Środa, 22.05.2024, Imieniny: Julia, Wieslawa, Helena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: "Angielski to formalność". Dziś maturzyści zdają egzaminy z języków obcych

05.05.2023, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: "Angielski to formalność". Dziś maturzyści zdają egzaminy z języków obcych
Fot. Paweł Friedrich

Drugi dzień maturalnych zmagań to czas na języki obce. Najwięcej osób, podobnie jak w poprzednich latach, wybrało angielski. Matura z tego przedmiotu rozpoczęła się dziś (5 maja) o godzinie 9. O nastroje przed egzaminem zapytaliśmy absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

 


Tegoroczni maturzyści, którzy wybrali język angielski na poziomie podstawowym, właśnie skończyli egzamin. Matura z tego języka rozpoczęła się dokładnie o godz. 9. Młodzież miała 120 minut na rozwiązanie arkusza egzaminacyjnego.

 

Najbardziej obawiałam się polskiego, a to już minęło. Angielskiego nie boję się,  jestem dobra z tego przedmiotu. Mam dosyć dużą wiedzę, znajomych w internecie, z którymi rozmawiam po angielsku. To jest język, którym się często posługuję

- mówi Kalina, tegoroczna absolwentka III LO w Elblągu.

 

 

Angielski to formalność. Wczoraj było gorzej. Język polski pisaliśmy w nowej formule. Ten egzamin był dziwny. Nie było źle, ale nie było też jakoś specjalnie dobrze

- dodaje Krystian, maturzysta z III LO.

 

 

Egzamin z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, to jeden z czterech obowiązkowych egzaminów na maturze. Angielski to najczęściej wybierany język. Dziś jednak swoich sił spróbują również absolwenci, którzy zdecydowali się na: francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Egzaminy z tych języków rozpoczną się o godz. 14.

 


Tegoroczny maraton maturalny rozpoczął się w czwartek (4 maja) tuż po zakończeniu długiego majowego weekendu. Pierwszego dnia maturzyści podeszli do egzaminu z języka polskiego. Ta część matury budziła w tym roku spore obawy, przynajmniej wśród części uczniów. Absolwenci pierwszego rocznika 4-letnich ogólniaków (przywróconych reformą edukacji z 2017 roku) zdają w tym roku maturę w nowej formule, która wprowadziła zmiany m.in. na egzaminie z polskiego (dwa arkusze, a także wydłużony do czterech godzin czas). W poniedziałek (8 maja) młodzież zmierzy się z matematyką.

 

 

Nowa formuła, którą piszemy w tym roku, może okazać się dodatkową trudnością. Z polskiego jest więcej zadań, z matematyki również, akurat angielski jest praktycznie taki sam. Matematyki się nie obawiam. Ustny pewnie będzie trochę stresujący, ale myślę, że najgorsze już za nami

- mówi Alicja, maturzystka z III LO.

 


W całym kraju maturę zdaje w tym roku ponad 270 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. W Elblągu to 1117 osób. W tym roku matura ma dwie formuły. To wynik reformy edukacji z 2017 roku, kiedy to 3-letnie licea zastąpiono 4-letnimi. Uczniowie techników, absolwenci gimnazjów i poprawkowicze w tym roku podchodzą do matury w starej Formule 2015, natomiast absolwenci 4-letnich liceów do egzaminów w nowej Formule 2023. W przypadku obu wersji maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów obowiązkowych w części pisemnej: język polski, matematyka i język obcy, zdawane na poziomie podstawowym i dwóch egzaminów w części ustnej: język polski i język obcy. Aby zdać maturę, trzeba z tych wszystkich egzaminów uzyskać na najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania. Dodatkowo i w jednej, i w drugiej formule trzeba przystąpić do egzaminu z jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

 

Wyniki matur poznamy 7 lipca. Arkusze tegorocznych egzaminów maturalnych będzie można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (pierwsze, z języka polskiego już dziś po godz. 14).

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / "Angielski to formalność". Dziś maturzyści zdają egzaminy z języków obcych ( zdjęć 24 )
Dodano: 2023-05-05 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ janek
  Piątek, 05.05

  I ksiądz zalicza mature.. ja też 7 razy podchodziłem ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0868198871613