Sobota, 22.06.2024, Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Poznaliśmy sondażowe wyniki głosowania

09.06.2024, 21:26:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Poznaliśmy sondażowe wyniki głosowania

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego poznaliśmy tuż po zamknięciu lokali i zakończeniu ciszy wyborczej. Według nich wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem 38,2 proc. Drugie miejsce przypadło Prawu i Sprawiedliwości PiS, na które głosowało 33,9 proc. wyborców. Trzecie miejsce przypadło Konfederacji (11,9 proc.). 

 

 

 

Dziś (9 czerwca) Polacy wybierali swoich reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Głosowanie zakończyło się o godzinie 21. Według pierwszych sondażowych wyników exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP w wyborach zwyciężyła Koalicja Obywatelska, która uzyskała 38,2 proc. poparcia, co daje jej 21 miejsc w europarlamencie. Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy od 10 lat przegrało wybory do PE. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego znalazło się tym razem na drugim miejscu z 33,9 proc. głosów i 19 mandatami. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja (11,9 proc. poparcia i 6 mandatów). Trzecia Droga, czyli połączone siły PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni uzyskała 8,2 proc. (4 mandaty), a Lewica 6,6 proc. (3). Progu wyborczego nie przekroczyły komitety: Bezpartyjni Samorządowcy (0,8 proc.),  Polexit (0,3 proc.) i inne (0,1 proc.).

 

 


W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybierali 53 europosłów spośród ponad tysiąca kandydatów. Elblążanki i elblążanie swoich reprezentantów w Brukseli wybierali wspólnie z mieszkańcami warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, czyli w okręgu nr 3. Według pierwszych nieoficjalnych informacji, wśród kandydatów z tego okręgu, którzy zdobyli mandat, znaleźli się: Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS). 

 

 


Na oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu jeszcze poczekamy. Wyniki z poszczególnych komisji obwodowych zostaną ogłoszone po zakończeniu głosowania we wszystkich krajach, czyli po godzinie 23, te ostateczne wyniki wyborów poznamy najprawdopodobniej w poniedziałek.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Porażka lewicy
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 09.06

  Lewico kompromitacja w pełni! Pozbyliście się ludzi mądrych, znaczących, chcących działać i kto wam został???? Kogo promowaliście??? Bezmyslność, głupota i wstyd ! Was juz nie ma i dziękujcie liderom !

 2. 2
  +7
  ~ Wielcy Przegrani
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 09.06

  A jak tam lokalni liderzy lewicy, dumni z wyniku swoich kandydatów-:)))))) promowanych przez liderów w amoku -:)))))

 3. 3
  --1
  ~ Europa grzmi
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  Niemcy i Francja tragedia!

 4. 4
  +10
  ~ Szok
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  Protas i Wąsik. Pięknie. Gdzie ci wyborcy mają rozum i oczy. Szok i tragedia.

 5. 5
  +6
  ~ Walter
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  Elbląg głosuje na olsztyńskiego protasa .i oni chcieli do Gdańska .Tu w wyborach zawsze tak było głosować aby nie na swojego.Nie dla wyborców po sprzedawczyki

 6. 6
  +9
  ~ VM
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  @Walter Spójrzmy prawdzie w oczy: Nie ma na kogo głosować. Kiedy z jakiejś listy startuje Elblążanin, to z dalszej listy, często postać mało interesująca, niewyrazista. Przeglądając listę Konfederacji, z przykrością stwierdziłem, że wybór jest między człowiekiem od Brauna z Ostródy i... Narodowcem z tego przeklętego olsztynowa. Niższe pozycje, to nazwiska mniej kojarzone, nawet nie chciało im się zadbać o dobrą charakterystykę kandydatów z dalszych pozycji. Jedynie o tych z "podium" coś można na necie wyczytać. A tam Elblążan na większości list nie było. O ile w dużym okręgu, to można wybaczyć, to w innych wyborach, gdzie okręgi były mniejsze, sytuacja nie wyglądała lepiej. Elbląg to pustynia, na której mamy głównie emerytów z SB i ZOMO. Reszta dawno wyjechała.

 7. 7
  +3
  ~ i tyle.
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  Władek to już poza RN to przegrałeś wszystko. Jaki dowódca takie losy.

 8. 8
  +4
  ~ MF
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  Wynik lewicy w warminsko - mazurskim to dopełnienie kompromitacji. Nie należy im się nic wywalić ich z rad nadzorczych bo tacy z nich członkowie jaki wynik wyborów.

 9. 9
  +9
  ~ profos
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  No to krystalicznie uczciwi i niewinni czasowo przebywający w zakładach karnych mają swojego krystalicznie uczciwego i dwukrotnie uniewinnianego reprezentanta. Uczciwi górą!

 10. 10
  +4
  ~ do- I tyle
  Ponad tydzień temu, Poniedziałek, 10.06

  nie licz na to, że władzio i januszek zostawią rady nadzorcze w banku i funduszu. Im więcej przegrywają, tym bardziej się ich łapią. 4,1 % w Elblagu na "lewicę", 3,6 % w okręgu. Bezwarunkowo dostaną kolejne rady nadzorcze. Oni, i kilku przudu... , tak po prostu mają. Nie zmienią się. Wstyd za tych, którzy kręcą się wokół nich, licząc na ochłapy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1489708423615