Poniedziałek, 30.01.2023, Imieniny: Martyna, Maciej, Marcin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Oświatowe podsumowanie 2022 roku

17.01.2023, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Oświatowe podsumowanie 2022 roku

Powrót do szkoły, wyczekiwany po pandemii i zdalnym nauczaniu, przyjęcie w szkołach uchodźców z Ukrainy, a także wiele inwestycji. To tylko przykłady tego, co działo się w elbląskiej oświacie przez minione 12 miesięcy. Co udało się osiągnąć, a co przysporzyło największych trudności? Zapytaliśmy o to prezydenta Elbląga i prezesa elbląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

 

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga

 

W 2022 roku przeprowadzono szereg i inwestycji dotyczących oświaty. Wśród tych najważniejszych była budowa nowego Przedszkola nr 18 i Żłobka nr 3 przy ul. Mielczarskiego, którego otwarcie nastąpiło w lutym 2022 r. i hal sportowych o lekkiej konstrukcji przy SP 18 i SP 21. W minionym roku funkcjonowanie rozpoczęły 2 międzyszkolne pracownie specjalistyczne: Międzyszkolna Pracownia Eksperymentowania z salą multimedialną w SP 19 oraz Elbląskie Centrum Eksperymentu w CKZiU- ECEZ przy ul. Rawskiej z pracowniami: matematyczną, fizyczną, biologiczną, chemiczną, a także wystawą stanowisk interaktywnych związanych z przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi. Oba zadania realizowane były dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych. W 2022 roku kontynuowany był remontu Zespołu Szkół Mechanicznych i rozpoczęto prace modernizacyjne w I Liceum Ogólnokształcącym. 

 

Rok 2022 to również sukcesy. Cztery szkoły podstawowe uplasowały się w pierwszej 10 szkół z najwyższymi wynikami w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty: SP 12 – I miejsce, SP 11 – III miejsce, SP 21 – V miejsce i SP 19 – IX miejsce. Po raz pierwszy przyznano stypendia naukowe dla uczniów elbląskich szkół za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia uzyskane w konkursach. 

 

Od 1 września 2022 r. zwiększono liczbę godzin pomocy psychologiczno-pedagogicznej w elbląskich przedszkolach i szkołach, w szkołach ponadpodstawowych po raz pierwszy utworzono oddziały branżowych szkół II stopnia. Kontynuowano również programy: Edukacja przez Szachy w Szkole oraz nauki pływania i jazdy na łyżwach dla uczniów elbląskich szkół podstawowych. W październiku, po dwuletniej przerwie, zorganizowano Targi Pracy i Edukacji, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Z kolei na ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o zmianie nazwy Zespołu Szkół i Placówek Sportowych poprzez dodanie określenia „z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego” – planowane utworzenie oddziałów od 1 września 2023.

W 2022 roku z powodu pandemii nauczanie zdalne odbywało się już tylko przez kilka dni w styczniu. Egzaminy ósmoklasisty, maturalne oraz zawodowe odbyły się zgodnie z harmonogramem z zachowaniem reżimu sanitarnego. W  wyniku inwazji Rosji na Ukrainę oraz przybycia dużej liczby uchodźców do Elbląga w elbląskich placówkach oświatowych zorganizowano: zajęcia integracyjne dla dzieci z Ukrainy w świetlicach szkolonych, MOS i MDK, utworzono oddziały przygotowawcze w szkołach podstawowych, przyjęto ponad 300 dzieci i uczniów, SP 8 oraz ZSZ zorganizowały wyżywienie dla rodzin ukraińskich, a Bursa Szkolna nr 3 zapewniła miejsce pobytu dla kilku rodzin z Ukrainy. W szkołach zorganizowano naukę języka polskiego dla uczniów z Ukrainy, przyznano im również zasiłki szkolne i stypendia szkolne o charakterze socjalnym.


