Poniedziałek, 25.09.2023, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jedyny w naszym województwie oddział psychiatrii dzieci i młodzieży zostanie zamknięty?

26.10.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jedyny w naszym województwie oddział psychiatrii dzieci i młodzieży zostanie zamknięty?
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (Źródło: https://www.google.com/maps)

Posłanka Lewicy Monika Falej interweniowała do Ministra Zdrowia w sprawie możliwej likwidacji jedynego w naszym województwie Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego, które znajduje się w Olsztynie.
 

Minister Zdrowia w marcu podczas konferencji prasowej informował o postępach w realizacji reformy psychiatrii dziecięcej. - Reforma ma na celu przeniesienie ciężaru opieki instytucjonalnej na świadczoną w środowisku lokalnym, szkolnym i domowym – czytamy w interpelacji Moniki Falej, którą złożyła z kilkoma posłami. - Przyznał też Pan, że zanotowano dwukrotny wzrost zgłaszalności do systemu opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

 

W ramach reformy mają funkcjonować trzy poziomy opieki psychiatrycznej. Podstawą będą środowiskowe ośrodki psychologiczno-terapeutyczne. Do II poziomu referencyjnego zostały zaliczone oddziały dzienne i poradnie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, oferujące opiekę terapeutyczno-rehabilitacyjną. Najwyższy, III poziom referencyjności będą stanowiły specjalistyczne oddziały całodobowe

– wyjaśniała Monika Falej.Jak poinformowała posłanka w 2022 r. wydatki na psychiatrię dziecięcą wyniosą pół miliarda złotych. - Treść konferencji była bardzo optymistyczna – przyznała Monika Falej. - Po pół roku stan faktyczny odbiega od tego optymizmu. Oto jedyny w województwie warmińsko-mazurskim stacjonarny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży za kilka tygodni może przestać istnieć, jeżeli do tego czasu dyrekcji Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie nie uda się przekonać lekarzy do pozostania w tej placówce. Bez ich nadzoru nie mogą pracować lekarze rezydenci. Lekarze złożyli wypowiedzenia, bo nie godzą się już dłużej na pracę ponad siły, a do tego za zbyt niskie wynagrodzenie. Dwie lekarki i dwie rezydentki wykonują również obowiązki terapeuty rodzinnego i pracownika socjalnego, gdyż ich również brakuje. Zajmują się nie tylko leczeniem, lecz i sprawami bytowymi, m.in. zdobywaniem dla pacjentów podstawowych produktów takich jak ubrania.

 

Po 31 października (tego dnia kończy się lekarzom okres wypowiedzenia) 32-łóżkowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży może zostać zamknięty, o ile nie uda się znaleźć innych specjalistów psychiatrii dziecięco-młodzieżowej. Odbyłoby się to z ogromną szkodą nie tylko dla chorych z województwa warmińsko-mazurskiego, ale również z Podlasia, gdzie nie ma ani jednego całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży

– podkreśliła Monika Falej.Posłanka przypomina, że w Olsztynie są leczeni pacjenci od 4. do 18. roku życia z różnymi zaburzeniami psychicznymi, m.in. depresją, zaburzeniami odżywiania, nadpobudliwością, nerwicami dziecięcymi. - Przy oddziale działa szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące, w których dzieci i młodzież mogą kontynuować naukę – zauważyła Monika Falej. - Taki system wypełnia założenie reformy. Lekarki specjalistki poprosiły o zatrudnienie kolejnych - jeżeli do tego nie dojdzie, odejdą z pracy. Liczy się z pewnością wysokość wynagrodzenia, ale nie tylko. Na pierwszym miejscu stawiane są warunki pracy i wzmocnienie obsady lekarskiej.

 

W tej bardzo trudnej sytuacji budzi zdziwienie ministerialna informacja, że środki zaplanowane na 2022 rok na wsparcie oddziałów psychiatrii dziecięcej będą alokowane na 2023 rok. Z powodu opóźnień w ustalaniu zasad naboru wniosków związanych ze wsparciem oddziałów psychiatrycznych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że program miał być realizowany od 9 miesięcy

– stwierdziła Monika Falej.Posłanka zwróciła się z pytaniami do Ministra Zdrowia. Poprosiła o informację, jakie działania podejmie Ministerstwo Zdrowia, aby powstrzymać zamknięcie oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w Olsztynie i Konstancinie-Jeziornej, czy Ministerstwo wspólnie ze strukturami psychiatrii dziecięcej zapewni przyjęcie wniosków je wspierających, aby nie przenosić funduszy na rok 2023, w których województwach nie funkcjonują oddziały psychiatryczne dzienne, a także całodobowe, jakie efekty w tym zakresie ma przynieść realizowana reforma psychiatrii dziecięcej i w jakim terminie, czy reforma ma także w założeniu spowodować wzrost liczby psychiatrów dziecięcych (jest ich obecnie ok. 400)? Jak zamierza się to osiągnąć?


Do tematu powrócimy.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Egh
  Środa, 26.10

  Wieś bagienna?

 2. 2
  +14
  ~ Nerwowy
  Środa, 26.10

  Kogo i jeszcze tu zamkną?moze w ogóle zamknąć juz wszystko? Bo i tak niczego tu juz nie ma i nie będzie!

 3. 3
  +6
  ~ Polexit
  Środa, 26.10

  Polski już nie ma. Po 89 roku czosnkowo koszerni zniszczyli i sprzedali wszystko.

 4. 4
  +9
  ~ Paweł
  Środa, 26.10

  Pediatria w wojewódzkim też podobno może zostać zamknięta z powodu braku lekarzy.

 5. 5
  --5
  ~ Były pacjent
  Środa, 26.10

  I bardzo dobrze, tamto miejsce to jeden wielki burdel, żałuję, że tam poszedłem, a minęło już 8 lat

 6. 6
  +9
  ~ ki
  Środa, 26.10

  Najbliższy taki oddział w Berlinie

 7. 7
  +7
  ~ On to wiedział i powiedział
  Środa, 26.10

  Kuźwa kto by pomyślał ze ten Kononowicz byl taki przewidujący-:) nie będzie niczego !

 8. 8
  +6
  ~ Magnat Biznesu
  Środa, 26.10

  A co mają leczyć jak teraz wszystko jest konstruktem społecznym?

 9. 9
  +10
  ~ aaa
  Czwartek, 27.10

  A kto mówił lekarzom żeby wyjeżdżali? Kto mówił, że Polska da sobie bez nich rade? Wg pis jest rewelacyjnie, tylko czemu wciąż jesteśmy w ciemnej d... i robi się coraz ciemniej?

 10. 10
  +3
  ~ Truso
  Czwartek, 27.10

  To głupkowate województwo powinno być zlikwidowane,bez żalu z mojej strony.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1211500167847