Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rozmawiali o inwestycjach na Zalewie Wiślanym. "Nie było ogólników, tylko konkrety"

16.11.2023, 15:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rozmawiali o inwestycjach na Zalewie Wiślanym. "Nie było ogólników, tylko konkrety"
Fot. Agnieszka Klatt

„Dostosowanie Portu Nowy Świat do potrzeb turystyki i żeglarstwa” - to tytuł konferencji zorganizowanej wczoraj (15.11.) przez Biuro Regionalne w Elblągu Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Jednak tematów na spotkaniu poruszono o wiele więcej.
 


Spotkanie rozpoczął kpt. Jacek Kościuch z Delegatury w Elblągu Urzędu Morskiego w Gdyni, który opowiedział o inwestycjach Urzędu Morskiego w Gdyni na Zalewie Wiślanym. - Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przebiega bez zakłóceń, w takim formacie, w jakim została zaplanowana – mówił.
 

 

Pierwszy etap budowy przekopu został zakończony, czyli port osłonowy, kanał żeglugowy, kapitanat, śluza, sztuczna wyspa. To wszystko zostało zakońćzone. Drugi etap, czyli obudowa brzegu rzeki Elbląg trwa w tej chwili. Nadal trwają nadal prace wykończeniowe przy moście w Nowakowie. Około 20 grudnia br. roku nastąpi finalizacja tej inwestycji. Trzeci etap - pogłębiony i oznakowany został tor na Zalewie Wiślanym. 17 zwojów świetlnych zostało zrobionych. Pogłębiono tor na pięć metrów z plusem. Czwarty etap - pogłębienie toru wodnego na rzece Elbląg. Jeden przetarg został już ogłoszony, jednak w związku z tym, że złożone oferty były ok. 40 mln zł wyższe niż planowany koszt wydatków na ten cel, przetarg został unieważniony. Ogłoszony zostanie kolejny

– wyjaśniał kpt. Jacek Kościuch.

 


Po szczegółowym omówieniu inwestycji przyszedł czas na dyskusję. - Nazbierało się problemów. Do tej pory byliśmy słabo słyszani. Teraz okazuje się, że można znaleźć rozwiązania. Życzliwość jest po obu stronach i myślę, że ta współpraca będzie trwała – stwierdził Edward Pietrulewicz.

 


Jak podkreślił Edward Pietrulewicz tego typu spotkania są potrzebne. - Myślę, że to będzie początek cyklu spotkań z kapitanem Jackiem Kościuchem, który reprezentuje Urząd Morski. Widać, że potrzeba takich spotkań jest, co potwierdza frekwencja. Na sali obecni byli i włodarze różnych samorządów i dyrektorzy najważniejszych instytucji, którzy są związani z Zalewem Wiślanym – podkreślił.W spotkaniu udział wziął m.in., starosta elbląski Maciej Romanowski. - Jako Powiat Elbląski mamy wiele pomysłów i projektów, które chcielibyśmy zrealizować. (…) Szukamy różnych możliwości, żeby to zrobić. Cieszymy się, że powstał Kanał, bo to daje nowe możliwości – mówił Maciej Romanowski.
 

 

Starosta podkreślił, że Przekop przez Mierzeję Wiślaną da samorządom korzyści w dłuższej perspektywie czasu. - Zawsze jestem zainteresowany takimi spotkaniami i z chęcią uczestniczyłem w tym spotkaniu – przyznał Maciej Romanowski. - Gratuluję Edwardowi Pietrulewiczowi zorganizowania takiej debaty. Ona była potrzebna. Należy pochwalać działania, które mogą prowadzić do rozwoju turystycznego powiatu elbląskiego. Pamiętajmy, że to 60 tys. mieszkańców, 9 gmin, więc jest dla kogo się starać.

 

 

Najważniejsze, że podczas tego spotkanie nie było ogólników tylko konkrety. Dało się odczuć, że pan kapitan nie tylko słucha problemów, ale szuka od razu rozwiązań. Uczestnicy mieli okazję zdobycia wiedzy na wiele tematów z pierwszej ręki. To było bardzo potrzebne

– dodał Edward Pietrulewicz.
 

 

 

Była to najlepsza debata i najlepsze spotkanie w jakim brałem udział odkąd jestem w elbląskiej delegaturze Urzędu Morskiego w Gdyni. Spotkanie merytoryczne, konkretne pytania. Jest coraz mniej pretensji, a coraz więcej zadowolenia. Bardzo pozytywnie oceniam tę konferencję

– zapewnia kpt. Jacek Kościuch.

 Jacek Kościuch przyznał, że łatwo jest mu rozmawiać z żeglarzami, bo sam jest jednym z nich. - Lubię konkretne pytania i propozycje od użytkowników Zalewu. Sam pływałem na statkach po morzach i oceanach. Teraz osiadłem w elbląskiej delegaturze, ale nadal żegluje na Mazurach czy Zalewie – opowiadał. - Te tematy są mi bardzo bliskie.Z jakim problemem na Zalewie Wiślanym najbardziej obecnie zmagają się żeglarze? - Największy problem zalewowy to jest jego głębokość i jego utrzymywanie – od razu odpowiedział kapitan.