Gerhard Przybylski, prezesa elbląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego


Miniony rok ogólnie dla oświaty był bardzo trudny. Niemniej muszę powiedzieć, że Elbląg postawił mocno na oświatę i w tych trudnych czasach poradził sobie bardzo dobrze - nie po raz pierwszy Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty chwalił Elbląg. To efekt ogromnego wkładu pracy dyrektorów, nauczycieli, pracowników szkół i rodziców, a także samorządu. Dzięki temu mamy osiągnięcia. Nasze elbląskie szkoły bardzo dobrze wypadają, jeśli chodzi o maturę, olimpiady. Zawsze możemy mieć niedosyt i bardzo dobrze. Zawsze jest coś do poprawienia. Dobrze byłoby jeszcze, aby samorządy nie musiały się martwić finansowaniem oświaty. Inwestycja w młodego człowieka jest najważniejsza. Niestety przyszły okrutne czasy dla samorządów, jeśli chodzi o finanse. Przed nami rok bardzo trudny. Aktualne wynagrodzenia pracowników oświaty to już jest kpina. Wszystko wskazuje na to, że to 2023 będzie jeszcze niż poprzedni. To państwo się rozjechało w wielu dziedzinach, w sposób trudny do połapania się. Dla mnie jak ktoś jest odpowiedzialny za oświatę w kraju, to powinien z tymi, którzy tę pracę wykonują, usiąść, porozmawiać, zastanowić się, jak to naprawić, a nie tylko podejmować jakieś chaotyczne rozwiązania, które nie przynoszą efektów. Państwa, które dziś stoją wysoko z oświatą, reformę robiły po kilkadziesiąt lat. U nas niestety nie ma takiego długofalowego myślenia, nie ma inwestowania w oświatę. 
Wszystkim pracownikom oświaty, życzę w 2023 roku wytrwałości. Miejmy nadzieję, że przyjdą lepsze czasy i zrozumienie tego, że edukacja jest najważniejsza. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ kontynuacja
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 17.01

  Wypowiedzieli się wybitni eksperci mający wielką moc sprawczą by te super wyniki procentowały w drodze człowieka poza Elblągiem - studia, odkrycia, kariery naukowe. Stypendia naukowe - żart czy sprawdzanie inteligencji rodziców - 30 zł miesięcznie? Skoro Wróblewski podsumowuje i chwali oświatę, to sygnalizuje że będą nowe słupy i wpłatomaty oświatowe. Kobiety w centrum, czerepak, słupy, wpłatomaty i "Elbląg jest nasz".

 2. 2
  +3
  ~ @$
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 17.01

  I wiecznie te same facjaty.

 3. 3
  +1
  ~ Wolna wola po co szkoła.
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 17.01

  Ale po co nauka, przecież idole młodzieży twierdzą, że matura im nie jest potrzebna. Ot panienka śpiewająca, której media hucznie ostatnio świętowały jej 18 - tkę, tak właśnie twierdzi. Synek naszej wyjątkowo wszechwiedzącej diwy wokalu też posłuchał się mamusi i uznał, że matura jest mu niepotrzebna tak jak jego rodzicielce. Przecież teraz najlepsze zawody dające kasę wiedzy szkolnej nie wymagają. A my tu chcemy na siłę uczyć i jeszcze jacyś nauczyciele mają wymagać od ucznia, aby się przykładał do nauki. Precz z tym anachronizmem, żyjemy w wolnym kraju i nikt nie będzie nam cokolwiek nakazywał i jeszcze wymagał. Chcesz się uczyć, twoja wola, ale wtedy sam zadbaj o poziom wiedzy i jej finansowanie. Także eliminujmy z budżetu państwa I samorządu nakłady na oświatę.

 4. 4
  0
  ~ "$@"
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 17.01

  A ja pierwszy raz widzę te facjaty, a ślepy nie jestem i po świecie chodzę już trochę więcej. A przecież do szkół chadzałem i wiedzę posiadałem i do dziś mądrego od głupiego bez problemu odróżniam.

 5. 5
  +1
  ~ 100% elblążanin
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 17.01

  Od lat równia pochyła..... niestety

 6. 6
  +2
  ~ 35 lat w oświacie
  Ponad tydzień temu, Środa, 18.01

  Zadowolenie pana prezydenta wielkie.......szkoda że nijak się ma do rzeczywistości oświatowej. Chaotyczne działania, brak wiedzy na temat placówek, wydawane pieniądze zupełnie bez sensu - coś słabi z zarządzania oświatą ci doradcy. Przy urnach będzie prawdziwy sprawdzian......

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0827538967133