Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zostanie usunięty

20.05.2023, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zostanie usunięty
Fot. wikimedia commons

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia 17 maja br. utrzymał w mocy zaskarżoną przez Gminę Olsztyn decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego dotyczącą obowiązku usunięcia pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, uznając ją za słuszną i zgodną z prawem.

 

Minister przypomniał, że pomnik ten wzniesiony został w celu upamiętnienia Armii Czerwonej i propaguje komunizm.

 

Na ocenę symboliki pomnika nie wpływa usunięcie sierpa i młota czy ustawienie tablicy informacyjnej. To, co na nim pozostało, jednoznacznie odsyła do okresu lat 40/50 XX w., przywołując propagandowe i niezgodne z prawdą i sprzeczne z racją stanu RP interpretacje przeszłości.

 

Zgodnie z Konstytucją, Rzeczpospolita Polska strzeże dziedzictwa narodowego m.in. poprzez pamięć o ofiarach i stratach narodu polskiego w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, co stanowi ważny interes państwa.

 

informacja nadesłana

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ zburzcie natychmiast
  Sobota, 20.05

  Skoro nawet retorsje rosyjskie w Katyniu i na Syberii nie wywołują w nas refleksji, to rzeczywiście ten pomnik należy usunąć wybijając z rąk naszych "patriotów" ostatnie slogany o wzajemnym poszanowaniu takich miejsc. nam przeszkadza taki pomnik a im przeszkadza krzyż, obelisk, płyta. Najlepiej jest na Wołyniu - banderowski ambasador w Polsce kazał nam się zamknąć i nie liczyć na jakiekolwiek ludzkie podejście komika i Kijowa do spraw ludobójstwa na Polakach. Oni mają ważniejsze sprawy - "daj dużo za darmo", kup moje plewy jako zboże za cenę ponad światową, kup moje płody rolne i sadownicze bo nikt tego w świecie nie chce, ... . Czym jest taki obelisk wobec "przyjaciół" rezających. Strach pomyśleć co nam zrobią gdy jakkolwiek wojna się zakończy. Rondo Tarnopol to jest coś.

 2. 2
  --13
  ~ Arc
  Sobota, 20.05

  Kiedy to samo z pomnikiem w Elblągu???!!! Zlikwidować pomnik ruski w Elblągu i zmienić nazwe rondaTarnopol!!!

 3. 3
  --6
  ~ Bsp
  Sobota, 20.05

  Jeśli chodzi o Elbląg i usuwanie z publicznej przestrzeni czynników sowietyzujących miasto i mieszkańców, należy bez zwłoki usunąć obecnego prezydenta Witolda W. Efektem jego działań jest m.in. to że elbląski portal informacyjny musi posiłkować się wiadomościami z Olsztyna z uwagi na szlaban który na miejscowe wiadomości założył mu pan prezydent.

 4. 4
  +10
  ~ Momencik i
  Sobota, 20.05

  W Elblągu będą wybory o stołek soltysa za moment.

 5. 5
  --2
  ~ Jest decyzja
  Sobota, 20.05

  A nadal nie pozwala y doszlo do rozbiórki . Komuna w olsztynie ma die dobrze.

 6. 6
  +6
  ~ Stary
  Sobota, 20.05

  A w pochodach pierwszomajowych to łaziliście obłudni tchórze! Sługusy ruskiego budowaliście tu komunę a teraz jacy wszyscy odważni. Je...ć was i ruskich!

 7. 7
  +9
  ~ mis
  Sobota, 20.05

  teraz ruskie rozwala a postawia banderowcom ciekawe czy te w katyniu sie zachowaja czy ruski je rozwala ?

 8. 8
  +5
  ~ taka prawda
  Sobota, 20.05

  "Propaguje komunizm" to chore stwierdzenie. Mój tata walczył razem z żołnierzami armii radzieckiej pod Budziszynem .Pod Budziszynem tylko w ciągu tygodnia zginęło 4 tys. żołnierzy armii radzieckiej. Teraz widzę , że szkoda , że tak się potoczyły losy tej wojny przy przewodnim udziale armii radzieckiej i zwycięstwie. Na pewno nie byłoby by Polski w takich granicach,ten kto przeżył czas wojenny i czytał to wie.Taki pomnik to tylko pamięć o poległych zwykłych ludziach radzieckich.Ci co decydują o usunięcie pomnika może jednak trochę przemyślenia...

 9. 9
  --1
  ~ Arc
  Niedziela, 21.05

  taka prawda - co ty bredzisz, może sam najpierw pomyśl nim coś napiszesz. Ruscy nie byli żadnymi naszymi wyzwolicielami tylko okrutnymi okupantami. Wojna by się nie zaczęła gdyby razem z hitlerem nas nie napadli, a jak hitler potem im pokazał gdzie ich ma, to aby samemu nie zginąć to z nim walczyli i to często przy tym rozwalając polskie miasta i gwałcąc polskie kobiety - a o tym co po wojnie robili to już nawet nie wspomne (pierwszy z brzegu przykład Obławy Augustowskiej). Więc skończ z czerwoną propagandą i do książek - wtedy może zaczniesz pierwszy raz w życiu pisać prawdę.

 10. 10
  0
  ~ Do BSP
  Niedziela, 21.05

  Elblaski portal złagodniał i stracił pazura , poddał się

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2231249809265