Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Ceny ciepła pójdą ostro w górę? "To jest nie do przyjęcia"

23.01.2024, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Ceny ciepła pójdą ostro w górę? "To jest nie do przyjęcia"
Fot. AK

Elblążan czeka podwyżka cen ciepła. Energa Kogeneracja od 1 lutego wprowadza taryfę wyższą o 34 proc., poinformowało dziś (23 stycznia) miasto. Prezydent Elbląga interweniuje w tej sprawie u ministra Borysa Budki.

 

 

 

Podwyżka ma mieć związek z nową taryfą, którą od 1 lutego wprowadza Energa Kogeneracja. Zakłada ona wzrost stawki o 34 proc. i została już zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki, wynika z informacji przekazanej przez władze miasta. Warto dodać, że EKO produkuje 80 proc. ciepła dostarczanego, poprzez EPEC, do elbląskich odbiorców. Więc zmiana dosyć poważnie odbije się na budżetach mieszkańców.

 

 

 

 

Planowana podwyżka zaskoczyła nie tylko elblążan, ale także władze miasta. Prezydent Elbląga zamierza interweniować w tej sprawie u ministra aktywów państwowych Borysa Budki. Poinformował o tym, dziś (23 stycznia) podczas konferencji prasowej.

 

 

 

 

Zdumiało mnie to, co się dzieje. Postanowiliśmy, że trzeba mocno zaprotestować, przeciwko temu, że bez udziału samorządu proponowane są ceny do URE przez Energę Kogenerację, czyli spółkę Skarbu Państwa. Dziś (23 stycznia) wystosowałem pismo do ministra Budki, w którym podkreślam tę sytuację, że zarząd Energa Kogeneracja podnosi cenę za jednostkę ciepła, natomiast spółka miejska złożyła wniosek o obniżkę tej ceny. To jest nie do przyjęcia, ze szkodą dla mieszkańców. Nie zamierzam tego pozostawić bez echa

 

 

 

- mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski i dodał, że "nikt z zarządu EKO nie pofatygował się, żeby porozmawiać z prezesem EPEC czy prezydentem miasta w tej sprawie".

 

 

 

 

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zwróciło się z kolei do Energi Kogeneracja o szczegółowe wyjaśnienie w tej sprawie. - To jest o tyle istotne, że gdy EKO w marcu ubiegłego roku zgłaszało wniosek do URE, ceny były inne, niż są w tej chwili. Moim zdaniem jest podstawa do tego, aby zmienić te stawki. 34 proc. to jest bardzo duża podwyżka - podkreślił Henryk Wronkowski, prezes EPEC.

 

 

 

 

Jak ostatecznie podwyżka wprowadzona przez EKO przełoży się na rachunki za ciepło płacone przez mieszkańców? To będzie zależało również od tego, czy zatwierdzony zostanie wniosek Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Zakłada on obniżkę taryfy o 25 proc.

 

 

 

 

Patrząc na to, co dzieje się na rynku energii, wystąpiliśmy o obniżkę taryfy o 25 proc. Wniosek do URE w tej sprawie EPEC złożył pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Nie został on jeszcze rozpatrzony. Na jakich danych można przygotować wniosek do URE w tej samej sprawie, a dotyczący podwyżki o 34 proc. Nikt z mieszkańców nie zrozumie, w jakiś sposób to jest sensowne i zgodne z prawem

 

- podkreślił prezydent Elbląga.

 

 

 

Nowa, niższa stawka za ciepło zaproponowana przez EPEC nie została jeszcze zatwierdzona przez URE. Co oznacza, że elblążanie na razie muszą się liczyć z dużo większymi rachunkami. - Wstępnie wyliczyliśmy, nie mamy jeszcze zgody URE na naszą propozycję obniżki cen ciepła, że to będzie dla mieszkańców od 23 do 25 proc. podwyżki, w zależności od kategorii - dodał Henryk Wronkowski.

 

 

 

 

Warto dodać, że nawet jeśli obniżka zostanie przyjęta przez URE, elblążan nadal czeka wzrost cen.

