Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Prezydent zwolnił go za internetowe komentarze. Dyrektor centrum rehabilitacji wrócił na stanowisko

15.04.2024, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Prezydent zwolnił go za internetowe komentarze. Dyrektor centrum rehabilitacji wrócił na stanowisko
Fot. archiwum redakcji

Dyrektor centrum rehabilitacji zwolniony dyscyplinarnie za zamieszczenie w internecie negatywnych komentarzy o władzach miasta, dziś (15 kwietnia) wrócił do pracy. To tymczasowe zabezpieczenie. W maju jego sprawa wróci na wokandę Sądu Okręgowego w Elblągu.

 

 


Ryszard Werchowski przez ponad dwadzieścia lat kierował Centrum Rehabilitacji w Elblągu (placówka ta w kwietniu ubiegłego roku została połączona ze szpitalem miejskim). W styczniu 2023 roku, na rok przed przejściem na emeryturę, został dyscyplinarnie zwolniony. Przyczyną miały być dwa komentarze krytykujące prezydenta i wiceprezydenta Elbląga, zamieszczone przez niego w internecie w lipcu 2022 r. Obecnie były dyrektor toczy przed sądem spór z miastem, domaga się przywrócenia do pracy. Na razie powrócił do niej tymczasowo, w ramach zabezpieczenia, które udzielił mu sąd apelacyjny. Pierwszy raz po przerwie pojawił się w centrum dziś, 15 kwietnia.

 

 

 

Obecnie jestem w trakcie wykonywania odpowiednich badań w centrum medycyny pracy. Jeszcze nie uzgodniłem wszystkich szczegółów dotyczących tego, co będę konkretnie robił. Sytuacja jest trochę niecodzienna, bo zgodnie z postanowieniem sądu, mam być zatrudniony na stanowisku dyrektora centrum rehabilitacji, które ma już dyrektora (placówka w kwietniu ubiegłego roku została połączona ze szpitalem miejskim, którego dyrektorem jest Mirosław Gorbaczewski, zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie szpitala kierownikiem zakładu rehabilitacji przy ul. Królewieckiej 15 obecnie jest Sylwia Jodełka-Okulus - przyp. red.). Myślę, że nie będzie problemu, porozumiem się z dyrektorem Gorbaczewskim w sprawie moich obowiązków. Na razie zresztą jest to tylko takie zabezpieczenie, do czasu sprawy sądowej

 

- mówił w poniedziałek (15 kwietnia) Ryszard Werchowski.

 

 


Sytuacja może się doczekać rozstrzygnięcia już niebawem. Jak informuje rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski, termin rozprawy wyznaczono na 7 maja.

 

 


Przypomnijmy. Prowadzone przez Ryszarda Werchowskiego Centrum kilka lat temu wpadło w finansowe tarapaty. Przez trzy lata z rzędu zakład kończył rok na minusie. Miał to być skutek wydatków poniesionych na termomodernizację budynku oraz pandemii. W związku z tym w 2022 roku podjęto decyzję o przyłączeniu Centrum Rehabilitacji w Elblągu do Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II (radni podjęli odpowiednią uchwałę w listopadzie 2022 roku, pierwszy wpis dyrektora powstał w lipcu 2022 r.). W kwietniu 2023 roku Centrum przestało być samodzielną placówką, jednak już 17 stycznia dyscyplinarnie zwolniono jej dyrektora. Miasto decyzję tę tłumaczyło "ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych". Chodziło o komentarze zamieszczone przez dyrektora w internecie. 

 

 

 

To przekroczyło wszelkie normy i tak naprawdę uniemożliwiło dalszą współpracę. Jeżeli dyrektor zarzuca mi kolesiostwo, knucie, układy nie mając na to krztyny dowodów, nie ma mowy o jakiejkolwiek współpracy. Stąd decyzja, która została przekazana panu dyrektorowi, była jednoznaczna - kończymy współpracę i otrzymuje wypowiedzenie w trybie dyscyplinarnym

 

 

- mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski, gdy w ubiegłym roku składał przed sądem wyjaśnienia w tej sprawie. 

