Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Do Elbląga i sąsiednich gmin trafi ponad 51 mln euro. Dziś podpisano porozumienie (zdjęcia)

10.05.2024, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Do Elbląga i sąsiednich gmin trafi ponad 51 mln euro. Dziś podpisano porozumienie (zdjęcia)
Fot. Agnieszka Klatt

Blisko 52 miliony euro trafią do Elbląga i okolicznych gmin na realizację inwestycji i rozwój. Dziś, 10 maja podpisano porozumienie w tej sprawie. Na co dokładnie mają zostać przeznaczone te pieniądze?

 

 

 

W piątek, 10 maja marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński i prezydent Elbląga Michał Missan podpisali porozumienie dotyczące realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Elbląga. W nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 do Elbląga i okolicznych gmin ma trafić blisko 18 mln euro więcej niż poprzednio.

 

 

 

Wspólnie z zarządem województwa zdecydowaliśmy o zwiększeniu kwoty, jeśli chodzi o perspektywę finansową 2021-2027. W poprzedniej edycji było to 6 proc. alokacji, w tej perspektywie jest to 8 proc. Wygląda to tak, że MOF elbląski, w ubiegłej perspektywie miał do dyspozycji 36 mln euro, a dziś ma prawie 52 mln euro. To da olbrzymi impuls zarówno Elblągowi, jak i okolicznym gminom. Cieszę się, że dziś możemy podpisać tę umowę, realizować te projekty i dbać o mieszkańców Warmii i Mazur

- podkreślił marszałek Marcin Kuchciński, dziś (10 maja) podczas konferencji prasowej.

 

 

 

Z funduszy ma skorzystać Elbląg, a także sąsiednie gminy powiatu elbląskiego, takie jak Markusy, Młynary czy Tolkmicko.

 

 

 

Dofinansowanie będzie przyznawane w kilku kategoriach: efektywność energetyczna - ponad 20 mln euro, mobilność miejska - 12,6 mln zł, infrastruktura edukacyjna - 4 mln euro i usługi społeczne - 13,7 mln euro. W ciągu trzydziestu dni mamy zamiar rozpisać cały harmonogram konkursu. Mamy zamiar spożytkować te ponad 51 mln euro w terminie. Czasu jest coraz mniej, więc tempo będzie duże

- dodał prezydent Michał Missan.

 

 

 


Na co Elbląg będzie chciał przeznaczyć dofinansowanie? Konkretów jeszcze nie znamy. Wiadomo, że wśród wniosków nie znajdą się te dotczące większych inwestycji, jak te dotyczące elbląskiego portu czy infrastruktury sportowej. Elbląg część pieniędzy będzie chciał pozyskać na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Czy wśród nich znajdą się również szkoły, niektóre z nich od dawna czekają na termomodernizację - Szkoły też się kwalifikują, jesteśmy przed przygotowaniem wniosków, nie chciałbym mówić o konkretnych przykładach, ale budynków użyteczności publicznej jest dużo więcej w mieście i trzeba będzie przyjąć jakieś priorytety - dodał prezydent Missan.

 

 


Pieniądze miałyby również trafić na rozwój komunikacji miejskiej. Miasto co prawda, ze środków unijnych z programu Polska Wschodnia, zamierza zrealizować dużą inwestycję dotyczącą remontu linii tramwajowych i zakupu nowych wagonów. Dofinansowanie z MOF, jak podkreślił prezydent, miałby zostać przeznaczone na jej uzupełnienie.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Do Michałka...
  Piątek, 10.05

  Na zdjęciu widać pierwszym, podoba mu się Michał :) a tak na poważnie zobaczymy te euro, na co zamienia pożytecznego???

 2. 2
  +12
  ~ Kez
  Piątek, 10.05

  To tylko niewiele ponad 200 mln zł na kilka lat i na całe byłe województwo. SKANDAL !!!!! Tylko tyle kosztowało wybudowanie oczyszczalni ścieków przez Wodociągi.

 3. 3
  +11
  ~ D
  Piątek, 10.05

  Ciekawe ile Olsztyn dostaje eurasow??

 4. 4
  +8
  ~ maruda
  Piątek, 10.05

  Tak naprawdę to niewiele: jedna większa inwestycja i jest to rozpisane na 6 lat.

 5. 5
  +7
  ~ rozliczyć stare
  Piątek, 10.05

  A co z tymi milionami co trafiły już do EPEC na inwestycje która niestety nie może być ukończona jakie są warunki zwrotu dotacji?Dla mnie takie fotografowanie się z obwolutą dokumentu to denne.

 6. 6
  +8
  ~ do D
  Piątek, 10.05

  W czwartek (14 marca) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podpisano porozumienie, związane z Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Na rozwój Olsztyna oraz gmin ościennych przeznaczono 73,5 mln euro.

 7. 7
  +6
  ~ dostał max kasę
  Piątek, 10.05

  Jak Michaś coś powie, to aż bełkot się niesie. On nie myśli z wyprzedzeniem ? On podpisał "coś" i jeszcze nie wie "na co". Cztery lata jako v-ce i nie wie czego w mieście potrzeba. Ciągle jest pewien że z Wróblewskim rozlewali mleko i miód po mieście. Ludzie, trzymajcie mnie!!! Bredził w kampanii że wszystko ma poukładane, a okazuje się że kasa zostanie przydzielona i znowu zniknie "gdzieś" o ile michaszki napiszą logiczne wnioski z czym od 10 lat jest zasadniczy problem. Gminy z okolicy pewnie już mają wnioski u Marszałka. Kontynuacja bezradności trwania. To ja w swoim domu mam perspektywę inwestowania by nie być zaskoczonym na "+" i na "-". Czyżby szanowny Bóg przysyłał Elblągowi tylko tych co nie nadają się do sprzątania nawet w chmurach? Jedz więcej Michasiu to i z kupą będzie klops.

 8. 8
  +5
  ~ trfhfghfdg
  Piątek, 10.05

  Zlikwidować ZKM i SPP i problem rozwiązany.

 9. 9
  --1
  ~ Fircyk w zalotach
  Piątek, 10.05

  Fajne miny

 10. 10
  +6
  ~ Felix
  Sobota, 11.05

  POwcy znowu kłamią. Idę o zakład że Elbląg dostanie ch,D i kamieni kupę.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1940629482269