 

 

 

 

- 34 proc. podwyżki EKO i 25 proc. obniżki EPEC nie oznacza, że to będzie 9 proc. Energa Kogeneracja dostarcza 80 proc. ciepła i te 80 proc. zdrożeje o 34 proc., a EPEC dostarcza 20 proc. ciepła i tylko to stanieje o 25 proc. w momencie, kiedy URE zatwierdzi nową taryfę - podkreślił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (59)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +90
  ~ egh
  Wtorek, 23.01

  ludzi nie stać na takie podwyżki

 2. 2
  +72
  ~ Mamy dość
  Wtorek, 23.01

  Cóż dalej glosujcie na każdego byle nie PiS a później mamy to co mamy. Miała być obniżka ceny ciepła a jest chorendalna podwyżka. Miał być port Państwowy z prawdziwego zdarzenia a towarzysze wywalczyli port miejski i ogłosili nokaut.miała być zielona fala na sygnalizacji świetlnej obiecana przez pełowca z zawady 14 lat temu a jej nie ma do dziś, jeden cwaniak z peło o wyglądzie jasia fasoli obiecał że my kupimy piłki a on nam pobuduje boiska także łgał. populizm i socjotechnika. Mówiliście że każdy byle nie PiS więc teraz macie to co wybraliście. Za kilka miesięcy wybory. Broń boże nie glosujcie na nikogo z obecnych tym bardziej tych ze zdjęcia bo dalej będzie tak jak jest. Dla kontrastu dodam że jak PiS obiecał budowę przekopu to w trzy lata zrealizował obietnicę razem z mostem w Nowakowie. Towarzysze z KO nazwali to gigantomania bo według nich lepiej nie robić nic ewentualnie coś kameralnego np piekarczyki mini tężnie i inne głupoty.

 3. 3
  --11
  ~ Czas
  Wtorek, 23.01

  Pogonić resztki PISU z Energi

 4. 4
  +27
  ~ Fan Gargamela z PO
  Wtorek, 23.01

  Nasi bohaterowie martwiący się o losy elblążan? A Stefan Rembelski nie ostrzegał?

 5. 5
  +28
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 23.01

  No cóż, chcieliście rządów kapitaluchów i neoliberalnych wyzyskiwaczy, to teraz trzeba będzie płakać i płacić - albo zdychać z zimna i głodu. Jak to jest, swoją drogą, że ceny nośników energetycznych idą w górę, że inflacja galopuje jak Włodarz na Harleyu, że padają w Polsce (ba, Europie całej) firmy na twarz, że w UE wzrost cen za metr mieszkania wyniósł w Q4 "23 ok. 0,8% a w Polsce w tym samym okresie ponad 5%? No jak to jest, zaprawdę, że na programy społeczne i dopłaty państwowe do podstawowych potrzeb bytowych nie ma, ale na wojenny złom są miliardy? Niechże ktoś oświeci mję z łaski swojej, bo przecież wojenna ruchawka za wschodnią miedzą ze wszystkimi jej konsekwencjami nie ma przecież z tym tajemniczym zjawiskiem nic wspólnego, prawda? PRAWDA?! #tePytania, #PrawdaWasWyzwoli; 🖤🚩

 6. 6
  +19
  ~ Patrzec się juz nie da
  Wtorek, 23.01

  Eksperci-:))

 7. 7
  +33
  ~ Chester
  Wtorek, 23.01

  Oszukali mnie banda decydentów! Obiecali obniżkę cen ciepła a dostanę podwyżkę? Już nigdy nie zagłosuję na oszustów ze zdjęcia! Co na to senator wrogie przejęcie?

 8. 8
  +30
  ~ Ktoś umowę podpisal!
  Wtorek, 23.01

  Kto odpowiada za umowę? Wszystko jasne

 9. 9
  +36
  ~ Chester
  Wtorek, 23.01

  Panowie liczymy na to że do końca tygodnia honorowo podacie się do dymisji. Aha przed dymisją zwróćcie pieniądze wydane na ankietę w sprawie portu miejskiego. Portu nadal nie ma.

 10. 10
  --16
  ~ Norbert Kotliński
  Wtorek, 23.01

  @Robert Koliński Jakby rządziły komuchy to miałbyś codziennie przerwy w dostawach ciepła, jak "za starych dobrych czasów".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3605880737305