Piątek, 2.12.2022, Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przemoc fizyczna, problemy z dyscypliną. Co się dzieje w MOW w Kamionku Wielkim?

23.10.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przemoc fizyczna, problemy z dyscypliną. Co się dzieje w MOW w Kamionku Wielkim?
Źródło: http://www.mowkam.pl/

"Mają miejsca zdarzenia nadzwyczajne z użyciem przemocy fizycznej, podejmowane są ucieczki, a wychowankowie stosują środki psychoaktywne". Sytuacja w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim (gmina Tolkmicko) wydaje się bardzo niepokojąca. Placówce grozi likwidacja?


MOW w podelbląskim Kamionku Wielkim działa od wielu lat. Jego dalsze funkcjonowanie stanęło jednak pod znakiem zapytania. Radni powiatu elbląskiego, podczas sesji w październiku, przyjęli uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim. Do zamknięcia tej placówki, razem z wchodzącymi w jej skład: Branżową Szkołą I stopnia i Szkołą Podstawową Specjalną, mogłoby dojść w przyszłym roku. 

 

Ta uchwała to pomarańczowe światło dla tego Ośrodka. Do 31 sierpnia różne rzeczy mogą się wydarzyć. Jeśli sytuacja się pogorszy, zapalimy czerwone światło, stop dla jego działalności. Jeśli poprawi, światło zielone, które będzie oznaczało dalszą działalność MOW w Kamionku Wielkim

 

- mówi Maciej Romanowski, Starosta Elbląski.

 

Powodów, które mogłyby doprowadzić do likwidacji placówki, jest kilka. Ośrodek od dawna boryka się z problemami różnej natury, jak wynika z informacji zawartych w uzasadnieniu uchwały rady powiatu. Szczególnie niepokojące są te związane z bezpieczeństwem wychowanków placówki. 

 

W placówce mają miejsca zdarzenia nadzwyczajne związane z niezapewnieniem bezpieczeństwa wychowankom. Kadra pedagogiczna zwraca uwagę na brak wsparcia ze strony przełożonych, co wpływa na prawidłowość czynności prowadzonych w celu zapewnienia procesu resocjalizacji. Organ prowadzący zwrócił się do Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie o weryfikację, czy podejmowane przez dyrektora działania naprawcze odnoszą właściwy skutek. Protokół kontroli wskazuje, że nie przełożyły się one na poprawę sytuacji. Dokumentacja wewnętrzna ośrodka jest niespójna, nadal mają miejsca zdarzenia nadzwyczajne związane z użyciem przemocy fizycznej, podejmowane są ucieczki, a wychowankowie stosują środki psychoaktywne. Brak możliwości zapewnienia przez organ prowadzący warunków wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe nie pozwala na dalsze prowadzenie placówki

 

- czytamy w uzasadnieniu uchwały podjętej przez Radę Powiatu w Elblągu. 

 

 

Zapytaliśmy Kuratorium, czy w związku z ujawnieniem przypadków używania przemocy fizycznej zostały skierowane na drogę prawną i czy ktoś poniósł konsekwencje. Na odpowiedzi czekamy.

 

Wiadomo, że wyniki kontroli przeprowadzonej przez Kuratorium skutkowały tym, że Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie wstrzymał kierowanie nieletnich do Kamionka Wielkiego. "Decyzja uzasadniona została wynikami nadzoru, które wskazują na występowanie w ośrodku od dłuższego czasu problemu z dyscypliną wychowanków i niewłaściwą postawą niektórych wychowawców, co znalazło odzwierciedlenie w toczących się wobec dwóch nauczycieli postępowaniach dyscyplinarnych". 

 

Brak wskazań z ORE z kolei przełożyło się na problemy finansowe placówki. Ośrodek w Kamionku Wielkim ma miejsce dla 96 wychowanków, jednak od lat ich liczna rok rocznie się zmniejsza. Jeszcze dwa lata temu było ich 50, obecnie znajduje się tu ok. 30 chłopaków. To mniej niż samej kadry. Jak wskazano w uzasadnieniu uchwały - w roku szkolnym 2021/2022 w MOW zatrudnionych było w grupach wychowawczych 27 osób na 24,35 etatu. Ponadto 13 osób zatrudnionych było w szkole na 8,47 etatu. Łącznie to 40 pracowników pedagogicznych na 32,82 etatu oraz 9 osób administracji i obsługi na 9 etatach. Funkcjonowanie ośrodka jest więc coraz kosztowniejsze, bo wpływy z subwencji oświatowych z każdym rokiem maleją. 


