Piątek, 9.12.2022, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg wyprzedził otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej... konferencją i porozumienie z Duńczykami

13.09.2022, 13:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg wyprzedził otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej... konferencją i porozumienie z Duńczykami
Fot. Paweł Friedrich

Na kilka dni przed oficjalnym otwarciem przekopu Mierzei Wiślanej i pokazowym rejsem elbląski samorząd zorganizował swoje wydarzenie poświęcone rządowej inwestycji. Dziś (13 września) rozpoczęła się dwudniowa konferencja na temat rozwoju Elbląga i portu w jej kontekście. Na początek podpisano porozumienie z duńskim portem w Vordingborgu. 

 

Rozwój miasta Elbląga i regionu w kontekście funkcjonowania portu morskiego oraz uruchomienia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to temat konferencji, która we wtorek rozpoczęła się w Ratuszu Staromiejskim. Jednym z ważniejszych punktów programu pierwszego dnia wydarzenia był podpisanie porozumienia o współpracy między portem w Elblągu i duńskim portem w Vordingborgu. 

 

Czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy tutaj przejechać i bardzo się cieszymy z porozumienia. Ta współpraca pomiędzy naszymi dwoma portami jest niezwykle istotna, ważna dla nas wszystkich

- podkreślił Daniel Irvold, Prezesa Zarządu Portu Morskiego Vordingborg.

 

Udział w otwarciu konferencji, oprócz samorządowców i przedsiębiorców, wzięli m.in. parlamentarzyści i przedstawiciele władz wojewódzkich. Zabrakło natomiast, na co zwrócił uwagę prezydent Elbląga Witold Wróblewski, reprezentanta Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podkreślił, że przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja bardzo ważna nie tylko dla Elbląga, ale i dla całego regionu, jednak aby wykorzystać te możliwości, konieczne są kolejne inwestycje. Odpowiednie fundusze zarząd województwa chce pozyskać z Unii Europejskiej.

 

Już od samego początku mówiliśmy, że drugie 2 mld zł są potrzebne na infrastrukturę portową, lądową, logistyczną, drogową i przeprawową. Tak, żeby to dzieło naprawdę miało wymiar regionalny, Elbląski i państwowy. Jestem przekonany, że to będzie miało miejsce. Nie ma innej drogi

- podkreślał marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.  
 
- W naszym Regionalnym Programie Operacyjnym, w kluczowych założeniach zagwarantowane jest blisko 40 mln euro na rozwój infrastruktury okołoportowej w Elblągu. Teraz jesteśmy przed negocjacjami i potrzebujemy wsparcia resortów, rządu. Wstępnie mamy potwierdzone, że rząd włączy się do tych negocjacji, aby utrzymać tę kluczowość w regionie Warmii i Mazur. To jest bardzo ważne. Wcześniejsze sygnały Komisji Europejskiej w tym zakresie nie były pozytywne. Musimy chyba też tłumaczyć to, co dla elblążan, dla nas w regionie jest jasne, że to jest sprawa ogólnie logistyki portowej na nabrzeżach Polski, że to nie jest konkurencja między portami. (...) Perspektywa jest dobra. Teraz ważne są negocjacje w Unii Europejskiej. Ważne jest to porozumienie samorządowo-rządowe. Będziemy wszystko robili, aby do tego doprowadzić. Chodzi o postawienie kropki nad i. Bez tego nie będzie sukcesu - dodał. 

 

Z kolei wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski przypomniał o zaangażowaniu w przedsięwzięcie Jerzego Wilka, zmarłego w 2021 posła PiS i wypomniał, że "część społeczeństwa nie do końca wierzyła" w realizację przekopu. - O porcie mówiło się bardzo dużo w 2013 roku, przy okazji przedterminowych wyborów prezydenckich w Elblągu. Jarosław Kaczyński, który był wtedy w Elblągu z wizytą, mówił o tej inwestycji w kontekście rozwoju Elbląga, jako o bardzo potrzebnej dla regionu. Jego adwersarz, Donald Tusk wspominał wtedy, że jest to inwestycja, która się nie opłaca, jest to jedynie trick Kaczyńskiego. Szanowni państwo w sobotę ten polityczny trick Kaczyńskiego będziemy otwierać - mówił Piotr Opaczewski.

