Wtorek, 3.10.2023, Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Według raportu PIE Elbląg potrzebuje nowego bodźca do rozwoju”. Przemysł 4.0 będzie odpowiedzią?

11.05.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Według raportu PIE Elbląg potrzebuje nowego bodźca do rozwoju”. Przemysł 4.0 będzie odpowiedzią?
Fot. Paweł Friedrich

Akademia Nauk Stosowanych i Warmińsko - Mazurska Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości zorganizowały dziś (11 maja) konferencję naukową „Przemysł Przyszłości”. - Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego Elbląg jest zakwalifikowany jako miasto, które potrzebuje nowego bodźca rozwoju albo nowego pomysłu na rozwój. Chcieliśmy się zastanowić, czy Przemysł 4.0, nowoczesna technologia, cybernetyka mogą być pomysłem na Elbląg – mówił Piotr Opaczewki, Przewodniczący W-M RRPP.Podczas konferencji omawiano zagadnienia dotyczące Przemysłu 5.0. Głos w tej sprawie zabrali m.in. wykładowcy ANS, ale także przedstawiciele Fundacji Platforma Przemysły Przyszłości, spółki IBPM czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
 

 

Prognozy GUS-u dla Elbląga są tragiczne. Według nich w 2040 r. będziemy miastem, które ma mniej niż sto tysięcy mieszkańców. Z drugiej strony według raportu organizacji Związku Liderów Usług Biznesowych, dotyczącego potencjału miast średnich, Elbląg jest wskazywany w pierwszej piątce miast z dużym potencjałem m.in. lokalizacji centrów usług biznesowych. W tym raporcie ważne było wskazanie uczelni, jako wyróżniającej się dużą ilością studentów studiujących teleinformatykę

 

 

– opowiadał Piotr Opaczewski.Przyszłość miast średnich badał również Polski Instytut Ekonomiczny. - W ich raporcie Elbląg jest zakwalifikowany jako miasto, które potrzebuje nowego bodźca rozwoju albo nowego pomysłu na rozwój. Chcieliśmy się zastanowić, czy Przemysł 4.0, nowoczesna technologia, cybernetyka mogą być pomysłem na Elbląg – dodał Piotr Opaczewki.
 


Podczas konferencji naukowej ANS i Orbital Intelligence – ORIN Technology podpisali list intencyjny. - Orbital Intelligence to spółka, którą udało mi się zainteresować Elblągiem – przyznał Piotr Opaczewski. - Zdecydowali się na biznesowe pozostanie w Elblągu. Mają ogromną wiedzę na temat dronów, a to temat, który jest przyszłościowy dla elbląskiej uczelni.Jakie wnioski nasuwają się po konferencji? - Branże, które obecnie są w Elblągu są mało wystarczające dla miasta. Nie zahamowały degradacji Elbląga ani demograficznej, ani społeczno – gospodarczej. Musimy szukać czegoś nowego – stwierdził Piotr Opaczewski. - Przemysł 4.0 jest przyszłością.
 

 

 

Jeden z wykładów dotyczył Doliny Waterloo, czyli sukcesu kanadyjskiego systemu wsparcia innowacji. Tam wokół nowoczesnych technologii zbudowano całą strategię, dzięki czemu ich region mocno się rozwinął. W przeciągu kilku lat ilość mieszkańców wzrosła im o 50 proc. Są dobre przykłady, na których możemy się wzorować. Niech ta konferencja będzie początkiem do dyskusji, czy cybernetyka może być czymś, co będzie dla Elbląga dużym impulsem rozwojowym

 

 

– podkreślił Piotr Opaczewski.
 

 

Konferencja przybliżała problematykę przemysłu przyszłości, a szczególnie temat Przemysłu 4.0, 5.0. Było wiele ciekawych referatów z zakresu automatyzacji, sztucznej inteligencji, ale także referatów wskazujących kierunki rozwoju dla firm, w temacie możliwości finansowania dalszego rozwoju. Nasza uczelnia poszerza swoje zakresy działalności, m.in. o sztuczną inteligencję. Referaty wpisywały się w dalszą politykę rozwoju naszej uczelni

 

 

– mówił rektor ANS dr inż. Jarosław Niedojadło.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Galeria / Konferencja naukowa Przemysł Przyszłości ( zdjęć 36 )
Dodano: 2023-05-11 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ No niestety
  Czwartek, 11.05

  Ale obecna władza nie jest na tyle rzutka i perspektywicznie myśląca, żeby wymyślić/wytworzyć/sprowadzić jakiś bodziec do rozwoju... ;(

 2. 2
  +4
  ~ Zatrzymać młodych
  Czwartek, 11.05

  Rozwój dla Elbląga to szansa na lepszą przyszłość

 3. 3
  +15
  ~ Jojo
  Czwartek, 11.05

  Elbląg zacznie się rozwijać jak Wróblewski przestanie być prezydentem miasta.

 4. 4
  +8
  ~ Zmiany
  Czwartek, 11.05

  Elbląg potrzebuje zmiany!

 5. 5
  --5
  ~ wyborca
  Czwartek, 11.05

  Bez pomocy rzadu Elblag sie nie rozwinie. Pytanie gdzie rząd był przez 8 lat ?

 6. 6
  --2
  ~ Kaczka
  Czwartek, 11.05

  Jak zwykle o niczym. Ble ble ble ...

 7. 7
  +7
  ~ Idą ostro
  Czwartek, 11.05

  TVP Info Elbląg rozsławia-:)))

 8. 8
  +15
  ~ taka prawda
  Czwartek, 11.05

  Pan Wróblewski chce tylko taki malutki Port , a tutaj przyszłość- automatyzacja - sztuczna inteligencja itd. W Elblągu tak się nie da? , jednak się da jak sprawy weźmie w swoje ręce pan Opaczewski.Tak trzeba uświadamiać młodych , bo Ci starzy z ratusza niestety nie przyczynia się do rozwoju Elbląga. Mogły być już zmiany, ale ludziom po prostu się nie chciało, żeby zebrać wymaganą ilość podpisów.Ale i tak, ten czas do wyborów to już początek przegranej pana Wróblewskiego.Ile złego Nas jeszcze czeka?

 9. 9
  +1
  ~ chester
  Czwartek, 11.05

  normalnie takie "tłumy"żeby sie zmieścili w barze mlecznym

 10. 10
  --4
  ~ Do chester
  Czwartek, 11.05

  Czy nie masz ciekawszych zainteresowań tylko komentować pierdoły, no chyba ze jesteś na etacie i wtedy jesteś usprawiedliwiony-:) śledź dalej.....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3771359920502