Czwartek, 28.09.2023, Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dzieci czekają w długiej kolejce do psychiatry?

24.02.2022, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dzieci czekają w długiej kolejce do psychiatry?
Fot. Archiwum redakcji / Fot. unsplash.com/@sasun1990
REKLAMA

Problemy psychiczne dotykające coraz większą liczbę dzieci i młodzieży to efekt uboczny pandemii. Specjaliści i rodzice alarmują, że kolejny problem to znalezienie dla nich właściwej pomocy. Jak wygląda sytuacja z dostępem do psychiatrów dziecięcych w Elblągu?

 

O zapaści psychiatrii dziecięcej mówi się od dawna. Brak specjalistów, kolejki to tylko niektóre z problemów. Ministerstwo Zdrowia zapowiada reformę. Pandemia jednak sprawiła, że sytuacja staje się dramatyczna, a pomoc coraz większej licznie dzieci, którym przyszło mierzyć się z problemami psychicznymi, konieczna jest na już. 

 

Jak wygląda dostęp do opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w Elblągu? Zapytaliśmy Warmińsko-Mazurski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że w naszym mieście sytuacja jest całkiem dobra.

 

Zabezpieczenie świadczeń dla mieszkańców Elbląga jest dobry w porównaniu z innymi rejonami województwa. Zapewnione są świadczenia dla dzieci i młodzieży i dorosłych w pionie ogólnej psychiatrii  oraz w kierunku uzależnień od substancji psychoaktywnych, alkoholu

- informuje Magdalena Mill, rzeczniczka prasowa NFZ Oddziału w Olsztynie. 

 

Lista placówek, które oferują takie świadczenia z zakresu psychiatrii w Elblągu, dołączona przez NFZ nie napawa jednak optymizmem. Znajdziemy na niej cztery placówki: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Odwykowo-Terapeutyczne przy ul. Trybunalskiej, Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Królewieckiej, Szpital Miejski św. Jana Pawła w Elblągu przy ul. Komeńskiego oraz Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotykowe "Karan" przy ul. Królewieckiej. Jednak nie wszystkie z nich zapewniają pomoc psychiatryczną również dzieciom i młodzieży. 

 

Rodzice po pomoc na pewno mogą się zwrócić do Stowarzyszenia "Karan". Jednak na wizytę w funkcjonującej tu poradni zdrowia psychicznego dla dzieci trzeba poczekać kilka miesięcy. Jak podaje Informator NFZ o Terminach Leczeń, pierwszy wolny termin wypada tu w czerwcu tego roku. W poradni dla dzieci z autyzmem działającej przy Ośrodku rehabilitacyjnym kolejki są jeszcze dłuższe - według informatora pierwszy wolny termin to aktualnie 22 sierpnia 2022 r. 

 

W sytuacjach awaryjnych warto skorzystać również z pomocy telefonicznej. W Elblągu działalność wznowił Przyjazny telefon - Elbląski telefon zaufania, dla osób, które z powodu pandemii potrzebują psychicznego wsparcia. Czynny jest we wtorki i czwartki od 10 do 16, a w soboty od 12 do 18. Jego numer to 574 694 774. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego: telza@o2.pl. Telefon zaufania jest prowadzony na zlecenie samorządu przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Pomocy udzielają specjaliści – psycholog i terapeuta uzależnień. 

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111 prowadzi również Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.219731092453