 

 

 

Wyrok Sądu Rejonowego w Elblągu w tej sprawie poznaliśmy w październiku ubiegłego roku. Zgodnie z nim wniosek Ryszarda Werchowskiego o przywrócenie do pracy i wypłacenie wynagrodzenia za okres, w którym pozostawał bez pracy, został odrzucony. Jednocześnie zasądzono na jego korzyść odszkodowanie w wysokości blisko 25,5 tys. zł, które wypłacić ma szpital miejski w Elblągu (Centrum Rehabilitacji zostało z nim połączone). Szpital miejski zobowiązano również do pokrycia kosztów procesu - 5 tys. zł na rzecz Skarbu Państwa i 180 zł na rzecz powoda.

 

 

 

Niby przyznano mi rację, ale nie do końca. Dlatego złożyłem apelację. Dotyczy ona przywrócenia mnie do pracy, cofnięcia zwolnienia dyscyplinarnego i zwrotu kosztów z tym związanym

 

 

- komentował wyrok sądu pierwszej instancji Ryszard Werchowski.

 

 


Zwolniony dyrektor odwołał się od wyroku. Teraz czeka na postanowienie sądu apelacyjnego.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ NA_SLIWKE
  Poniedziałek, 15.04

  precz z wróblem i jego pupilkiem żaboocznym MISSANEM

 2. 2
  +17
  ~ Sielanka się skończyła
  Poniedziałek, 15.04

  Powiem tak - precz z mową nienawiści Wróblewskiego i Missana. Missan, ciebie też to czeka, wiele przegranych procesów, zawistny i nienawistny człowieku. Tylko spróbuj namieszać w urzędzie. Pójdziemy walczyć o swoje! Stop hejtowi politycznemu

 3. 3
  --10
  ~ PO POnad wszystko
  Poniedziałek, 15.04

  PO będzie rządzić w nowej Radzie Miasta, PO będzie mieć prezydenta. Nie fikajcie lemingi, bo zrobią z wami POrządek.

 4. 4
  +18
  ~ kto?
  Poniedziałek, 15.04

  a kto nadzorował jako wiceprezydent te kwestie?

 5. 5
  +4
  ~ Do po ponad wszystko
  Poniedziałek, 15.04

  Ponury komentarz, czyżby to straszenie!!! Na to są paragrafy!. Trochę wyciszenia proponuje.

 6. 6
  +10
  ~ zorro
  Poniedziałek, 15.04

  Komu podlegał - Departament Zdrowia i Spraw ?

 7. 7
  +11
  ~ Wituś uczący Michasia
  Poniedziałek, 15.04

  Rysiek miał rację - w ratuszu nie było i nie ma żadnych układów i kolesiostwa. Uważaj Rysiu bo Missan (jak wygra) znowu cię wyleje, bo niby gdzie podziały się układy, przetargi, konkursy i kolesie? Były, są i będą, ale popieram wersję że ich nie ma. można się w tym zapętlić ale znając ratusz wiemy jak jest i może być.

 8. 8
  +7
  ~ Powodzenia
  Poniedziałek, 15.04

  Powodzenia Panie Ryszardzie choć zapewne łatwo nie jest w gronie uzaleznionych starych wron

 9. 9
  +9
  ~ wyborca 54
  Poniedziałek, 15.04

  Komu podlegało (któremu w-ce prezydentowi) Pogotowie Socjalne w Elblągu ?

 10. 10
  +10
  ~ Esmeralda
  Poniedziałek, 15.04

  Wybierzcie nissana a dalej będzie kontynuować ściganie wszystkich którzy ośmielili się go skrytykować. Podobne standardy stosują na Białorusi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2699029445648