Niedziela, 11.06.2023, Imieniny: Barnaba, Feliks, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za nami 55. Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej w Elblągu (zobacz zdjęcia)

22.05.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami 55. Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej w Elblągu (zobacz zdjęcia)
Fot. Angelika Pater

55. Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej za nami. W ciągu dwóch dni na deskach elbląskiego teatru zaprezentowało się ponad 300 artystów, wśród nich dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.

 

20 i 21 maja w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbył się 55. Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej. 

 

 

Festiwal istnieje w przestrzeni naszego środowiska  znacznie dłużej niż 55 lat, gdyż przez te wszystkie lata odkąd działamy, mieliśmy m.in. przerwę w okresie stanu wojennego czy podczas ostatniej pandemii.  Zaczynaliśmy dość niewinnie od małego konkursu recytatorskiego, który wraz z kolejnymi edycjami rósł, by ostatecznie przybrać dzisiejszą formę. Ważnym odnotowania jest również fakt, że od dwudziestu dwóch lat „naszym festiwalowym domem” jest Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

 

– mówił Mirosław Prytuła, zastępca przewodniczącego oddziału elbląskiego Związku Ukraińców w Polsce.

 

W wydarzeniu udział wzięły dzieci i młodzież ucząca się języka ukraińskiego w punktach nauczania w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych województwa warmińsko-mazurskiego, a także zespoły dziecięce działające przy Związku Ukraińców w Polsce oraz innych organizacjach mniejszości ukraińskiej w całym kraju. Wśród nich reprezentanci województw: zachodniopomorskiego (Biały Bór), pomorskiego (z Lęborka i Gdańska) oraz najliczniejsza grupa z warmińsko-mazurskiego, w skład której wchodzili m.in. przedstawiciele Elbląga, Bartoszyc, Górowa Iławeckiego czy Olsztyna. Na scenie zaprezentowali się też uczestnicy z Krakowa, którzy na tę okazję  przygotowali spektakl - bajkę z klasyki ukraińskiej pt. „Piosenka leśna”. Gwiazdą tegorocznego festiwalu był zespół taneczny Nadzieja z Dubna na Ukrainie.

 


Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia autorstwa Angeliki Pater.

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 6

%0.0 %100.0


Galeria / 55. Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej w Elblągu ( zdjęć 44 )
Dodano: 2023-05-22 | Fot. Angelika Pater
0

Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Xx
  Poniedziałek, 22.05

  A publiczności to nie było ?

 2. 2
  --7
  ~ Jux
  Poniedziałek, 22.05

  Pieknie

 3. 3
  +12
  ~ Arc
  Poniedziałek, 22.05

  Oni u nas od 55 lat robią sobie spektakle, a my u nich od 80 lat nie możemy godnie pochować naszych polskich ofiar przez nich wymordowanych. Czy Polacy mają jeszcze jakąś godność?

 4. 4
  +8
  ~ przypadek?
  Poniedziałek, 22.05

  Bardzo pięknie. Polskie dzieci z Wołynia, gdyby dożyły, też by pięknie wystąpiły. Lis (ten co mu polski bóg 4 razy zesłał udar) twierdzi że nie są warte kilo cukru, a przedstawiciel upa w Polsce uznał że nie zasłużyły te dzieci z Wołynia na ekshumację. Bawcie się radośnie. w Polsce macie wszystko ponad Polaka i nie macie przyzwoitości by pomordowane przez waszych ojców i dziadków polskie dzieci doczekały ekshumacji z przydrożnych rowów. Hospody...

 5. 5
  +9
  ~ Arek12
  Poniedziałek, 22.05

  Racja, Banderowcy cholerni,My nie możemy a oni mogą.Pogonic za granicę sk.......

 6. 6
  0
  ~ Mis
  Poniedziałek, 22.05

  ty Xd a na jaką ci zdjęcia publiczności? Siebie chciałeś/chciałaś poszukać? Z taką fizjonomia, to radzę ci - daj sobie spokój, aparat tego nie strawi.

 7. 7
  +8
  ~ Arc
  Poniedziałek, 22.05

  "Radni Elbląga uznali, że nadania nazwy „Ofiar Wołynia” jednemu z rond w mieście będzie godzić w uczucia Ukraińców" - jakoś władze Tarnopola miały w d... uczucia Polaków jak nazywali swój stadion imieniem szuchewycza (jednego z najbardziej wyróżniajacych się banderowskich morderców Polaków) - my ukraińcom wszystko, a oni nam widły... CZY POLACY MAJĄ JESZCZE GODNOŚĆ? https://legaartis.pl/blog/2023/05/07/radni-elblaga-uznali-ze-nadania-nazwy-ofiar-wolynia-jednemu-z-rond-w-miescie-bedzie-godzic-w-uczucia-ukraincow/

 8. 8
  +7
  ~ Jacek
  Poniedziałek, 22.05

  27 kwietnia rada miejska JEDNOGLOSNIE, PONAD PODZIALAMI W TEJ JEDNEJ SPRAWIE, WYRZUCILA DO KOSZA NA SMIECI, nasza petycje i apel wraz z 500 podpisami elblazan o godne upamietnienie polskich ofiar ludobojstwa dokonnego przez bandy UPA na KRESACH II RP, w 80 rocznice ukrainskiego ludobojstwa na Wolyniu, przez nadanie nazwy OFIAR WOLYNIA dla ronda znajdujacego sie u zbiegu ulic Kosciuszki i Krolewieckiej przy Szpitalu Wojewodzkim. Argumentem za drzuceniem upamietnienia Polakow bestialsko zamordowanych na Wolyniu, byl pczywiscie, a jakze, wojna na Ukrainie, oraz ze byloby to obecnie nielojalne w stosunku do partnerskich wladz Tarnopola, ktore wcale bynajmniej nie praktykuja tej samej symetrii wobec Nas elblazan, gdzie jak informuja obecnie wszystkie portale internetowe tego miasta, ida tam pelna para przygotowania do wzniesienia POMNIKA ROMANA SZUCHEWYCZA, DOWODVY UPA I KATA POLAKOW. Odsloniecie monumentu nastapi jeszcze w tym roku, na 81 rocznice powstania UPA, czyli 14 pazdziernika. Skundlenie elblaskich radnych to juz normalny stan rzeczy.

 9. 9
  +3
  ~ Jacek
  Poniedziałek, 22.05

  Reklamujacy siebie przez redakcje tego portalu info elblag, jako wielkiego milosnika dziennikarskiej rzetelnosci i rzekomego rowniez blokowania waznych informacji, jakos Was drodzy czytelnicy nie poinformowal, ani o jednej, ani o drugiej kwestii. Odpowiedzcie sobie sami dlaczego? I jakim portalem, ktory nie moze zasnac, gdy chodzi o rzetelnosc dziennikarska i prawde jest portal info elblag.

 10. 10
  +3
  ~ Wet
  Poniedziałek, 22.05

  Panie Jacku brawo, ma Pan rację. Chociaż jeszcze gorszy jest Portel.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1662349700928