Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Jednak 25 lat dla zabójcy Anny. Zabił kobietę, potem jakby nigdy nic pojechał na zakupy z partnerką

11.05.2024, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jednak 25 lat dla zabójcy Anny. Zabił kobietę, potem jakby nigdy nic pojechał na zakupy z partnerką

Anna padła ofiarą brutalnej zbrodni. Zmasakrowane ciało kobiety znalazł 9-letni syn, po powrocie ze szkoły do domu. Oprawcą okazał się znajomy 43-latki. Sąd apelacyjny właśnie podtrzymał karę 25 lat więzienia dla mężczyzny. Prokuratura domagała się dożywocia.

 

 


Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał dziś, 10 maja postanowienie w sprawie zabójstwa 43-latniej elblążanki. 

 

 

 

Sąd Apelacyjny zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że z kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu w punkcie I wyeliminował punkt 3 artykułu 148 paragraf 2 Kodeksu karnego (chodzi o zabójstwo w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie - przyp. red.) oraz utrzymał w mocy zaskarżony wyrok w pozostałej części

 

 

- informuje Anna Kanabaj – Michniewicz, koordynator ds. kontaktów sądu ze środkami masowego przekazu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. 

 

 


Decyzja sądu odwoławczego wprowadza jedynie zmianę formalną. Oznacza to, że utrzymany został wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu z grudnia ubiegłego roku skazujący mężczyznę na 25 lat pozbawienia wolności, z zastrzeżeniem, że oskarżony może ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu co najmniej 22 lat kary pozbawienia wolności. - Ponadto Sąd Okręgowy orzekł wobec oskarżonego środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych na okres 10 lat oraz obowiązek zadośćuczynienia za krzywdę doznaną w związku ze śmiercią Anny W. poprzez zapłatę łącznej kwoty 260 tys. zł - przypomina Anna Kanabaj – Michniewicz.
 

 

 

- Oskarżony działał w sposób zaplanowany, przemyślany, co dotyczyło przyjętej metody spowodowania śmierci pokrzywdzonej, poprzez zadanie jej kilku ciosów. Przy czym działał w sposób wyjątkowo brutalny. Jak zeznał biegły z zakresu medycyny sądowej, pokrzywdzona doznała licznych ran, tych najpoważniejszych na głowie i klace piersiowej, które skutkowały poważnym krwotokiem do jamy opłucnej, a współistniejące z tym uszkodzenia mózgu doprowadziły do jej śmierci - uzasadniał wyrok sędzia sądu okręgowego w Elblągu Zdzisław Kawulak.

 

 

 

Ładunek społecznej szkodliwości tego czynu zdecydowanie podwyższa okoliczność, że oskarżony pozbawił życia matkę dwojga małoletnich dzieci. Ofiara była jego koleżanką, niejednokrotnie gościła go w domu, wspierała finansowo, przez jakiś czas u niej zamieszkiwał. Oskarżony nie miał jednak skrupułów przed pozbawieniem życia pozytywnie nastawionej wobec niego osoby, a uczynił to dla poprawienia swojej sytuacji materialnej, poprzez kradzież pieniędzy. Zdecydowanie na niekorzyść oskarżonego przemawia też jego zachowanie po popełnieniu przestępstwa. Jakby nigdy nic pojechał ze swoją koleżanką do hali Elzam, gdzie kupił kwiaty, ozdobne pudełko na pierścionek, który ukradł pokrzywdzonej. Następnie wręczył ten pierścionek tej koleżance, a gdy okazało się, że jest za duży, pojechał z nią do jubilera, aby go zmniejszyć

 

 

- dodał sędzie w grudniu ubiegłego roku.

 

 


Od wyroku sądu pierwszej instancji odwołała się prokuratura i obrońca mężczyzny. Oskarżyciel publiczny wniósł zaostrzenie kary wymierzonej Rafałowi N. do dożywotniego pozbawienia wolności. Jego obrońca natomiast o łagodniejszy wymiar kary i niestosowanie zastrzeżenia, że oskarżony może ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu co najmniej 22 lat kary pozbawienia wolności. Ich wnioski nie zostały uwzględnione przez sąd okręgowy. 

 

 

 

Przypomnijmy. Ciało 43-letniej Anny znaleziono 20 września 2022 roku, w jej mieszkaniu przy ul. Okulickiego. Dramatycznego odkrycia dokonał jej 9-letni syn, po powrocie ze szkoły. Kobiecie zadano kilkanaście ciosów nożem m.in. w głowę, niektóre z nich z bardzo dużą siłą. Obrażenia były tak dotkliwe, że jak określił biegły medycyny sądowej, zmarła w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu minut. O dokonanie tej zbrodni oskarżono Rafał N., znajomego, z którym 43-latka była umówiona w dniu swojej śmierci. Mężczyzna miał jej pomóc w zakupie auta. Zamiast tego zaplanował jej zabójstwo. Motywem miała być kradzież pieniędzy, które kobieta miała odłożone na nowy samochodów. 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ kukuś
  Sobota, 11.05

  Pani Kluge ,ile ma lat może po ciężkiej pracy odejdzie na spoczynek.

 2. 2
  +4
  ~ Mirosław,
  Sobota, 11.05

  Dla zabójcy to tylko kara śmierci.

 3. 3
  +3
  ~ stefan
  Niedziela, 12.05

  W tak oczywistych sprawach nie powinna być inna kara jak kara śmierci . Każda inna jest niesprawiedliwa . Dziwię się ,że PiS przez 8 lat sprzeciwiając się różnym przepisom unijnym mimo szumnych zapowiedzi / obietnic nie wprowadził tej kary w życie , choć prawie 85 % polaków jest za karą śmierci w oczywistych i drastycznych przypadkach .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2820401191711