Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Elblągu kupimy tabletkę „dzień po”? W całym województwie jest tylko dziewięć takich aptek

27.05.2024, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu kupimy tabletkę „dzień po”? W całym województwie jest tylko dziewięć takich aptek

Mapę aptek, w których tabletki "dzień po" będą dostępne bez recepty od lekarza, opublikował Narodowy Fundusz Zdrowia. Czy znajdziemy na niej apteki z Elbląga? Sprawdzamy.

 

 

 

- W serwisie Ministerstwa Zdrowia i NFZ – pacjent.gov.pl – pojawiła się mapa aptek, z którymi Fundusz podpisał umowy na realizację programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcji awaryjnej) - informuje NFZ. Dotychczas na mapie znajduje się 770 aptek. To placówki, które złożyły wnioski lub już podpisały umowy z Funduszem.

 

 

W województwie warmińsko-mazurskim jest w tej chwili dziewięć takich aptek. Jedna z nich znajduje się w Elblągu (to apteka Gemini przy ul. 12 Lutego - przyp. red.). Apteki, które chcą wziąć udział w programie pilotażowym, nadal mogą się zgłaszać. Mapa będzie na bieżąco uzupełniana

- informuje Magdalena Mill, rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

 

 

Przypomnijmy. Zniesienie recepty na tabletkę "dzień po" było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Ustawa w tej sprawie została jednak zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, który pod koniec marca nie zgodził się na jej podpisanie, wskazując, że ustawa pozwalała na zakup osobom od 15. roku życia bez konieczności zgody opiekuna. Pilotażowy program antykoncepcja awaryjna w aptekach to plan B, który ma pomóc Ministerstwu Zdrowia w obejściu prezydenckiego weta. - Dzięki niemu kobieta receptę na tabletkę "dzień po" może otrzymać od farmaceuty. Wystarczy, że zgłosi się do apteki, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

 

 

Jeśli zgłosisz się do apteki i poprosisz o antykoncepcję awaryjną: zostaniesz przyjęta w osobnym pomieszczeniu, odbędziesz rozmowę z farmaceutą – który przeprowadzi wywiad i ustali, czy wydanie leku jest uzasadnione i bezpieczne, omówi zasady jego przyjęcia oraz odpowie na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. Jeśli po przeprowadzonym wywiadzie farmaceuta uzna wydanie leku za uzasadnione i bezpieczne, otrzymasz receptę wystawioną przez farmaceutę i będziesz mogła wykupić lek.

 

 


Dostępność do antykoncepcji awaryjnej w ramach pilotażu jest zapewniona w całej Polsce, przekonuje NFZ. Wykaz jest aktualizowany codziennie (od poniedziałku do piątku). Cały czas do programu mogą przystępować kolejne apteki. Nabór prowadzą Oddziały Wojewódzkie NFZ. Aby maksymalnie ułatwić przystąpienie do programu, wnioski są przyjmowane elektronicznie - informuje Fundusz.

 


Program pilotażowy ma być realizowany do końca czerwca 2026 roku.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ kpt Żbik
  Poniedziałek, 27.05

  dla wyborców KO i Lewicy powinny być też tabletki dzień, miesiąc i rok przed każdym razem, co by wyginęli jak dinozaury

 2. 2
  +9
  ~ Bezproblemowy
  Poniedziałek, 27.05

  Rzeczywiście - jedyny sposób zadowolenia Polaków i uzdrowienia sytuacji w kraju. Ludziom tak wiele do szczęścia nie potrzeba... Jakie to smutne...

 3. 3
  +4
  ~ trzmielina
  Poniedziałek, 27.05

  Dla wyborców Koalicji chanukowej powinna być tabletka dzień po wyborach.

 4. 4
  +5
  ~ obserwator
  Poniedziałek, 27.05

  nikt nikomu na siłę tej tabletki nie wciska,a prawo wyboru to element demokracji.

 5. 5
  --5
  ~ SzAl
  Poniedziałek, 27.05

  @obserwator - ale tylko wtedy jeżeli głosowało się na słuszną jedyną P0lską partie, o takiej demokracji mówisz?

 6. 6
  +13
  ~ Ploterek
  Wtorek, 28.05

  ~ SzAl A to uważasz, że ci co głosowali na pis to już nie pójdą kupić tej tabletki? Cóż za hipokryzja.

 7. 7
  --2
  ~ mama
  Wtorek, 28.05

  Wow, niezła reklama, no dobra króliczki, czas start możecie się teraz bezpiecznie gździć gdzie popadnie, przecież w każdej chwili ogarniecie temat z tableteczką.....żenada!

 8. 8
  +3
  ~ 2222
  Wtorek, 28.05

  Przedziwne ile słów napisał autor artykułu. Żadna informacja z miasta nie sprowokowała Go do tak długiej pisemnej wypowiedzi. Oprócz tabletki PO potrzeba jeszcze darmowej eutanazji i wreszcie staniemy się prawdziwymi europejczykami. BRAWO

 9. 9
  +3
  ~ obserwator
  Wtorek, 28.05

  ~ SzAl -przeciez jedynie słuszna partia to ta,w której pierwszy sekretarz stoi nad premierem.jak w pzpr.sam bał sie objąć stery ,wolał rządzić z tylnego siedzenia.

 10. 10
  --3
  ~ Arc
  Wtorek, 28.05

  obserwator - a gdzie prawo wyboru dla dziecka, które chcesz zabijać w świetle twojej demoNkracji? Redakcja kolejny raz udowadnia swoje lewackie korzenie tym artykułem ale jedno niechcący zrobili dobrze - już wiem jaką aptekę będę omijał szerokim łukiem i tam już żadnych leków nie kupię - oni sprzedają śmierć!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3874750137329