 

Niestety Zalew jest akwenem wyjątkowo płytkim. Na Mazurach wystarczy odpłynąć parę metrów od brzegu i już się ma 10 metrów głębokości. Na Zalewie jest głębokość, która w ogólnie nie występuje nawet w części rosyjskiej. Jednak niebawem utrzymanie większej głębokości będzie tańsze i łatwiejsze do realizacji dzięki posiadaniu pogłębiarki, która będzie stale pracować i stacjonować na akwenie Zalewu Wiślanego

– dodał kpt. Jacek Kościuch.

 

 

 

 


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Konferencja - Dostosowanie Portu Nowy Świat do potrzeb turystyki i żeglarstwa ( zdjęć 40 )
Dodano: 2023-11-16 | Fot. Agnieszka Klatt
0

Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ odfajkowano
  Dwa tygodnie temu, Czwartek, 16.11

  Pospali stariki i poszli. Pogadali, bo to główny sposób na nudę w tej części Polski. Mina czerepaka niezmienna. A najważniejszego dyskutanta, Wróblewskiego nadal nie ma bo trwale się gniewa i nie przyjmuje do wiadomości że może coś dla miasta zrobić.

 2. 2
  +9
  ~ Roman
  Dwa tygodnie temu, Czwartek, 16.11

  "Po szczegółowym omówieniu inwestycji przyszedł czas na dyskusję. - Nazbierało się problemów. Do tej pory byliśmy słabo słyszani. Teraz okazuje się, że można znaleźć rozwiązania. Życzliwość jest po obu stronach i myślę, że ta współpraca będzie trwała – stwierdził Edward Pietrulewicz." Ten fragment tekstu wydaje mi się najważniejszym. Po cholerę były zakusy PiS, czy Rządu, a nawet prezesa? Wystarczy normalna rozmowa normalnych zwolenników i to bez partyjnego zacietrzewienia.

 3. 3
  --5
  ~ Roman
  Dwa tygodnie temu, Czwartek, 16.11

  Przed chwilą zamieściłem swój komentarz. Czyli nigdy? Oj Adminie... .

 4. 4
  --1
  ~ sukces
  Dwa tygodnie temu, Czwartek, 16.11

  Pogadali, pospali, poszli. Pozostała bezcenna mina "do sera" czerepaka . A Witusia nie było!

 5. 5
  +3
  ~ pytam
  Dwa tygodnie temu, Czwartek, 16.11

  Ale po co takie spotkania, tyle było już wałkowane, ze wiemy wszystko co było. Nie wiemy tylko co będzie jak terenu na port w Elblągu jest za mało.A czy ten pan wie, ze mamy tam parking dla tirów?

 6. 6
  +5
  ~ pytam
  Dwa tygodnie temu, Czwartek, 16.11

  My wszystko już wiemy, nawet było referendum i co z tego? Jak na razie to tam gdzie port to jest postojowe dla tirów? Same spotkania nic nie dadzą najważniejsza jest kasa, a skąd?

 7. 7
  --3
  ~ Wet
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 16.11

  Normalny Bareja. O przekopie i koniecznej rozbudowie portu elbląskiego wszyscy wiedzą od kilka lat, a ci będą się dopiero spotykać . Wszystko już dawno powinno być ustalone przez stronę rządową i miejską . Pan Pietrulewicz po tak męczącej konferencji, dziś około 13 ruszył na zakupy w Towaroretece.

 8. 8
  +2
  ~ po to
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 16.11

  ~"nie pytaj" - Po co to było? Dla lansu czerepaka. Obudził się bo kolejne wybory się zbliżają a nie powołali go na zastępcę Gustlika który posłem został. Czerepak tak ma - śpi kilka lat i wyskakuje z byle whyno aby zaistnieć i znowu słupować przed wyborami. Widać że temat "interesował" zwołanych , bo zasnęli sprawiedliwie. Tylko czerepak zachwycony jak zwykle. Lokalny Mr Bean. Duży dzieciak .

 9. 9
  +6
  ~ Felix
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 16.11

  No cóż wszelkie pytania o pieniądze kierujecie do vitalija i jurija tych od zmanipulowanej propagandowej ankiety. Pieniądze rządowe im śmierdziały,POstanowili że to nie ma być port tylko miejska przystań kameralna. Ogłosili nokaut. Ich owocem jest parking dla tirów z obeliskiem. Jeden nawet poleciał złożyć donos. Ot miasto pod nierzadami PO PSL Lewica i mamy to co mamy.

 10. 10
  +2
  ~ wyjaśnij
  Ponad tydzień temu, Piątek, 17.11

  Kolejne pitolenie w stylu "Kobiety w centrum". Czy urzędy mają świeży audyt bazy turystycznej nad Zalewem i w Elblągu? Czy dla turystyki wymagane jest pogłębienie Zalewu? Czy są plany rzeczywistego stworzenia pętli od Zalewu, przez Jeziora Mazurskie na Białoruś lub do Narwi, Wisły, Zatoki? Organizator gadania o bzdurach "byle zaistnieć" ma wyobraźnie i wie czego chce poza korytem i kolejnych foteli do przeskakiwania swojej przyszłości tyłkiem?Wielka pompa o gadaniu tak jak o "regatach" kilku łódek i "międzynarodowych " balonach. Co zbudował, stworzył Urząd Marszałkowski Oddział w Elblągu w "nadzorowanym" regionie" Co dyrektor zrobił, zaktywizował, wdrożył, sprowadził, poza swoimi przyjemnościami i pokaźną kasą miesięcznie na konto? Jakie wnioski są z tej śpiącej "konferencji" poza lansem?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0728859901428