Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Olsztyn: Wojewoda nakazał usunięcie "szubienic" (pomnika „Wdzięczności dla Armii Radzieckiej”)

28.01.2023, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Olsztyn: Wojewoda nakazał usunięcie "szubienic" (pomnika „Wdzięczności dla Armii Radzieckiej”)
Fot. Picasa 2.6 / wikimedia commons

W czwartek (26 stycznia 2023 r.) Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki wydał decyzję nakładającą na Gminę Olsztyn obowiązek usunięcia pomnika „Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej” (pomnika „Wdzięczności dla Armii Radzieckiej”), usytuowanego na placu Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności.

 

Zgodnie z wyrażoną dwukrotnie opinią Instytutu Pamięci Narodowej i w świetle zgromadzonych informacji związanych z tym obiektem nie ulega wątpliwości, że jest to obiekt propagandowy, poświęcony Armii Czerwonej, będącej narzędziem totalitarnego państwa jakim był Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich, wykorzystanym do budowy w Polsce systemu komunistycznego w oparciu o powszechny terror i łamanie praw człowieka. Co za tym idzie symbolizuje on komunizm w rozumieniu art. 5a ust. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Ponadto, wystawiony w wyeksponowanym miejscu pomnik, o negatywnych konotacjach historycznych, nie może być nośnikiem wartości artystycznych, edukacyjnych czy historycznych, skoro de facto wartości te zafałszowuje bądź zniekształca. Pomnik tworzony był i wystawiony w celu  upamiętnienia i oddania hołdu dla udziału Armii Radzieckiej w „wyzwalaniu” Olsztyna.   

 

Przesłanka nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności ze względu na inny interes społeczny wynika wprost z idei towarzyszącej powstaniu w Olsztynie pomnika „Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej” (pomnika „Wdzięczności dla Armii Radzieckiej”), zaś okoliczności dotyczące zmiany nazwy budowli czy usunięcia z niego symbolu „sierpa i młota” nie świadczą o zmianie jego przekazu.


W świadomości mieszkańców nadal pozostaje on pomnikiem gloryfikującym wojska radzieckie, a w szczególności ich zbrodnicze poczynania na terenach obecnych Warmii i Mazur po II wojnie światowej. Budowa tego pomnika w okresie Polski Ludowej nie miała nic wspólnego z rzeczywistą wdzięcznością mieszkańców Olsztyna dla okupanta, lecz była rezultatem odgórnie realizowanej polityki propagandowej ówczesnych władz centralnych. Obecnie pomnik kojarzony jest z bolesnymi doświadczeniami okresu powojennego i reżimu komunistycznego oraz zniewoleniem i długotrwałą obecności wojsk sowieckich w Polsce. 
Trwanie tego typu obiektu w przestrzeni publicznej godzi w konstytucyjne zasady niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, oznaczające odrębny byt państwowy oraz zdolność państwa do samodzielnego decydowania o wszystkich dotyczących go sprawach. 


Kwestia usunięcia pomnika stanowiącego upamiętnienie żołnierzy Armii Czerwonej (nazywanego przez olsztynian "szubienicami" - przyp. red.) jest dla Polski ważną racją stanu, szczególnie w kontekście międzynarodowym w sytuacji zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Pozostawienie pomnika w reprezentacyjnym punkcie polskiego miasta czyni go w swej istocie symbolem panowania i dominacji ZSRR nad Polską, a zarazem legitymizuje rosyjskie podboje militarne. Nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności ma na celu ostateczne usunięcie pomnika i odebranie narzędzia do dalszego jego wykorzystywania do prorosyjskiej działalności propagandowej na terenie naszego kraju.


Obecnie Rosja jest  niewątpliwym spadkobiercą  idei przemocy i  totalitaryzmu,  które aktualnie kłamliwie prezentuje światu jako wyzwalanie Narodu Ukraińskiego, a w rzeczywistości bestialsko i barbarzyńsko morduje ludność cywilną na terytorium Ukrainy.
Należy mieć na względzie, że wybuch w lutym 2022 r. wojny wywołany przez Federację Rosyjską z sąsiadującym z Polską państwem, unaocznił skalę poczucia zagrożenia polskiego społeczeństwa. Stan ten wynika z pamięci i wiedzy o zbrodniach żołnierzy radzieckich wobec bezbronnej ludności cywilnej po zakończeniu II wojny światowej. Działania te, nazywane w tamtym czasie „wyzwoleniem”, uzasadniały rosyjską brutalną agresję, której obecnie doświadczają „wyzwalani” przez Rosję obywatele Ukrainy. Przesądza to o przesłance nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności ze względu na inny interes społeczny.

 

Realizację nałożonego obowiązku w kwestii sposobu usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej pozostawia się dysponentowi pomnika. Decyzja niniejsza nie nakazuje zniszczenia pomnika, a jedynie jego usunięcie z przestrzeni publicznej w jakiej obecnie funkcjonuje.

