Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Grube miliony dla obszarów popegeerowskich. Samorządowcy otrzymali promesy

15.07.2022, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Grube miliony dla obszarów popegeerowskich. Samorządowcy otrzymali promesy
Fot. W-MUW w Olsztynie

Ponad 320 mln zł trafi do województwa warmińsko-mazurskiego z rządowego programu Polski Ład. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na przebudowę dróg, budowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, czy świetlic wiejskich na terenach popegeerowskich. 

 

Wojewoda warmińsko-mazurski w towarzystwie parlamentarzystów PiS pojawił się dziś, 15 lipca, w Elblągu, aby podsumować rozstrzygnięcie trzeciej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych i wręczyć samorządowcom z naszego regionu promesy. Tym razem pieniądze na inwestycje samorządowe skierowane zostały do regionów, w których funkcjonowały pegeery. 

 

 

Na naszym terenie tych pegeerów było bardzo wiele. Pracownicy w momencie ich rozwiązania zostawali bez niczego. Dobrze, gdy mieli miejsce zamieszkania, ale ziemia i same pegeery były przekazywane albo wykupywane za bezcen przez inne osoby, sami pracownicy nie dysponowali pieniędzmi, które by im to umożliwiły. Pieniądze dla obszarów popegeerowskich są przeznaczone dla tych ludzi, którzy przez wiele lat pracowali, budowali naszą polską gospodarkę, niezależnie pod jakim ustrojem, a w tej chwili żyją w warunkach, czasami nawet niegodnych

 

 

- podkreśliła senator Bogusława Orzechowska. 

 

W całym kraju na ich realizację inwestycji zgłoszonych do III edycji Polskiego Ładu przeznaczono 4 mld zł. - Z tego w naszym województwie została przeznaczona na realizację inwestycji samorządowych kwota blisko 320 mln zł. Pozwoli to zrealizować 135 inwestycji. Dofinansowanie nawet na poziomie 98 proc. to jeden z tych programów, który oferuje dofinansowanie na tak wysokim poziomie - mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurskich. 

 

W tych 135 inwestycjach 50 proc. to inwestycje drogowe. Pokazuje to, jak ciągle jest to potrzebna, ważna i konieczna cześć programów dedykowanych samorządom naszego województwa. 26 proc. to inwestycje budowalne, 16 proc. wodno-kanalizacyjne i 8 proc. szkolne

 

- wyliczał wojewoda. 

 

Do okręgu elbląskiego (chodzi o obszar okręgu wyborczego nr 34) trafi blisko 130 mln 800 tys. zł. Pieniądze te dofinansują realizację 61 zadań (z tego 54 proc. to inwestycje drogowe). Wśród nich są m.in. przebudowa i budowa dróg gminnych w miejscowości Podągi (gmina Godkowo), przebudowa dróg w Karszewie, Błudowie i Włóczyskach (gmina Młynary), budowa świetlicy wiejskiej w Powodowie (gmina Rychliki), czy dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznych dla wybranych jednostek organizacyjnych powiatu elbląskiego. Listę wszystkich zakwalifikowanych do III edycji Polskiego Ładu wniosków znajdziemy TUTAJ.

 

To kolejny ogromny zastrzyk gotówki, który trafi do samorządów. Przypomnijmy, np. w drugiej edycji Polskiego Ładu 65 milionów złotych przyznano samorządowi elbląskiemu na rewitalizację kąpieliska miejskiego. Wątpliwości niektórych budzi fakt, czy Polskę obecnie stać na rozdawanie miliardów złotych. Odpowiedź na nie ma poseł Leonard Krasulski, który przekonuje, że to pieniądze zaoszczędzone przez rząd PiS. 

 

To nie są pieniądze przeznaczone z innych funduszy. To są pieniądze zaoszczędzone, wygospodarowane od fiskusa. To są te pieniądze, które poprzednim rządom przelatywały między palcami. Myśmy zaoszczędzili i przeznaczyli je na obszary popegeerowskie. Te obszary będziemy nadal dofinansowywać

 

- zapewniał Leonard Krasulski.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ Twój email
  Piątek, 15.07

  Ile milionów złotych stracą samorządy na Polskim Wale (rocznie)? Na razie, to w świetle fleszy aparatów, malowane kartony z napisami i kwotami rozdawali towarzysze z neo bolszewickiej frakcji rządzącej. Chyba sobie też podobny wymaluję ! To co opowiada NIEUSTRASZONY POGROMCA ŁUPIEŻU, można między bajki włożyć. Historyjka opowiadana jest na intelektualnym poziomie jego samego jak i szerokiego grona popierających tę nieudolną partię wyborców. Prawda jest taka, że Polski Wał da, jeśli najpierw sam dostanie kasę z wyimaginowanej wspólnoty – Unii Europejskiej. Inaczej to tylko pusty dodruk pieniądza i jeszcze wyższa inflacja !!!

 2. 2
  +13
  ~ Brak kontroli nad finansami
  Piątek, 15.07

  Jak w tytule. Ile z tych pienięzy faktycznie trafi do miast, gmin, wsina zadania celowe a ile zasili portfele urzędasów w ramach premii, nagród , wyróżnień zadokonany Polski Wałł.

 3. 3
  +15
  ~ Kryspin
  Piątek, 15.07

  PiS-owska kampania ruszyła z kartonowymi czekami na pokaz. Jestem przekonany, że planują wybory wcześniej, bo w przyszłym roku zimno, bieda i beznadzieja zmiecie w proch te ich 30%.

 4. 4
  +14
  ~ Polka
  Piątek, 15.07

  Teraz!!!to 30 lat za późno. Trzecie pokolenie bezrobotnych w byłych pegeerach wyrosło. Teraz już pozamiatane

 5. 5
  +14
  ~ dlapisu
  Piątek, 15.07

  TFUUUUUUUUU

 6. 6
  +2
  ~ Przeciież to takie p-roste...
  Piątek, 15.07

  Byóew gospodarstwa rolne zrzeszyć w kółka rolnicze,, uży może ięcej, niżażdy z osobna...

 7. 7
  +11
  ~ podpic
  Piątek, 15.07

  Chrustu dajta ,chrustu,wy ..........

 8. 8
  +11
  ~ obserwator elblaga
  Piątek, 15.07

  Boze widzisz nie grzmisz

 9. 9
  +16
  ~ a któż
  Piątek, 15.07

  to tak się pręży po lewej - w tym przyciasnym szarym garniturku? Czyżby to nasz (Boże wybacz) p oseł? Ten co nigdy nigdzie ale to dosłownie - nie kiwnął palcyma - a tera się uaktywnił jak turkuć podjadek po śnie zimowym!!! Jeśli on jeszcze raz będzie wybrany na p osła elbląskiego - to przyjdzie popełnić hara kiri widelcem. To jego biuro - to jedna wielka pralnia piniędzy - dla rodziny i przydupasów - bo w ogóle to nie działa. Ale cóż nam biednym począć - robaczkom - wszak my nie elyta!

 10. 10
  +14
  ~ jonasz
  Piątek, 15.07

  Patrzajcie ludziska- dupowłaz Leopard jak zaciesza ...pewnikiem kaska poleci ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.86592292785645