Niedziela, 3.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Proces za usunięcie sierpa i młota. Prokuratura wycofała akt oskarżenia, teraz decyzja należy do wojewody

04.09.2023, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Proces za usunięcie sierpa i młota. Prokuratura wycofała akt oskarżenia, teraz decyzja należy do wojewody
Fot. Paweł Friedrich

Prokuratura najpierw zarzuciła mężczyznom, którzy na wieść o rosyjskiej agresji na Ukrainę mieli usunąć symbol sierpa i młota z tablicy przy cmentarzu żołnierzy radzieckich w Elblągu znieważenie miejsca upamiętnienia zdarzenia historycznego. Teraz cofnęła akt oskarżenia. Od decyzji wojewody warmińsko-mazurskiego, pokrzywdzonego w tej sprawie, będzie zależało, czy postępowanie sądu zostanie umorzone.

 

 

 

Pół roku temu przed Sądem Rejonowym w Elblągu ruszył proces Pawła Ż. i Mateusza K., którzy 25 lutego 2022 roku, dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, mieli usunąć symbol sierpa i młota z tablicy pamiątkowej znajdującej się przy cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Agrykola. Wszystko wskazuje na to, że będzie on miał niecodzienny finał. Prokuratura Rejonowa w Elblągu cofnęła akt oskarżenia przeciwko mężczyznom i zwróciła się do sądu o umorzenie postępowania "wobec braku skargi uprawnionego oskarżyciela". - Pismo w tej sprawie trafiło do Sadu Rejonowego w Elblągu 9 sierpnia. Nie zawiera ono uzasadnienia - podkreśliła dziś (4 września) podczas kolejnej rozprawy sędzia Katarzyna Słyś z Sądu Rejonowego w Elbląg.

 

 

 

Oskarżeni wyrazili zgodę na umorzenie postępowania. Decyzję będzie musiał podjąć również pokrzywdzony w tej sprawie. Prokuratura wskazywała, że jest nim Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu. W poniedziałek (4 września) sąd poinformował o zmianie, uznając za pokrzywdzonego wojewodę warmińsko-mazurskiego.

 

 

 

Jak wynika z dokumentów przesłanych do sądu przez prezydenta Elbląga, tablica znajdująca się na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Elblągu jest położona na działce będącej w administrowaniu ZZM w Elblągu, jednakże cmentarz żołnierzy radzieckich jest cmentarzem wojennym. Na podstawie art. 6 ustęp 1 art. 5 i 5 a ustawy z dnia 28 marca 1933 roku o grobach i cmentarzach wojennych sprawy dotyczące ogólnego zarządu cmentarzy wojennych należą do zakresu działania wojewody. (...) Zdaniem sądu reprezentującym prawa pokrzywdzonego w tej sprawie jest wojewoda warmińsko-mazurski

 

- powiedziała sędzia Katarzyna Słyś.

 

 

 

Sąd zwróci się do wojewody warmińsko-mazurskiego o wskazanie, czy weźmie on udział w postępowaniu jako oskarżyciel posiłkowy i tym samym poprze akt oskarżenia (wycofany przez prokuraturę).

 

 

 

Jeżeli pokrzywdzony wstąpi w prawa oskarżyciela posiłkowego, to sąd będzie dalej prowadził postępowanie. Jeżeli nie wstąpi, to sąd jest związany cofnięciem aktu oskarżenia i postępowanie będzie umorzone. W tej chwili czekamy na stanowisko pokrzywdzonego

- podkreśliła sędzia.

 

 

 

Termin kolejnej rozprawy wyznaczono na 9 października. Wtedy też dowiemy się, czy sprawa zostanie umorzona.

 

 

 

Przypomnijmy. Prokuratura Rejonowa w Elblągu, w akcie oskarżenia, który zaprowadził Pawła Ż. i Mateusza K. przed sąd, zarzuciła im znieważenie miejsca upamiętnienia zdarzenia historycznego "przez umyślne uszkodzenie tablicy pamiątkowej poprzez uderzanie w nią narzędziami, w wyniku czego uszkodzona została obudowa tablicy wykonana z lastryko, co spowodowało straty w wysokości 600 zł na szkodę Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu". 

