Piątek, 9.12.2022, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Drezyny rowerowe to ostatni pomysł na reanimację Kolei Nadzalewowej. Na jakim etapie jest jego realizacja?

04.07.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Drezyny rowerowe to ostatni pomysł na reanimację Kolei Nadzalewowej. Na jakim etapie jest jego realizacja?

Drezyny rowerowe to ostatni pomysł na reanimację nieczynnej od kilkunastu lat Kolei Nadzalewowej. Na jakim etapie jest jego realizacja? Sprawdzamy.

 

 

Próby przywrócenia ruchu na Kolei Nadzalewowej obserwowaliśmy przez lata. Nie przyniosły one wymierynych efektow. W ubiegłym roku pojawił się kolejny pomysł uruchomienia w tym miejscu drezyn rowerowych. Samorządowcy z Tolkmicka i Fromborka na początku tego roku podjęli specjalne uchwały, które mają to umożliwić. Realizacji tego zadania podjęła się spółka NDK z Warszawy. Początkowo planowano, że ruch drezyn na części trasy zostanie uruchomiony jeszcze w tym sezonie turystycznym. Co dalej dzieje się z tym pomysłem? 

 

Na chwilę obecną jest cicho w tej sprawie. Ta firma wskazana w uchwale prowadzi już procedury z PKP

 

- mówi Damian Krasiński, zastępca burmistrza Fromborka. 

 

Próbujemy skontaktować się z przedstawicielem NDK. Na razie bezskutecznie. O plany odnośnie linii zapytaliśmy również jej zarządcę, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

PLK nie prowadzą działań nad przekazaniem linii nr 254 lokalnym samorządom i w ostatnim czasie nie było w tej sprawie wystąpień

 

- infomruje Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK.

 

PKP PLK podkreśla jednak, że jeśli zainteresowanie koleją nadzalewową będzie, rozważy możliwość przywrócenia ruchu na trasie. 

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są zarządcą linii kolejowej nr 254 Elbląg – Braniewo (tzw. Kolei Nadzalewowej). Okazjonalny ruch pociągów towarowych prowadzony jest na odcinkach Tropy – Elbląg Zdrój i Braniewo – Brama – Braniewo. Na pozostałym odcinku, ze względu na brak zainteresowania przewoźników, ruch pociągów nie jest prowadzony. Jeżeli pojawi się zainteresowanie ze strony przewoźników wykorzystaniem linii, wtedy przeanalizowane będą możliwości przywrócenia ruchu i niezbędnych do wykonania prac

 

- dodaje Martyna Janduła. 

 

Przypomnijmy. Kolej Nadzalewowa, prowadzącą trasą nad Zalewem Wiślanym, łączy Elbląg z Braniewem. Ostatnie regularne kursy na tej linii odbywały się w 2006 roku. W latach 2010 - 2011 wznowiono je na czas wakacji. W 2012 i 2013 roku pociągi kursowały już tylko na części trasy, Elbląg-Frombork. Od tamtej pory jest nieużywana, a część torów zdążyły już zarosnąć krzaki. Mimo to cały czas nie brakuje zwolenników rewitalizacji linii.

 

Do tematu wrócimy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Citylover
  Poniedziałek, 04.07

  Reaktywować kolej ale jakieś piękne wagony w przystępnej cenie, nie tylko dla turystów i Niemców albo położyć na torach płyty dla rowerów. Przepiękne krajobrazy na rowerowe wycieczki.

 2. 2
  +8
  ~ maszynista
  Poniedziałek, 04.07

  Spytajcie się co z drezynami z Tolkmicka. Wywalone pieniądze w błoto.

 3. 3
  +8
  ~ Turysta.
  Poniedziałek, 04.07

  Stuknijcie się ta koleją w te puste łby. Tylko zrobić, uruchomić, przywrócić. Kto za te mrzonki zapłaci. Gdyby byli pasażerowie w tych pociągach to kolej jezdzlaby do dzisiaj. Kilkoro turystów nie utrzyma tej linii. Pasjonaci reaktywacji niech sami wyłożą pieniądze na ten projekt a nie wzywają samorządy by sfinansowały ich mzonki.

 4. 4
  +8
  ~ EDI
  Poniedziałek, 04.07

  podajcie nazwiska osob ktore doprowadzily ta trase do ruiny, sprzedaly cala kolejowa infrastrukture z dworcami. te osoby powinny trafic do pudla za niegospodarnosc. to podobna historia jak z naszym odkrytym basenem przy spacerowej. ciekawe czy nie pojawia sie te same nazwiska.

 5. 5
  +9
  ~ Fan Gargamela z PO
  Wtorek, 05.07

  Może warto zainteresować się Redakcjo jak to pewne stowarzyszenie z Tolkmicka w której był przedstawiciele władzy samorządowej dostało dotację na drezyny( nie mała), które prawdę mówiąc nie jeździły i po latach teraz co ...jak rozliczono ten projekt?

 6. 6
  --1
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 05.07

  Rozwiązanie jest banalne...musi powstać Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP) znajda się miejsca pracy, będzie działać i wszystko będzie "nasze" a więc każdy będzie dbał. Zacząłbym, aby mieszkańcy powiatu opodatkowali się na 5 zł i już i najważniejsze gonić od tego tak PSL, PIS,PO i Aktywistów Miejskich PO a sukces murowany prawda?

 7. 7
  +6
  ~ Józek od podwózek
  Wtorek, 05.07

  Jak ma być pod Tolkmickiem terminal to linia kolejowa będzie reaktywowana. Innej możliwości nie widzę

 8. 8
  0
  ~ Oczy
  Wtorek, 05.07

  Winni sa zawsze ci sami:tusk putin i unia.

 9. 9
  +3
  ~ Dawny żołnierz
  Wtorek, 05.07

  Nie raz pracowaliśmy na tej trasie w związku z powodzią, jeździło się do Suchacza, Kadyn ,Tolknicka na grzyby atu nagle klops gminy razem z PKP postanowiły zlikwidować w tamtych czasach .Wielka szkoda Teraz w kraju te linie zabytkowe doprowadzają do używalności tylko takim pięknym krajobrazie gminy nad zalewowe mają wielkie opory razem a PKP doprowadzić do używalności ,Nawet wiadukt kolejowy powstał nad rzeką Elbląg a w jakim stanie ( zardzewiały psuje widok tego terenu ) TO PRZYNOSI TAKI WIDOK WSTYD ELBLĄGOWI,GDZIE SĄ RADNI,POSŁOWIE ELBLĄSCY ,,ZEBY SIĘ TĄ SPRAWĄ ZAJĄĆ ALE WIDAĆ ŻE WSZYSCY MAJĄ TO GDZIEŚ,ESTETYKA CHYBA JEST WAŻNA.

 10. 10
  +3
  ~ ReaktywowaćNadzalewówkę!
  Wtorek, 05.07

  Gdzie są radni i prezydent, taka atrakcja, a zero działań i inicjatywy miasta ! Zamiast naciskać PLK na remont i przywrócenie tej trasy do sprawności. Inne samorządy zazdroszczą takiej perełki, za to mieszkańcy powinni podziękować przy najbliższych wyborach.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2477538585663