Czwartek, 28.09.2023, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za przegląd płacimy tyle samo od 19 lat. Właściciele stacji kontroli chcą zmiany i szykują protest

05.06.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za przegląd płacimy tyle samo od 19 lat. Właściciele stacji kontroli chcą zmiany i szykują protest
Źródło: https://www.facebook.com/polska.izba.stacji.kontroli.pojazdow
REKLAMA

Właściciele stacji diagnostycznych domagają się podniesienia cen obowiązkowych przeglądów aut. Zapowiadają ogólnopolski protest. Udział w nim mają tym razem wziąć stacje kontroli pojazdów z całego kraju, również Elbląga. 

 

 

Stawki za przegląd pojazdów nie zmieniły się od dziewiętnastu lat. W tym czasie zdrożało chyba wszystko, media, płace pracowników, ZUS, a ta opłata nadal jest taka sama. Dla nas to niezrozumiała sytuacja. Nawet klienci się dziwią. Dlatego brałem już udział m.in. w proteście w Warszawie w ubiegłym roku i zamierzam wziąć udział w proteście zaplanowanym na czerwiec

 

 

- mówi Piotr Kołtun, właściciel Stacji Kontroli Pojazdów w Elblągu. 

 

 

Obowiązujące od 2004 roku stawki za przegląd pojazdów wynoszą: 98 zł za samochód osobowy i 62 zł za motocykl. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów proponuje, by stawka netto za samochód osobowy wzrosła do 150 zł netto. W praktyce oznaczałoby to, że przy kasie trzeba byłoby zapłacić 184 zł. 

 


Środowisko właścicieli stacji kontroli pojazdów o zmiany stawek walczy już od jakiegoś czasu. W kwietniu tego roku zorganizowano protest w Warszawie. Tego dnia stacji kontroli pojazdów w stolicy nie wykonywały badań technicznych.

 

 

Kondycja przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów jest coraz gorsza. Stale rosnące koszty, zamrożona od 19 lat wysokość opłat za badania techniczne i związany z tym spadek wartości pieniądza ze względu na inflację, powodują, że stacje kontroli pojazdów balansują na progu rentowności, albo już są deficytowe i przedsiębiorcy zamykają swoje firmy. Środowisko od dłuższego czasu zwraca się z apelem do rządzących o dostosowanie wysokości opłat za badania techniczne do aktualnych realiów gospodarczych. Chcemy skutecznie robić to, do czego stacje kontroli pojazdów są powołane. Ale nie da się tego robić, jeśli przychody nie pokrywają kosztów. Nie chcielibyśmy, aby przez to ucierpiała jakość badań i bezpieczeństwo

 

 

- tak PISKP uzasadniała decyzję o tym proteście. 

 

 

Dotychczasowe działania przedsiębiorców nie przyniosły jednak oczekiwanego skutku. Teraz akcja będzie więc ogólnopolska. Jak informuje rmf24.pl, udział w proteście zaplanowanym na 23 czerwca 2023 r. zadeklarowało już ponad 500 stacji kontroli pojazdów. Wśród nich znajdą się również stacje elbląskie.

 

 

Co na temat protestu sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? Czy stawki za przegląd po 19 latach należy wreszcie zmienić? Piszcie w komentarzach. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Anty
  Wtorek, 06.06

  No tak. Jak nie ma z kogo łupić to najłatwiej z kierowcy. "Co? Dorobiłeś się auta tak? Stać cię to płać,żebyś nie miał za dobrze".

 2. 2
  +4
  ~ mis
  Wtorek, 06.06

  chciec to sobie moga przeciez i tak nic nie robia caly przeglad trwa kilkanascie minut i jeszcze malo?

 3. 3
  --7
  ~ widz
  Wtorek, 06.06

  Jak kogos nie stac na badanie techniczne albo jezdzi szrotem ktory dawno powinien stac na zlomie to niech sie nie wypowiada!!! Co to jest 98 pln za bad.tech.raz w roku??? 100 razy wiecej placicie za paliwo i inne czynnosci zwiazane z eksploatacja samochodu. Jestem za podniesieniem stawek tym bardziej ze diagnosci zarabiaja naprawde malo w stosunku do ryzyka jakie ponosza

 4. 4
  +9
  ~ ob
  Wtorek, 06.06

  Dziwne , tak narzekają a w Elblągu powstają kolejne stacje.

 5. 5
  --7
  ~ kjm
  Wtorek, 06.06

  Oczywista oczywistość, oplata powinna wynosić 150 zł

 6. 6
  --7
  ~ kek
  Wtorek, 06.06

  @~ mis ~ a jak płacisz za prywatną wizytę / która trwa ok. 10 minut / u lekarza od 100 zł do 200 zł, to ci pasi?

 7. 7
  +1
  ~ Ploterek
  Wtorek, 06.06

  ~ diagnosta? Co z tego, że hak który sobie założyłeś był montowany fabrycznie w nowym aucie? Założyłeś go sam, poza fabryką, kto ma sprawdzić i potwierdzić homologację? Bez tego papierka i tak nie wbijesz w dowód adnotacji o haku. Też zamontowałem w aucie hak, fabryczny, montowany w fabryce i koniecznym jest wykonanie przeglądu technicznego. To wynika z przepisów, a nie z kaprysu diagnosty.

 8. 8
  --6
  ~ obserwator
  Wtorek, 06.06

  oj żal oddać , to co pis daje.żal.

 9. 9
  +1
  ~ Kołtun
  Wtorek, 06.06

  Do diagnosta. Jak glupi czlowieku nie znasz sie to nie wypisuj glupot. To ze przez 20 lat zaden diagnosta nie zauwazyl braku adnotacji w dowodzie rej.o haku to wina poprzednikow. Ty jako wlasciciel pojazdu masz obowiazek zalegalizowac hak w ciagu 30 dni od daty mozntazu. Bez znaczenia czy auto nowe czy stary szrot. Hamulce zawsze sprawdzamy ( mamy linie diagnostyczna nie rolki ) ale jak ktos zamiast patrzec co robi diagnosta dlubie w nosie i to potem wypisuje takie glupoty. A nowe stacje powstaja jako dodatkowe dzialalnosci gospodarcze a nie osobne podmioty. Radze zaznajomic sie z przepisami malutki czlowieczku. A za uzywanie mojego nazwiska mozesz wyladowac w sądzie. Jak znajde Twoje dane to tez je opublikuje

 10. 10
  +6
  ~ hgi
  Wtorek, 06.06

  Klient który sie dziwi ze cena taka sama od lat to dziwny klient? Klient okazuje niezadowolenie, ze ma tanio?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1834609508514