 

 

 

Symbole propagujące totalitaryzm powinny już zniknąć po 1989 roku. Proces dekomunizacji przestrzeni przyśpieszył po agresji Rosji na Ukrainę. Kilkadziesiąt pomników w całej Polsce runęło, również społeczeństwo w aktach obywatelskiego nieposłuszeństwa samo dokonywało symbolicznych, czy to obaleń pomników, czy to pomalowania ich farbą lub zdjęcia symboli. Taka była obywatelska postawa w tym czasie. Uważam, że taki symbol powinien zniknąć z przestrzeni. Oczywiście żołnierze radzieccy pochowani na polskiej ziemi, powinni mieć zapewnione miejsce spoczynku, ale nie musi to oznaczać zgody na promocję symboli totalitarnych

- przekonywał pan Mateusz, jeden z oskarżonych mężczyzn, podczas pierwszej rozprawy w lutym tego roku.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 04.09

  Niedouczonemu historykowi Kosińskiemu oraz jego wspólnikowi w haniebnym przestępstwie godzącym w dobre imię miasta Elbląga i całej Rzeczpospolitej, a także upolitycznionej prokuraturze, należy uświadomić, skoro nie wiedzą, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r. [sygn. akt K 11/10] propagowanie ustroju komunistycznego, feudalnego czy anarchokapitalistycznego NIE JEST w Polsce zakazane jako takie i nie podlega karze, o ile nie łączy się z propagowaniem totalitaryzmu. Symbol na cmentarnej tablicy upamiętniającej poległych za naszą wolność żołnierzy radzieckich, wyzwolicieli Polski spod hitlerowskiego jarzma, żadnego totalitaryzmu bynajmniej nie propaguje, podpowiadam i prawicowym ignorantom, i pani prokurator Iskrzyńskiej oraz jej zwierzchnikom. #PrawdaWasWyzwoli; 🖤🚩

 2. 2
  +24
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 04.09

  Jest również ważne pytanie do Elblążan(ek) - jak uważacie, powinien znaleźć się w naszym mieście ktoś, kto tych cmentarnych złodziejaszków i prawicowe hieny cmentarne wojujące z poległymi bohaterami, pociągnie skutecznie do odpowiedzialności, skoro ani upolityczniona dziś prokuratura, ani zapewne PiSowski wojewoda tego z przyczyn politycznych zrobić nie chcą, czym łamią nie tylko obowiązujące w RP prawo, ale również dobre obyczaje? [Casus Antygony i Kreona ze znanego utworu starożytnego, chyba wciąż będącego jeszcze nawet w programie szkoły średniej, kłania się jak nic, młodzieży, która rozpoczęła dziś rok szkolny podpowiem również, już tak na polityczno-prawnym marginesie;)] #tePytania; 🖤🚩

 3. 3
  +9
  Medium
  Wtorek, 05.09

  Uważam, że tego typu sprawy powinny mieć oskarżyciela publicznego, a pokrzywdzonym winien być naród polski.

 4. 4
  --6
  ~ Ddek
  Wtorek, 05.09

  Te symbole wraz z czerwoną gwiazdą już dawno powinny zostać usunięte. Za każdym razem jak przejeżdżam w pobliżu i muszę patrzeć na czerwoną gwiazdę to robi mi się niedobrze.

 5. 5
  --4
  ~ Arekn
  Wtorek, 05.09

  Brawo Panowie za ten odważny czyn! Sierpem i młotem czerwoną hołotę! Tę obecną, elbląską też!

 6. 6
  +7
  ~ jan-49
  Wtorek, 05.09

  tylko pozniej nie krzyczcie ze polskie cmentarze sa niszczone na wschodzie o banderowcach nie wspomne bo tam takich nie ma

 7. 7
  --5
  ~ Ddek
  Wtorek, 05.09

  Do jan-49. Czy ty zrozumiałeś że piszę zeby zlikwidować cmentarz, bo z twojej wypowiedzi tak wynika. Cmentarz należy zostawić, mi osobiście nie przeszkadza. Piszę tylko ze brzydzi mnie czerwona gwiazda i inne symbole komunizmu a to rowniza. I takie symbole należy likwidować. Cmentarze należy zostawić. Rozumiesz teraz?

 8. 8
  +2
  ~ Mariusz Lewandowski
  Środa, 06.09

  Prokuratura Zera-Ziobry pokazuje szczyt bezczelności. Kilka lat temu doszło do zabójstwa śp.Marka Rosiaka i był to ewidentnie mord z pobudek politycznych. Sprawca został skazany .... I tak dziś w Polsce wygląda równość obywateli wobec prawa. Jednych sadzają innych nie.. Nasi dzielni Elbląscy policjanci oskarżyli mnie o zanieczyszczenie Miasta gdy podarłem fotkę Donalda Tusk w proteście wobec wyprowadzenia mnie z Biblioteki Elbląskiej na szczęście Sąd mnie uniewinnił. Przeprosin nadal nie dostałem ani od Policji ani od Prokuratury ani od niedorobionego politycznie senatora Wcisły który organizował imprezę i złamał regulamin własnej partii . Tyle że ja niczego za co bym nie zapłacił nie zniszczyłem . Niszczą nekropolię tylko hieny cmentarne teraz prokuratura takie hieny hoduje. Na pohybel.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0101978778839