 

Nie chcę mówić o ilości przeładowanych towarów, o ilości odprawionych pasażerów, bo o tym w czasie tej konferencji będzie dużo. Chciałbym przypomnieć, że w 2012 roku światło ujrzała strategia rozwoju marki Elbląg. Tam były dość ciekawe badania. W 2012 roku na pytanie: "z czym kojarzysz Elbląg" ponad 50 proc. Polaków odpowiedziało, że Elbląg nie kojarzy im się z niczym, a ok. 40 proc. kojarzyło Elbląg z Kanałem Elbląskim. Dziś, gdybyśmy powtórzyli te badania, zdecydowana większość Polaków powiedziałaby, że kojarzy Elbląg właśnie z inwestycją przekopu Mierzei Wiślanej. To jest dla nas ogromna szansa, dla Elbląga i całego regionu. Możemy ten przekop wygrać

- dodał wicewojewoda. 

 

Jeszcze dziś uczestników konferencji czeka m.in. panel dotyczący ekonomiczno-logistycznych aspektów funkcjonowania portów morskich, w którym głos zabiorą m.in. Artur Lijewski - Prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg sp. z o.o. Pan Rafał Koba - Instytut Morski w Gdańsku i Jan-Jaap Cramer - Dyrektor Portu Vordingborg. Na zakończenie tego dnia zaplanowano dla uczestników zwiedzanie Starego Miasta i rejs po rzece Elbląg. 

 

W środę (14 września) w programie są m.in. wystąpienia: Maciej Wojtczaka i Piotr Tucholskiego z Agencji Rozwoju Przemysłu ("Dlaczego warto inwestować w powierzchnie biurowe w miastach regionalnych"), Moniki Kisiel z Polskiej Agencja Inwestycji i Handlu ("Potencjał Elbląga w zakresie przyciągania inwestycji - jak zwiększyć atrakcyjność miasta i regionu") i prof. Rasa Viederyte, wykładowcy z Uniwersytetu w Kłajpedzie ("Ekspert zrównoważonego rozwoju miast z wykorzystaniem potencjału portów (Miasta nadmorskie: główne trendy dla zrównoważonego rozwoju"). 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Otwarcie konferencji ( zdjęć 32 )
Dodano: 2022-09-13 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ znowu piana
  Wtorek, 13.09

  Znowu, a właściwie ciągle, kłapanie bez konkretów. Kto to finansuje? W "porcie" nadal traktor jako dźwig. Żadnych konkretów portowych i inwestorskich. Gustlik już chce miliony z UE - panie nie pier.dyknij, bo za rok będzie przekopany Zalew do mostu w Nowakowie a Gustlik i miejski samorząd "chcą". Programy, działania, inwestorzy - kto tego "chce" w UM? Posiedzieć, pogadać można w lesie na mrowisku. Jedyny sukces to brak płachty Wróblewskiego, a szkoda bo uczestnicy pogaduchy zapamiętali by kto jest pracusiem w Elblągu. Uczniowie zapamiętają . Co da Elblągowi ten duński port? Przydał by się bat poganiacza bydła na prerii.

 2. 2
  +16
  ~ Realista1
  Wtorek, 13.09

  PItu pitu, konkretow zero. Stracony czas.

