Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Miejskie spółki na minusie? ZKM, Tramwaje Elbląskie i EPEC przyniosły największe straty

26.09.2023, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Miejskie spółki na minusie? ZKM, Tramwaje Elbląskie i EPEC przyniosły największe straty
Fot. archiwum redakcji

Blisko 22,5 mln zł na minusie, na zamknięcie ubiegłego roku, odnotował Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu. Spore straty w tym okresie wykazały również Tramwaje Elbląskie i Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. W jakiej kondycji są spółki miejskie?

 

 

 

Przyglądamy się finansom spółek, w których miasto posiada udziały. Informację na temat ich wyników ekonomicznych z 2022 roku przedstawiono dziś, 25 września podczas Komisji gospodarki miasta.

 

 

 

Przychody osiągnięte przez spółki w 2022 roku wyniosły 353,1 mln zł. W tym 326,6 mln zł (18,8 proc. wzrost przychodów w porównaniu z rokiem 2021) to przychody spółek jednoosobowych bądź z większościowymi udziałami miasta.

 

 

Praktycznie wszystkie spółki zanotowały przychody wyższe niż w roku 2021. Niekoniecznie jednak musi to wynikać z zasług, zwiększania udziałów w rynku, ale ze wzrostu inflacji i cen, co w jakiejś mierze udało się przenieść również na przychody

 

 

- mówił podczas komisji Dariusz Ostrowski, dyrektor Departamentu Gospodarki Miasta Urzędu Miejskiego w Elblągu.

 

 

 

Większe przychody nie przełożyły się jednak na zyski spółek. Siedem z nich zakończyło ubiegły rok na minusie. Zdecydowanie największą stratę wykazał Zarząd Komunikacji Miejskiej (22 mln 476 tys. zł netto) i nic nie pomogło, że przychody ze sprzedaży biletów w 2022 były o 24,9 proc. wyższe niż te osiągnięte w 2021 r. - W 2022 roku liczba pasażerów w komunikacji miejskiej zwiększyła się, ale nadal nie wróciła do stanu, który był przed pandemią - dodał Dariusz Ostrowski.

 

 

 

Stratą 2022 rok zakończyły również Tramwaje Elbląskie - 2 mln 983 tys. zł netto oraz Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - 1 mln 978 tys. zł netto.

 

 

 

Najwyraźniejsze pogorszenie wyniku netto w 2022 roku, w stosunku do roku 2021 nastąpiło w Elbląskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, Zakładzie Utylizacji Odpadów i Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji (wszystkie te spółki w 2021 roku odnotowały zysk, a 2022 zakończyły stratą) oraz EPEC

 

- czytamy w informacji miasta o wyniku finansowo-ekonomicznym spółek za 2022 r.

 

 

Tylko cztery, z jedenastu spółek z udziałem miasta, osiągnęły w 2022 roku zysk. Na plus wyszły: Fabryka - Porta Mare (651,9 tys. zł netto), Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (548,5 tys. zł netto), Centralny Wodociąg Żuławski (294 tys. zł netto) i Zarząd Portu Morskiego w Elblągu (177,1 tys. zł netto).

 

 

Rok 2022 był wyjątkowo trudny z kilku przyczyn. Przede wszystkim wpływ na to mają: wysoka inflacja, ceny energii elektrycznej, energii cieplnej, paliw i rosnące płace minimalne. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że część spółek, takich jak EPEC, EPWiK, ZUO, ma regulowane ceny. Przy zmieniających się okolicznościach, kiedy koszty podlegały gwałtownym wzrostom, spółki komunalne, które nie są nastawione na maksymalizację zysków, mają ograniczone możliwości podnoszenia cen

 

 

- dodał Dariusz Ostrowski.

 

 

Przypomnijmy. Elbląski samorząd ma udziały w 11 spółkach prawa handlowego. W tym w 7 spółkach jednoosobowych (EPWiK, EPEC, ZUO, Tramwaje Elbląskie, ZKM, ETBS, ZPME), w jednej jako udziałowiec większościowy (EPGK) oraz w 3 jako udziałowiec mniejszościowy (Fabrka - Porta Mare, Centralny Wodociąg Żuławski, Warmińsko-Mazurski FUndusz "Poręczenia Kredytowe").

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (46)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +58
  ~ Zygi
  Poniedziałek, 25.09

  No qur ....biedaki-:)

 2. 2
  +40
  ~ egh
  Poniedziałek, 25.09

  to niech troszke kierownikow zwolnia tych z bior a nie

 3. 3
  +44
  ~ Szerszeń
  Poniedziałek, 25.09

  Ale członkowie rad nadzorczych nie popadli w straty???-:)

 4. 4
  +63
  ~ POlak
  Poniedziałek, 25.09

  W tym mieście pod rządami Wroblewskiego z PSL, PO Wcisly i Lewicy Falej z Olsztyna nic nie będzie przynosić dochodu. Ci ludzie nie potrafią wziąść nawet 100 milionów złotych na rozwój portu. Ta patologia woli dopłacać do firm ktore sa zarzadzane woich nieudaczników .

 5. 5
  +46
  ~ My jelenie
  Poniedziałek, 25.09

  Za rok bieżący uposażenie prezesa z fabrycznej wzrośnie do 300 tys. wobec 250 tys. za 2022r. To chyba logiczne, człowiek sie rozwija, a jakie potrzeby

 6. 6
  +57
  ~ wniosek
  Poniedziałek, 25.09

  Epec ? to jakiś żart.Jakie profity Zarządu na to wpływają, wynagrodzenia i nagrody zapewne są - wstrzymać to wszystko. Tylko najniższa uratuje płynność finansową Spółki.A miało być tak pięknie, Epec miał się rozwijać, pozyskać własne źródła ciepła i co?W jakim celu dojeżdżają ludzie aż z Gdańska , no chyba po to , żeby było tak jak jest.

 7. 7
  +34
  ~ Mietek
  Poniedziałek, 25.09

  To sa spółeczki najważniejsze pensje.

 8. 8
  +39
  ~ jak co roku
  Poniedziałek, 25.09

  I od razu wiadomo dlaczego u konkurencji pojawia się gniot z psychiatryka o cenie i pochodzeniu ciepłej wody. Bez restrukturyzacji UM i miejskie spółki będą pożerać swój ogon i na nic nie będzie kasy. Za niegospodarność zarządy powinny odpowiadać dyscyplinarnie i karnie. A mieszkańcy? Szykujcie portfele - Antek i "pan szuchewycz" uchwalą i ogołocą was by kumple dotrwali w spółkach na chwałę ich portfela i "opiekunów".

 9. 9
  +35
  ~ Batara
  Poniedziałek, 25.09

  "Blisko ćwierć miliona złotych zarobił w 2022 roku prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej". - dane z 5.07.2023 info.elblag

 10. 10
  +19
  ~ Tragedia
  Poniedziałek, 25.09

  Nic dodać nic ująć

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1010200977325