 

Wojewoda Warmińsko-Mazurski obowiązany jest nadzorować wykonanie nałożonego obowiązku, a w przypadku braku wykonania decyzji zastosowanie znajdzie ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

 

Krzysztof Guzek
Rzecznik Prasowy
Wojewody Warmińsko-Mazurskiego

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ Ruski szpion
  Sobota, 28.01

  Kto wam to budował, że teraz tak niszczycie? Sami budowaliście! Lizusy które wtedy robiły łaskę sowietom teraz robią łaskę jankesom. Nie macie godności!

 2. 2
  +9
  ~ A w Elblągu
  Sobota, 28.01

  Kiedy zniknie to to z czerwona gwiazdą lub gwiazda.

 3. 3
  +2
  ~ Do ruski szpion
  Sobota, 28.01

  Dlaczego jankesi tak bardzo głaszczą po plecach polski rzad? Bo po wczesniejszym rozeznaniu wiedzą że Polacy to dobry materiał na psa bo lubią dużo szczekać, nawet na siebie, wystarczy napuscic na kogos za Coke i Hot doga pójdą z szabelką na ruskich a tu zonk, ukraincy uzbrojeni po zęby ich zaatakuja

 4. 4
  +4
  ~ chester
  Sobota, 28.01

  czas na Elbląg

 5. 5
  +2
  ~ WET
  Sobota, 28.01

  Rozwalić i ten elbląski też. Do pożytecznych idiotów, kto dał prawo rosjanom i ich polskim pomagierom do zniszczenia pomników i co gorsza cmentarzy niemieckich. Nikt, likwidować natychmiast pozostałości komunizmu.

 6. 6
  +4
  ~ Cenzura
  Sobota, 28.01

  Wszystko co ruskie zniszczyć, koniec komuny

 7. 7
  --4
  ~ Robert Koliński
  Sobota, 28.01

  Zbydlęcenie, barbarzyństwo, zoologiczna rusofobia i zwyczajne łajdactwo. W artykule zabrakło informacji, że jest to zabytek wpisany do rejestru zabytków oraz tego, że autorem pomnika jest znany polski rzeźbiarz Xawery Dunikowski. Tu oczywiście zabrakło głosu nieudolnej "elbląskiej POsłanki" z Olsztyna, ale na szczęście nie zabrakło głosu prawdziwej lewicy, która - trochę dzięki mojej małej interwencji:) - w dniu wczorajszym opublikowała takie oświadczenie: "W @RazemWM stoimy na stanowisku, że pomnik powinien zostać na swoim miejscu wraz z przygotowanymi historycznymi tablicami wyjaśniającymi skomplikowany czas II wojny światowej, wojny z faszystowskim okupantem i terrorem lat stalinowskich. Takie tablice miały być już zamontowane wiele lat temu. Niestety Prezydent Grzymowicz (...)

 8. 8
  --1
  ~ Robert Koliński
  Sobota, 28.01

  (...) mimo deklaracji, nigdy tego nie wykonał, dając tym samym pożywkę prawicy. Sam Plac Dunikowskiego już dawno powinien zostać odrestaurowany i przywrócony by służyć mieszkańcom, a nie tylko za parking. Dawno już robione były wizualizacje, jak mógłby wyglądać zrewitalizowany plac. Znowu - zostało to zaniedbane. Odnośnie pomnika - miasto deklarowało odwołanie do Sądu Administracyjnego i oczekujemy takiego ruchu." Jest jeszcze porządna lewica w Polsce, w Olsztynie, a nawet i w Elblągu się czasem trafia:) Na POhybel rusofobom i barbarzyńcom, niszczycielom dóbr kultury polskiej! #PrawdaWasWyzwoli, #obrońcyNazioli; #lewica #historia #RiGCz!

 9. 9
  +6
  ~ mis
  Sobota, 28.01

  tylko pozniej nie krzyczcie ze polskie pomniki i cmentarze tez zlikwiduja bo tak postepuja tylko barbarzyncy przeciez te pomniki postawili polacy a nie ruscy

 10. 10
  --2
  ~ Robert Koliński
  Sobota, 28.01

  Bardzo przepraszam Redakcję info.elbląg i internautów za mały off-topic, ale ponieważ na POdżegackim, załganym PO**elu blokują moje komentarze, zaś lud tamtejszy ewidentnie domaga się w komentarzach moich fachowych komentarzy (true story:), to tylko szybko tu skomentuję, że ten artykuł o zdobyciu Łęcza, który zamieścił domyślam się kto, ale że jest skończonym tchórzem, manipulantem i żenującym rusofobem więc się nie POdpisał, to jest po prostu esencja ubeckiej propagandy, hejtu, POdżegactwa Wojennego i żałosnej, szowinistycznej manipulacji. Ten gość nie ma bladego POjęcia ani o historii, ani o dziennikarstwie, ani o uczciwości, ani tym bardziej o wolności słowa. Dziękuję za uwagę, i jak ktoś chce ze mną dyskutować, to niech się cieć cenzury oduczy:) #PrawdaWasWyzwoli, #obrońcyNazioli;

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97023916244507