Poniedziałek, 4.12.2023, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Chodnik nie dla pieszych?

19.08.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Chodnik nie dla pieszych?
Fot. SM Elbląg

Przepisy jasno wskazują czy można i w jaki sposób można parkować na chodniku. Z nieprawidłowo zaparkowanymi pojazdami Straż Miejska  w Elblągu boryka się niemal każdego dnia.

 

W zasobach Straży istnieje szeroka kolekcja dokumentacji fotograficznej obrazującej ten problem. W dniu wczorajszym, tj. 18 sierpnia 2022r. do kolekcji dołączyła ciężarówka marki MAN z naczepą parkująca na całej szerokości chodnika przy ul. Kajki. Kierowca pojazdu został ukarany mandatem karnym.

 

Przypominamy, że przepisy dopuszczają zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem, że na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju; szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m, a pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

 

Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych wyżej, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego, a inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

 

Straż Miejska w Elblągu

 

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Zakupione sa juz naklejki w ilosci 1000 tzw karne...
  Piątek, 19.08

  od następnego tygodnia wyruszam naklejac

 2. 2
  +4
  ~ Bezprawie osiedlowe.
  Piątek, 19.08

  Ponadto przepisy nie pozwalają na parkowanie na chodniku tyłem pojazdu, co nagminnie jest praktykowane na Zawadzie. Tym samym wyziewy spalin lecą bezpośrednio na budynek, a przez okna do mieszkań. Tak się zastanawiam dlaczego tak Policja jak i Straż Miejska nie reagują na łamanie przepisów w elbląskich osiedlach, a głównie na Zawadzie czy Nad Jarem. Tam to jest samowola, a przecież kodeks drogowy dotyczy też ulic osiedlowych, administrowanych prze Zarządy Spółdzielni Mieszkaniowych. W ostatnich latach wyraźnie widać pogorszenie dyscypliny społecznej w postaci łamania wszelkich praw zarówno wynikających z kodeksu ruchu drogowego jak, albo przede wszystkim z kodeksu wykroczeń.

 3. 3
  0
  ~ Pieszy
  Piątek, 19.08

  Ludzie nie ośmieszajcie się. Od lat żadne służby nie respektują tych przepisów a teraz przed wyborami prezydent zrobi wszystko żeby się nie narazić elektoratowi.

 4. 4
  +12
  ~ jarosław
  Piątek, 19.08

  ci sami kierowcy tak nigdy w Niemczech nie zaparkują , a u nas jak najbardziej . Jaki powód ?

 5. 5
  --5
  ~ ruler
  Piątek, 19.08

  W przypadku tej ciężarówki, to przesada, tam jest remont i budowa, więc materiały trzeba jakoś dostarczyć. Jest różnica między parkowaniem, a dostawą. Tutaj zadziałała zwykła złośliwość.

 6. 6
  +1
  ~ mieszkanka
  Piątek, 19.08

  Do ~ruler postawił sobie mana bo rzekomo jakaś budowa a pytam się którędy ma iść pieszy jak cały chodnik zastawiony .Niech ten samochód postawi na jezdni a nie utrudnia życie pieszym .Na chodnikach parkują kierowcy (bo nie mają gdzie) są zostawiane hulajnogi więc którędy mamy chodzić my piesi .Ja idąc ul. Cichą w dosłownym tego słowa znaczeniu bo przy domkach samochody zajmują pół chodnika i jeszcze dodatkowo stoją słupy więc nie ma jak przejść

 7. 7
  --4
  ~ Kierowca tego Mana
  Piątek, 19.08

  W tym przypadku zadziałała ludzka zawiść a mianowicie sąsiada który mieszka dwa domy dalej i co najlepsze ten Pan jechał samochodem nie musiał iść ulica wysiadł z auta zrobił parę zdjęć podpierdzielil (rudy z Blok Ekipa) i wezwał straż miejska. Nikt samochodu nie zaparkował i nie poszedł do domu tylko trwały pracę budowlano ziemne i nie było żadnego innego sposobu by załadować ten samochód. Przez ten czas gdy stałem przechodziła starsza Pani sąsiadka obok która podziwiała postęp prac więc nikomu nie przeszkadzał ten samochód. Tylko jednemu sąsiadowi który uprzyksza życie sąsiadom od x lat . Teren był zabezpieczony co nie widać na zdjęciach i w razie czego jeśli pojawił by się pieszy bezpiecznie mógł obejść samochód ulica. I prosił bym admina o usunięcie zdjęcia mojego samochodu z tego portalu ponieważ jest mój samochód charakterystyczny i psuje to wizerunek dla nas obojga

 8. 8
  +3
  Medium
  Sobota, 20.08

  Jeszcze trochę inflacji, jeszcze więcej zastawionych i zajętych przez rowerzystów i użytkowników hulajnog chodników, a piesi nauczą się latać :D

 9. 9
  +4
  ~ Anty
  Sobota, 20.08

  Doucz sie kierowco mana,ze w takim przypadku sa odpowiednie procedury.trzeba to wczesniej zalatwic z zarzadem drog i oczywiscie zaplacic,ale ty myslales ze uda sie zaoszczedzic.nie pyklo i masz pretensje.

 10. 10
  +8
  ~ Oczy
  Sobota, 20.08

  Jak zwykle,wszyscy winni tylko nie winowajca.za wykroczenia jest kara i kropka .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0997970104218