Niedziela, 11.06.2023, Imieniny: Bogumil, Malgorzata, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przemoc, ucieczki, problemy finansowe. Ośrodka w Kamionku Wielkim nie udało się uratować

31.03.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przemoc, ucieczki, problemy finansowe. Ośrodka w Kamionku Wielkim nie udało się uratować
Źródło: http://www.mowkam.pl/

Problemy pogrążyły Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim. Dziś (31 marca) radni powiatu przyjęli uchwałę w sprawie likwidacji placówki. Zostanie ona zamknięta do sierpnia tego roku.

 

Dziś (31 marca) podczas sesji radni powiatu elbląskiego podjęli uchwałę w sprawie likwidacji MOW w Kamionku Wielkim razem z wchodzącymi w jej skład: Branżową Szkołą I stopnia i Szkołą Podstawową Specjalną. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Zakończenie procesu zamknięcia ośrodka zaplanowano na 31 sierpnia tego roku. 

 


Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim od lat zmaga się z problemami. Te najbardziej niepokojące dotyczyły tego, co działo się na terenie placówki. Miało tam dochodzić do zdarzeń nadzwyczajnych związane z użyciem przemocy fizycznej, wychowankowie podejmowali ucieczki i stosowali środki psychoaktywne. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Do tego doszły problemy finansowe (powiat z roku na rok musi coraz więcej dopłacać do utrzymania MOW, jak wynika z prognozy finansowej, w tym roku ma być to kwota ponad 1,9 mln zł) oraz zmniejszająca się liczba wychowanków (obecnie jest ich tam tylko 25, choć miejsca jest dla 96). To wszystko przesądziło o zamknięciu ośrodka. Uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim wraz z funkcjonującymi przy nim szkołami radni powiatu przyjęli w październiku ubiegłego roku. 

 

Ta uchwała to pomarańczowe światło dla tego Ośrodka. Do 31 sierpnia (to termin wyznaczony przez radnych - przyp. red.) różne rzeczy mogą się wydarzyć. Jeśli sytuacja się pogorszy, zapalimy czerwone światło, stop dla jego działalności. Jeśli poprawi, światło zielone, które będzie oznaczało dalszą działalność MOW w Kamionku Wielkim

- skomentował wtedy podjęcie uchwały Maciej Romanowski, Starosta Elbląski.

 


Plan likwidacji ośrodka nie spodobał się Warmińsko-Mazurskiemu Kuratorowi Oświaty, który negatywnie zaopiniował uchwałę radnych. W grudniu ubiegłego roku starostwo wniosło zażalenie na to postanowienie do ministra edukacji i nauki. 

 

 

Minister, po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów oraz materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie (w tym dodatkowych wyjaśnień i dokumentacji przesłanej do ministerstwa przez organ prowadzący oraz przez ORE), postanowił uchylić zaskarżone postanowienie Kuratora z 28 listopada 2022 r. w całości i pozytywnie zaopiniować zamiar likwidacji z dniem 31 sierpnia 2023 r. MOW w Kamionku Wielkim

- czytamy w projekcie uchwały podjętej dziś (31 marca) uchwały.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Ruski szpion
  Piątek, 31.03

  Chodziło o pieniądze z tego co czytam. Los tych ludzi nikogo nie obchodzi. Władze martwią się o posadki dla swoich dzieciaczków, a dzieciaków, których życie od urodzenia kopało w de państwo zostawi samym sobie ... a potem jeszcze paluchem wskaże jako winnych.

 2. 2
  +8
  ~ Machupichcę
  Piątek, 31.03

  Przynajmniej okoliczni mieszkańcy odetchną z ulgą.

 3. 3
  --8
  ~ Oko
  Piątek, 31.03

  Z malejącej liczby wychowanków jednoznacznie wynika, że w naszym kraju ilość przestępstw popełnianych przez nieletnich maleje.

 4. 4
  +5
  ~ Do Oko
  Piątek, 31.03

  Przestępstwa maleją to więcej będzie zapełnianych zakładów karnych. W szkołach podstawowych chroni się przyszłych bandytów, udzielając im niby wsparcia,a tak naprawdę nie robiąc zbyt wiele. Przepycha się do klas,aby poszli do zawodówek,do których nie dojdą. Bedize więcej rozbojów,ponieważ nikt nie zwróci na to uwagi. Najlepiej pozostawiać młodych, niewykształconych ludzi samych sobie. Wejdzie deweloper to będzie lepsze rozwiązanie. Zamiast pracy zawodowej bedziemy mieć nieróbstwo, kradzieże itp. Gdzie ta władza dąży ????

 5. 5
  --1
  ~ Egh
  Piątek, 31.03

  Wszystko pozamykajcie a otwórzcie w tej ko..wie olszczynie bagnie

 6. 6
  +5
  ~ 90
  Piątek, 31.03

  Atrakcyjne miejsce pod deweloperke

 7. 7
  +10
  ~ li
  Piątek, 31.03

  program starosty - zlikwidować dom dziecka w marwicy, zlikwidować MOW w Kamionku, zlikwidować DPS w Rangurach i co nastepne ?

 8. 8
  +7
  ~ 11111111111111
  Piątek, 31.03

  Bardziej zainteresowanie tym pięknym terenem nie ludźmi. Młodzi niech idą na bruk. Panowie bogaczy na stanowiskach ciągle mają mało. Bzdury opisuje się o ludziach tam pracujących i wychowankach. Dla Was liczy się tylko ziemia i ziemia .

 9. 9
  +2
  ~ mis
  Sobota, 01.04

  teren juz sie komus spodobal wiec mlodziez nie wazna liczy sie tylko kasa powinni jeszcze sprzedac caly ratusz przeciez do tych urzednikow tez trzeba coraz wiecej doplacac

 10. 10
  +3
  ~ Truso
  Sobota, 01.04

  Zastanawiające jest to,komu potrzebne jest starostwo powiatowe?Oni wszystko likwidują,na koniec zlikwidują starostwo i będzie święty spokój.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0437450408936