Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

To miasta, w których popełniono najwięcej przestępstw. W Elblągu możemy się czuć bezpiecznie?

18.11.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
To miasta, w których popełniono najwięcej przestępstw. W Elblągu możemy się czuć bezpiecznie?

Ponad 860 tys. przestępstw odnotowała policja w ubiegłym roku w całej Polsce. Liderem w niechlubnym rankingu jest Warszawa z liczbą 55 tys. przypadków. Na ostatnim miejscu są Polkowice, z jednym takim zdarzeniem. Jak wypada Elbląg?

 

 


Policja opublikowała statystyki dotyczące przestępstw popełnionych w 2022 roku w podziale na gminy, to jeden ze wskaźników rankingu Serwisu Samorządowego PAP „Gmina Dobra do Życia”. Jak wynika z danych, w ubiegłym roku w całej Polsce odnotowano ponad 860 tys. przestępstw.

 

 


Najwięcej przestępstw stwierdzono w 2022 r. w stolicy - ponad 55 tys. przypadków. Na drugim miejscu pod tym względem są Mysłowice z liczbą niemal 26 tys. przypadków, a na trzecim miejscu znalazł się Wrocław z liczbą 23,5 tys. stwierdzonych przestępstw. - Dane dotyczące przestępstw według podziału administracyjnego kraju nie zawierają czynów karalnych osób nieletnich. Dane nie uwzględniają również rejestracji z postępowań przygotowawczych prowadzonych przez prokuraturę we własnym zakresie - powiedział PAP Samorządy insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, przekazując statystyki.

 

 


Sprawdzamy, jak w policyjnych statystykach wypada Elbląg i powiat elbląski. W naszym mieście odnotowano w 2022 roku 2884 przestępstw. Dla porównania w Olsztynie już 4178. Warto dodać, że dane opublikowane kilka dni temu, ograniczonych o wspomniane wyżej przestępstwa. Jak wynika z pełnych informacji elbląskiej policji, w ubiegłym roku w Elblągu odnotowano 4070 przestępstw, z czego 2815 to przestępstwa o charakterze kryminalnym, 739 gospodarczym i 163 narkotykowe.

 

 

 

Wykrywalność przestępstw ogółem wyniosła w Elblągu 66,6 proc. Jeżeli chodzi o wykrywalność kryminalną w kategorii np. bójek i pobić to wyniosła ona 100 procent, uszkodzenia ciała to wynik na poziomie 97,4 proc. a w kategorii rozboje wykrywalność sięgnęła 94,7 procent. W 2022 roku zatrzymano 359 osób poszukiwanych, 332 sprawców „na gorącym uczynku” a do wytrzeźwienia trafiło 1258 osób

 

 

- informowała podczas odprawy rocznej nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu.

 

 


W gminach powiatu elbląskiego łącznie doszło do 808 takich sytuacji. Najwięcej przestępstw odnotowano w Pasłęku (284), gminie Elbląg (132) i gminie Pasłęk (99). Pełne statystyki policji z podziałem na gminy znajdziemy tutaj.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Puzon
  Niedziela, 19.11

  Informacja bez przeliczenia na liczbę mieszkańców, to żadna informacja.

 2. 2
  +5
  ~ gru
  Niedziela, 19.11

  Proszę bardzo: Olsztyn: liczba mieszkańców -173 718, liczba przestępstw 4178, wskaźnik 2.4; Elbląg: 119 308, 2884 - 2.42; Warszawa: 1,765 miliona, 55ooo - 3.12

 3. 3
  0
  ~ harley
  Niedziela, 19.11

  Czy znane są nazwiska tych co trzeźwieli? Czy był tam ... .

 4. 4
  +2
  ~ Roman
  Niedziela, 19.11

  "Wykrywalność przestępstw ogółem wyniosła w Elblągu 66,6 proc". Byłbym b. ostrożny ze statystyką dot. wykrywalności. Część przestępstw nie jest, po prostu, zgłaszana. Tak twierdzą kryminolodzy i socjolodzy nie związani z Policją i Prokuraturą Dlatego też nie wierzę, że w Polkowicach zanotowani w 2022r. tylko jedno przestępstwo. Byłby to rekord światowy, nie tylko krajowy.

 5. 5
  +2
  ~ dziennikarz
  Poniedziałek, 20.11

  Gdzie więcej imigrantów tam więcej przestępstw. Wykrywalność dotyczy też przestępstw gospodarczych, a tam przeważa wykrywalność po podkablowana. Elbląg jest i tak bezpieczny bo tu nikogo nie ma. Nawet ukry siedzą w Trójmieście. Żyjemy w mieście hotelu i punkcie przystankowym.

 6. 6
  0
  ~ Arc
  Poniedziałek, 20.11

  Piszą o samych przestępstwach i ani słowa o wykroczeniach - a teraz wykroczenie jest do 800 zł. i przez to niektórzy nawet nie zgłaszają, bo i tak umorzą albo gra będzie nie warta świeczki, bo co taki typ dostanie mandat? I to wcale nie znaczy, że jak tak manipulują statystykami to czujemy się bezpieczniejsi - wręcz przeciwnie i napiszcie jeszcze jakiej narodowości byli przestępcy i jaki ich wzrost w ostatnich 2 latach?!

 7. 7
  0
  ~ Ania
  Wtorek, 21.11

  Wzrost nastąpił, wykrywalność też wzrosła, bo wzrosły naciski by karać. Budżet sam się nie uzupełni. A, że przestępczość jest wyższa wśród imigrantów, to normalne zjawisko. Istotne jest za to jaki odsetek imigrantów pochodzi z krajów o większym przywoleniu na zachowania penalizowane w Polsce. Jeśli mówimy o przestępstwach seksualnych, naturalnie kluczowy wpływ ma tu imigracja z krajów arabskich. Jeśli o łapówkarstwie, przestępstwach pod wpływem alkoholu i przemocy fizycznej w efekcie, bardziej kojarzą się one z imigracją ze wschodu Europy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92856001853943