 3. 3
  +17
  ~ Munio
  Wtorek, 13.09

  Trzeba przyznać, ze patrząc po zmęczonych twarzach optymizm aż tryska -:)

 4. 4
  +15
  ~ Wyborca
  Wtorek, 13.09

  Brawo PIS który wybudował przekop. Wróblewski, Wcisła oraz PO torpedowali cały czas budowę . Pamietajmy przy wyborach

 5. 5
  +20
  ~ gawędy morskie, gawędy portowe
  Wtorek, 13.09

  konia z rzędem temu, co w tym powielaniu rzeczy znanych, znajdzie coś nowego? Umowa z jakimś duńskim porcikiem? Elbląg nie ma energii, wszystko to przekracza ich wydolność umysłową, nie będzie 300 mln na całość, a władzę stać tylko na pisk myszy, chcą wprowadzać statki, a nawet dla kajaków nie stworzyli czegokolwiek

 6. 6
  --5
  ~ Hobin Rood.
  Wtorek, 13.09

  Kochany internauto pn. " znowu piana"; przecież identycznie zachował się cały nasz Rząd, który w tych kwestiach podjętych na opisanej konferencji nic nie przewidział. Oceniając całokształt działań w tej inwestycji rządzącym chodziło wyłącznie o wykonanie przekopu. Natomiast jak go wykorzystać ekonomicznie z uwzględnieniem turystyki ani przez moment nie było przedmiotem zainteresowania. Tylko ogólnikami o tym mówiono nie przeznaczając na to żadnych funduszy, a wszelkie uwagi i zastrzeżenia do tej inwestycji nie były uwzględniane. Teraz nic się nie da zrobić, bo oprócz braku funduszy nie ma nawet koncepcji dalszego działania. Obecnie najlepiej zwalić winę na samorządy, a zamiast rzeczywistych działań, będzie właśnie "bita piana", co to za wielka inwestycja, która w kolejnym wymiarze uniezależniła nas od Rosji. I na tym dalsze zainteresowanie przekopem się zakończy. Zresztą taka postawa osobiście mnie nie zaskoczyła, albowiem w przeciwieństwie do fanatyków przekopu słuchałem rzeczowych i naprawdę solidnych argumentów na ten temat. Ale cóż my wolimy bajki i te wraz z marzeniami cenimy wyżej niż konkrety. Także sen o porcie możemy potraktować tak jak słynne szklane domy w twórczości Stefana Żeromskiego.

 7. 7
  +17
  ~ jan-49
  Wtorek, 13.09

  juz dziela skore na niedzwiedziu a jeszcze nic w elblagu nie ma ciekawe czy juz wzieli premie za kłapanie geba bo w tym sa dobrzy teraz okazuje sie ze potrzebne jeszcze 2 miliardy ciekawe skad wezma taka kase

 8. 8
  --10
  ~ Żałosne
  Wtorek, 13.09

  To wszystko wina PiSu. Podzielili nas tak jak resztę narodu. Ta skurwiala partia nie potrafi dać ludziom niczego dobrego. Potrafi tylko skłócać, manipulować, niszczyć. Wydali 2 miliardy na misia, a teraz mówią "zagospodarujcie to", chociaż nie ma jak!! Ten przekop to jedna wielka wydmuszka! Co się stało z wykopanym bursztynem? Obajtek kupił sobie za niego mieszkanie czy pałacyk?

 9. 9
  +10
  ~ Do żałosne
  Wtorek, 13.09

  Doprawdy? A przez kogo Pis rządzi? Kto zapomnial o ludziach, ich potrzebach ? Kto zabawial się wsrod biznesmenów, elit bogaczy? Czy nie pełowcy! Na pis nie zagłosuje nigdy, ale na PO tym bardziej ! Tu tez pojazali jak skaczą z kwiatka na kwiatek w zależności od wlasnych potrzeb! Never!

 10. 10
  +17
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 13.09

  DRAMAT! Jak długo jeszcze? Bicie piany, ruchy pozorne itd. Ile to już było podpisanych przeróżnych umów, porozumień itd? Dopóki na stanowiskach nie będzie wykształconych i pracowitych z wizją lipa będzie gonić lipę...Kiedy zmiana dyrektora portu obecnego?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2424759864807