Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ile kosztuje komunia? Jest jeszcze droższa niż przed rokiem

13.05.2024, 09:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ile kosztuje komunia? Jest jeszcze droższa niż przed rokiem
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Przyjęcie sakramentu pierwszej komunii to wydarzenie duchowe dla dziecka. To jednak również duży wydatek finansowy dla rodziców trochę mniejszy dla gości. Ile w tym roku kosztuje komunia?

 

 


Maj to miesiąc, który w Kościele katolickim, kojarzy się przede wszystkim z komuniami. Przyjęcie przez dziecko sakramentu pierwszej komunii to jedno z ważniejszych wydarzeń w rodzinach osób wierzących. W elbląskich parafiach sezon komunijny właśnie się rozpoczął. W sobotę, 11 maja uroczystości odbyły się m.in. w katedrze św. Mikołaja.

 

 

 

Komunia to nie tylko duchowe wydarzenie. To również czas sporych wydatków. Organizacja przyjęcia komunijnego poza domem to koszt kilku tysięcy. Dodatkowo w tym roku ceny takiej usługi są droższe niż jeszcze sezon temu. W dużych miastach koszt tzw. talerzyk zaczyna się od 200 złotych. W Elblągu ceny wyglądają podobnie.

 

 

 

W tym roku ceny rzeczywiście są wyższe. Restauratorzy mocno odczuli wszystkie podwyżki. Oczywiście nie mogliśmy tego przenieść w stu procentach na klientów, ale te standardowe 10 proc. ceny w górę poszły. Jeśli chodzi o przyjęcia komunijne, to przygotowaliśmy różne propozycje. Cena zestawu obiadowego zaczyna się od 145 zł za osobę, za obiad z przekąskami od 195 zł. To i tak nie są wysokie ceny. W innych miejscach koszt obiadu z przekąskami to ponad 200 - 300 zł, a sam obiad zaczyna się od 160. Wszystkie terminy mieliśmy zarezerwowane już w ubiegłym roku

 

 

- mówi Ewa Mielżyńska, właścicielka restauracji Zmysły i Stara Karczma.

 

 

 

Zainteresowanie jest. Jesteśmy na rynku od 20 lat i nie pamiętam, żeby kiedykolwiek był z tym problem. Czy w tym roku wzrosły ceny? Nieznanie. My zresztą nie mamy jednej oferty, ceny ustalamy indywidualnie dla każdej rodziny, w zależności od tego, co ma się znaleźć w menu, czy np. potrzebny będzie animator na przyjęciu

 

 

- dodaje właściciel sali bankietowej Eden.

 

 


Udział w komunii to kolejny wydatek. Co roku na listach najbardziej popularnych prezentów dla dziecka pojawia się drogi sprzęt: konsola do gier, elektryczna hulajnoga, czy smartwatch. Oczywiście nie każdy gość planuje taki "upominek". Wielu decyduje się na pieniądze. Ile włożyć do koperty? To kolejne pytanie, które pojawia się przy tej okazji. Najczęściej jest to 200-300 zł. Przyjęło się, że większe kwoty wręcza najbliższa rodzina, czy rodzice chrzestni - tutaj kwoty są nawet kilkaset złotych wyższe.

 

 


Nadal warto pamiętać, że komunia dla dziecka powinna być przede wszystkim wydarzeniem duchowym, a czas spędzony później w gronie bliskich będzie wspomnieniem, które zostanie z nim na długo.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ ki
  Poniedziałek, 13.05

  po pożyczkę do bociana albo providenta i można już świętować

 2. 2
  +10
  ~ Magnat Biznesu
  Poniedziałek, 13.05

  Niesamowite jak niewierzący-praktykujący są gotowi do poświęceń finansowych dla zachowania społecznych konwenansów i pozorów. Taniej jednak przeczytać Biblię od deski do deski i z niedowierzaniem zauważyć, że słowa tam nie ma o żadnej Komunii Świętej i prezentach. Ale który Katolik tam Biblię przeczytał.

 3. 3
  +12
  ~ Szejk Ali
  Poniedziałek, 13.05

  @Magnat Biznesu, Ja przeczytałem i.., Myślisz że jak się przeczyta o już sprawa załatwiona? Trzeba te słowa w czyn wprowadzać. Ale fakt faktem pseudo katolicy muszą się pokazać i prezenty i mini wesele zrobić.

 4. 4
  +6
  ~ taktak
  Poniedziałek, 13.05

  Najlepiej katolików nauczą ich własnej wiary protestanci i zadeklarowani głupcy (czyt. ateiści, bo agnostycy bywają inteligentni, dlatego oni raczej nie są takimi ignorantami).

 5. 5
  +9
  ~ Marek
  Poniedziałek, 13.05

  Mam właśnie teraz komunię, jestem chrzestnym. Robię rozeznanie, pytam znajomych ile u nich "dawali" w kopercie, lub u ich znajomych. To w większości odpowiedzi słyszę, że noooo jako chrzestny to minimum 2000 zł trzeba dać....... No brak słów. To ja myślałem, że 1000 zł to będzie dobra kwota, a okazuje się, że jednak nie. Uważam, że takie kwoty to gruba przesada, bo co będzie na osiemnastkę? 3000-4000 zł? A na ślub? 10000 zł? Podoba mi się ostatnie zdanie w artykule. Komunia to przede wszystkim duchowe przeżycie, a nie festiwal prezentów.

 6. 6
  +8
  ~ Kiedyś
  Poniedziałek, 13.05

  Pamiętam moja komunie dostałem zegarek i na lody . I to był rarytas.

 7. 7
  --2
  ~ Hhhh
  Poniedziałek, 13.05

  Ja dam tysiąc dla księdza w kopercie reszta się nie liczy

 8. 8
  +3
  ~ 6666666666666666
  Wtorek, 14.05

  Cyrk! Ciemnogród! To ludzie sami winduję tę ceremonię rodem ze średniowiecza.Tylko w Polsce taka głupota w pełnym rozkwicie!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1937260627747