 

Do końca sierpnia 2022 roku subwencja oświatowa naliczona na 31 wychowanków przebywających w placówce oraz 7 niedoprowadzonych wyniosła 2 768 187,25 zł. Budżet placówki na dzień 30 sierpnia 2022 roku to 4 mln z 236 338,20 zł. Różnica między planem budżetowym placówki a subwencją wynosi 1 468 150,95 zł ( w przeliczeniu na jednego wychowanka kwota wygenerowana z budżetu powiatu wynosi 47 359,71 zł). W tej sytuacji, kiedy wychowankami MOW nie są uczniowie powiatu elbląskiego, niezasadne jest finansowanie tak znaczącej różnicy między subwencją a planami finansowymi z odchodów własnych Powiatu. W sytuacji zmniejszonej liczby wychowanków na skutek braku wskazań subwencji oświatowej na rok 2023 będzie proporcjonalne niższa

 

- wyliczono w uzasadnieniu uchwały. 

 

To wszystko złożyło się na uchwałę o zamiarze likwidacji Ośrodka. Zgodnie z przepisami musi ona zostać przedstawiona m.in. kuratorium oświaty i rodzicom wychowanków, co najmniej sześć miesięcy przed terminem likwidacji. Powiat elbląski do końca sierpnia 2023 roku daje sobie czas na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie MOW w Kamionku Wielkim. 


Starosta Elbląski dodaje, że uchwała nie oznacza zamknięcia placówki, ale przyznaje, że czynników, które złożyły się na trudną sytuację MOW jest wiele. Teraz jednak, jak podkreśla, jest jeszcze czas na ich naprawę. 

 

Aktywność pana dyrektora i rady wobec tego zagrożenia jest wielka. Ośrodek ma nowego dyrektora, Sławomira Żukowskiego. To nowa krew, nowa twarz, działa bardzo aktywnie i chyba w dobrym kierunku. Ogranicza liczbę pracowników, ma nowe pomysły. Ostatnia kontrola Kuratora jest pozytywna. Teraz czekamy na odpowiedź ORE z Warszawy, czy odblokują skierowania. To jest klucz do sukcesu. Wniosek w tej sprawie już poszedł

 

- dodaje Starosta Elbląski.

 

Przypomnijmy. Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze (MOW) są jednostkami, do których sądy rodzinne i dla nieletnich, kierują młodzież niedostosowaną społecznie i wymagającą stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i resocjalizacji. Wskazaniem konkretnego Ośrodka, do którego trafi młody człowiek, zajmuje się Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. 
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ ZXC
  Niedziela, 23.10

  "(...) planami finansowymi z odchodów własnych Powiatu (...)". Toaleta płatna zazwyczaj 1,50zł, nie wiem na ile wycenia się odchody z powiatu.

 2. 2
  +9
  ~ MO
  Niedziela, 23.10

  Nie zatrudniać emerytów i będzie po problemach. Młodzi mają inny punkt widzenia i inne sposoby rozwiazywania konfliktów.

 3. 3
  --4
  ~ Kościół
  Niedziela, 23.10

  Kościół jest rozwiązaniem. Jak ich biskup przerucha, to od razu się uspokoją, dzieci wiedzą, co chcą, a księża odpowiadają na wezwanie, pozdrawiam KSIĄDZ MAREK

 4. 4
  +9
  ~ Upadły Harley
  Niedziela, 23.10

  Kolesie wróbla z ZSL/PSL z powiatu przygotowują już grunt pod kolejną likwidację i sprzedaż nieruchomości, tak jak to zrobili z domem starcó w Rangórach.

 5. 5
  +8
  ~ Tubylec
  Niedziela, 23.10

  Za nieboszczki Komuny na ogrodzeniu MOW wisiał baner z nośnym hasłem "BYLIŚMY JESTEŚMY BĘDZIEMY" niestety nie przewidzieli wtedy że będzie zmiana ustroju, zmienią się metody wychowawcze i resocjalizacja trudnej młodzieży nie będzie priorytetem.

 6. 6
  --7
  ~ Do tubylca
  Niedziela, 23.10

  Dokładnie, szkoda, że komuna zniknęła, ech, wszyscy jedli gówno, a nikt nie narzekał, wielki system, WIWAT PIS I KACZYŃSKI!!!

 7. 7
  +7
  ~ Hhhj
  Poniedziałek, 24.10

  A może by tak ten teren sprzedać pod budowę domków jednorodzinnych

 8. 8
  +1
  ~ kto i co?
  Poniedziałek, 24.10

  Jest nabywca na ten teren, a dzieci były i są jedynie "etatami" dla kilku osób. "Dochodziło do przemocy" - kto, dlaczego i na kim przemoc stosował? Dlaczego powiat utrzymuje i prowadzi placówkę ogólnopolską? Dla zysku? Skoro likwidowano Rangury, to akurat tam jest piękne miejsce i warunki dla takiej młodzieży, a Kamionek pod młotek. Coś tu nieświeżo pachnie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0141949653625