocie - tyle jest różnych zajęć - Lidl Biedronka zakłady meblowe ... i wtedy zrozumiecie co to jest prawdziwe Więzienie .

  7. 7
    +4
    ~ Kowalski
    Dwa tygodnie temu, Środa, 03.06

    Narzekania Służby Więziennej na obniżki świadczeń to dla zwykłego „Kowalskiego” abstrakcja. Podczas gdy cywil na etacie musi brać kredyt na 30 lat, funkcjonariusz SW dostaje co miesiąc nawet 1800 zł samego dodatku mieszkaniowego. Do tego dochodzi darmowa opieka medyczna, coroczna mundurówka i pewna pensja z budżetu państwa. Największa przepaść to jednak emerytura – mundurowy może pożegnać się z pracą już po 25 latach służby i zgarnąć na odchodne gigantyczną odprawę do 600% pensji. Szary pracownik musi tyrać do 65. roku życia na głodowe świadczenie z ZUS i odprawę w wysokości maksymalnie trzech pensji. Z perspektywy rynku prywatnego mundurowi naprawdę nie mają powodów do płaczu.

  8. 8
    +2
    ~ Mało tego
    Dwa tygodnie temu, Środa, 03.06

    Liczby brutalnie obnażają tę przepaść. Sam dodatek mieszkaniowy w SW (do 1800 zł) to aż 21 600 zł czystego zysku rocznie. Dodając mundurówkę i urlop, funkcjonariusz dostaje blisko 25 000 zł ekstra rocznie. Żeby zwykły „Kowalski” odłożył tyle po opłaceniu rynkowego czynszu, musiałby zarabiać co miesiąc o 3000 zł brutto więcej. Kosmos zaczyna się przy odejściu ze służby po 25 latach – odprawa emerytalna (do 600% pensji) to jednorazowy zastrzyk rzędu 40–60 tysięcy złotych. Cywil o takim bonusie na starość może zapomnieć, tyrając do 65. roku życia. Liczby nie kłamią: mundurowi to finansowa elita, a ich narzekania brzmią niewiarygodnie.

  9. 9
    +2
    ~ Yuki
    Dwa tygodnie temu, Środa, 03.06

    Nie ma chyba już żadnej gałęźi gospodarki,która by nie protestowała lub zapowiada,że będzie protestować.Uśmiechnij ,się Polsko.

  10. 10
    0
    ~ dziennikarz
    Dwa tygodnie temu, Środa, 03.06

    Odezwały się kolejne bidulki po lekarzach.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2026 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3067080974579