Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

IX Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

23.02.2024, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
IX Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci  ,,Żołnierzy Wyklętych "  Środowiska Patriotyczne Polski Północnej organizują IX  Elbląski Marsz Pamięci  Żołnierzy Wyklętych oraz pokaz filmu „Kochankowie z lasu”, opowiadającego o losach żołnierzy NZW i 11.Grupy Operacyjnej NSZ.

 


 
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 roku, a za symboliczną datę przyjęto 1 marca-śmierć kierownictwa  IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"-m.in. Łukasza Cieplińskiego ps."Pług"

 

Już 25 lutego   o godz. 13.00 ulicami Elbląga przejdzie  IX Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpocznie się o godz. 13.00 na skwerze rtm.  W.Pileckiego (obok szkoły muzycznej). Marsz przejdzie ulicami Traugutta, Górnośląska, Agrykola, aż do Ronda Żołnierzy Wyklętych.


W ten sposób pragniemy oddać cześć wszystkim żołnierzom podziemia niepodległościowego, którzy z bronią w ręku walczyli o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę.


Żołnierze Wyklęci stawiali opór wobec prób narzucenia siłą nowego ustroju politycznego  oraz wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR.


Ostatni członek ruchu oporu-Józef Franczak "Lalek" poległ w 1963 roku.

 

O godz.15.00  odbędzie się pokaz filmu „Kochankowie z lasu”.Siedziba Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci ul.Łączności 3.

 

Dokument przedstawia autentyczne historie żołnierzy NZW i 11. Grupy Operacyjnej NSZ, a jednym z głównych wątków są losy dwojga z nich: Elżbiety Kozaneckiej ps. "Basia" (1928-1949) i Ludomira Peczyńskiego ps. "Władek" (?-1949). W filmie pojawia się szereg innych postaci działających i walczących w niepodległościowej konspiracji, jak np. urodzona w USA Romualda Przybyłowska ps. "Amerykanka" (1920-78), żona szefa wywiadu 11. Grupy Operacyjnej Jana Przybyłowskiego ps. "Onufry" (1917-51) - oboje z mężem zostali aresztowani: w więzieniu Romualda urodziła syna, Jana; jej mąż został skazany na karę śmierci i stracony.”


Po filmie odbędzie się spotkanie z Panem Andrzejem Stryjewskim,synem sierżanta Wiktora Stryjewskiego „Cacko”, skazanego przez komunistyczne sądy na 38-krotną karę śmierci.


Był to najwyższy wyrok wydany na żołnierzy podziemia niepodległościowego.


 

Organizatorami marszu są:

Okręg Pomorski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Młodzież Wszechpolska Okręg Pomorski
Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci

 

Uroczystość odbędzie się w ramach współpracy Środowiska Patriotycznego Polski Północnej.
Swój wkład w organizację marszu mają również kibice Olimpii Elbląg.

 

 

Związek Żołnierzy NSZ

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Frank
  Piątek, 23.02

  A delegacja herojow AZOWA bedzie? Bo szkoda, zeby impreza sie bez nich zmarnowala. No ale godnie zastapia ich przeciez ich nasladowcy z Bydgoszczu https://bydgoscypatrioci.pl/2022/05/08/ofiarom-wojny/

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.285208940506