Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Nagrody urzędników pod lupą prokuratury? Poprzedni prezydent mógł złamać przepisy

05.07.2024, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Nagrody urzędników pod lupą prokuratury? Poprzedni prezydent mógł złamać przepisy

Były prezydent Elbląga Witold Wróblewski, w pierwszych miesiącach roku przyznał urzędnikom nagrody na łączną kwotę ponad 195 tys. zł. Przy tej okazji mógł złamać przepisy. Chodzi o utrudnianie działalności związkowej. Sprawa jest poważna. Inspekcji zamierza złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

 

 


Okręgowy Inspektorat Pracy PIP w Olsztynie zainteresował się nagrodami przyznanymi przez prezydenta Elbląga urzędnikom, w odpowiedzi na skargę NSZZ Solidarność. Związkowcy zwrócili uwagę, że w tej sprawie zabrakło konsultacji z organizacjami związkowymi, co zgodnie z przepisami należy do obowiązków pracodawcy. Skargę skierowano do PIP w lutym tego roku, więc dotyczy ona jeszcze działań poprzedniego włodarza miasta. Inspektorat rozpoczął w ratuszu kontrolę, choć nie jest ona jeszcze zakończona, już wiemy, że  jej efektem mam być skierowanie sprawy do prokuratury. 

 

 

 

W czasie kontroli ustalono, że pracodawca w okresie styczeń - maj 2024 roku przyznawał pracownikom Urzędu nagrody: w styczniu 333 pracowników otrzymało nagrody w łącznej wysokości 34 500 zł brutto, w lutym 23 pracowników otrzymało nagrody w łącznej wysokości 122 000 zł brutto, w marcu 10 pracowników otrzymało nagrody w łącznej wysokości 11 300 zł brutto, w kwietniu 29 pracowników otrzymało nagrody w łącznej wysokości 26 400 zł brutto, w maju 1 pracownik otrzymał nagrodę w wysokości 1000 zł. Ponadto przedstawiono wykaz pracowników, którym przyznano dodatki specjalne. W okresie styczeń-maj 2024 r. W tym okresie dodatek specjalny został przyznany 23 pracownikom, a wypłacono go w łącznej wysokości 50 400 zł brutto

 

 

- odpowiada PIP na skargę "Solidarności".

 

 

 


Jak informuje Inspekcja, w czasie kontroli nie przedstawiono dokumentów w zakresie ustalenia na 2024 rok zasad podziału środków na składniki wynagrodzenia o charakterze uznaniowym, o których przyznaniu i wysokości decyduje prezydent miasta (dodatek specjalny i nagroda). - Zgodnie z ustaleniami, budżet Urzędu na wynagrodzenia dla pracowników w 2024 roku został ustalony w styczniu 2024 rok ogółem w wysokości 35 003 840 zł (w tym na wynagrodzenia osobowe, bez nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych - 32 901 288 zł) - czytamy w odpowiedzi PIP, wywieszonej w Urzędzie Miejskiej w Elblągu. - Na 30 kwietnia 2024 r. został ustalony nowy budżet na wynagrodzenia dla pracowników w wysokości 37 901 364 zł (w tym na wynagrodzenia osobowe, bez nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych - 35 818 812 zł). W czasie kontroli wyjaśniono, że budżet na wynagrodzenia musiał być znowelizowany w związku ze skutkami przyznanych pracownikom podwyżek (2 680 098 zł) oraz przyznanych pracownikom nagród (192 700 zł). Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych pracodawca ma obowiązek uzgodnić z zakładowymi związkami zawodowymi zasady podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych. 

 

 

 

W związku z powyższym, na podstawie zebranych w czasie kontroli materiałów, zostanie skierowane zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa w zakresie utrudniania działalności związkowej

 

 

- podkreśla PIP.

 

Do tematu wrócimy.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +36
  ~ Wiertalot
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  W tą sprawę są chyba zamieszany także obecny przecież musiał o wszystkim wiedzieć i dlaczego milczał.przecież teraz także rządzi większość ludzi od ćwierka w tym ci nagrodzeni.

 2. 2
  +35
  ~ pytacz
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  A czy obecny był beneficjętem?

 3. 3
  +34
  ~ ????
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  Wstrętne i amoralne względem całej reszty ! Pytanie czym się tak wyróżnili ze itrzymali takie kwoty??? Urząd to nie fabryka , nie wytwarza produktów, jedynie produkuje papiery? Więc na czym polegal fenomen tych nagrodzonych????

 4. 4
  +39
  ~ Kpiny
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  Czy urząd to była prywatna firma tego pana i jego wiernych przybocznych???

 5. 5
  +27
  ~ Wszyscy po jednych pieniądzach
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  POdobno to pis grzeszył rozrzutnością nagród i kasą dla swojaków ????-:))))

 6. 6
  +28
  ~ Urzędnik
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  Posadzić grupę trzymającą władzę.

 7. 7
  +30
  ~ na drogi brak!
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  ciekawe czy co miesiąc otrzymywali ci sami?? jakaś garstka fenomenów urzędowych:-))) skarbnik nad tym panował?????

 8. 8
  +35
  ~ czasy mobbingu i dyskryminacji
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  ależ to wstyd , wiadomo ,że chciał facet pożegnać się elegancko z trzymającymi palca w .... ale są jakieś granice moralności , wydatków i absurdu zawodowego! nieźle się nachapali jak przeliczyć na 1 pracownika !!! i tacy ludzie zarządzali i decydowali o losie pracowników i miasta?? chyba jeszcze bardzo długo nie wyczyści się tego syfu i tych którzy za niego odpowiadają na równi !!!

 9. 9
  +21
  ~ Corleone, Don.
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  Quźwa, sensacja. Gdzie był ten "związek" gdy amoralna władza kasowała amoralnych dyrektorów szkół i pakowała ich na swoje listy wyborcze jako słupy tylko dlatego że Ci dyrektorzy znajdowali się w sytuacji pozbawienia ich funkcji? A gdzie był ZZ gdy czerapak kupował miejskie fotele? Kolejnych postaw władzy nie widzianych przez ZZ nie wymieniam. A ZZ nie wie że Missan, Nowak też mają w tym udział? Wróblewskiemu przyda się odchudzanie con clave, ale nie samemu. Ma kumpli, w tym Antka i "radnych" dających absolutorium - ci z pis też. Smród się pojawia w bieżącej kadencji, albo ratusz jest przesiąknięty nieusuwalnym smrodem z poprzednich kadencji. Oby nie skończyło się relatywizmem, oportunizmem i zasmrodzeniem ZZ który tyka jednego i liczy na układ z pozostałymi figurantami.

 10. 10
  +36
  ~ Deratyzacja
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  Dobrze że się do gbura dobiorą za te wszelkie świństwa i ogromną niegospodarność. Jego namiestnikiem i kontynuatorem jest ten co wrzucał plastikowe nakrętki do śmietników. Obstawił się w całości tymi nagrodzonymi przez gbura.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5627670288086