Niedziela, 24.09.2023, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Gruźlica nadal bywa groźna. Ile osób zapada na nią w Elblągu?

16.01.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Gruźlica nadal bywa groźna. Ile osób zapada na nią w Elblągu?

Gruźlica nadal bywa groźna. Najczęściej jednak myślimy, że to nie nasz problem i dotyka on tylko mieszkańców biedniejszych krajów. Jak się okazuje, przypadki zachorowań odnotowywane są również w Elblągu. 

 

Obecnie najwięcej zachorowań dotyczy grypy i koronawirusa, jednak również zapomniane choroby takie jak gruźlica, coraz częściej dodają o sobie znać. 

 

W 2022 roku w Elblągu i powiecie elbląskim odnotowaliśmy 13 zachorowań na gruźlicę, w 2021 roku było ich 11, a w 2020 12. W tym roku mamy już trzy zgłoszenia podejrzenia zachorowania na gruźlicę

- informuje Anna Kozłowska Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu.

 

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię – prątek gruźlicy. Najczęściej zajmuje płuca, ale może zaatakować każdy narząd człowieka. - W przypadku zachorowania na gruźlicę brak jest charakterystycznych objawów. Mogą one mieć charakter ogólny (np. gorączka, osłabienie organizmu, brak apetytu, utrata masy ciała) lub miejscowy, w zależności od atakowanego narządu. Najczęstszym objawem gruźlicy płuc jest długotrwale utrzymujący się kaszel, ponadto mogą wystąpić duszności, bóle w klatce piersiowej, czy krwotoki płucne. Niecharakterystycznymi objawami gruźlicy pozapłucnej mogą natomiast być obrzmienia, bolesność ruchowa, powiększenie obwodowych węzłów chłonnych, upośledzenie funkcjonowania zaatakowanych narządów - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

 

Gruźlica jest obecnie chorobą wyleczalną. Najważniejszym warunkiem jest jednak jej wczesne wykrycie. Polska przez lata miała stabilną sytuację epidemiologiczną, jeśli chodzi o tę chorobę. Wśród krajów o znacznym odsetku zachorowań na gruźlicę znajduje się m.in. Białoruś i Ukraina. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, wszystkie działania mające na celu zapobieganie, wykrywanie i leczenie gruźlicy są bezpłatne dla wszystkich osób przebywających w Polsce, także dla uchodźców.

 

Więcej informacji znajdziemy TUTAJ

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ ławnik
  Wtorek, 17.01

  ukry przywlekły od siebie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1859359741211