Niedziela, 24.09.2023, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Troje dzieci na jedno miejsce". To rekrutacyjny hit, czy elbląskie przedszkola są przepełnione?

15.06.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Troje dzieci na jedno miejsce". To rekrutacyjny hit, czy elbląskie przedszkola są przepełnione?
Fot. archiwum redakcji

Wręcz o dramatycznej sytuacji w przedszkolach mówią samorządowy. W wielu miastach brakuje miejsc dla dzieci, również tych, które uciekły przed wojną z Ukrainy. Jak sytuacja wygląda w Elblągu?

 

Rekrutacja do elbląskich przedszkoli już się zakończyła. W tym roku najbardziej obleganą placówką było Przedszkole nr 18, które od kilku miesięcy cieszy się nową siedzibą. Zainteresowanie było tak duże, że utworzono w nim dodatkowy oddział. Miejsca dla wszystkich chętnych jednak nie starczyło. 

 

Podczas tegorocznej rekrutacji przedszkole przy ul. Mielczarskiego rzeczywiście było bardzo oblegane. Elblążanie chcieli, aby ich dziecko znalazło się właśnie w tym przedszkolu. Po raz pierwszy chętnych było więcej niż miejsc  - troje dzieci na jedno miejsce

- mówiła Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu dziś, 15 czerwca, podczas Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji. 

 

Małgorzata Sowicka zapewnia jednak, że w Elblągu wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym mają zapewnione miejsce w placówce. Tylko przedszkoli samorządowych w naszym mieście działa 21, do tego dochodzi 11 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i placówki prywatne. 

 

Łącznie mamy 4 351 przedszkolaków. Wśród nich 2 923 zapisanych, w wyniku rekrutacji, do oddziałów przedszkolnych i przedszkoli prowadzonych przez gminę Miasto Elbląg. Jeśli chodzi o edukację przedszkolną prowadzoną przez inne podmioty, będzie z niej korzystało 1679 dzieci. Nie mamy takiej sytuacji, że są dzieci, które nie dostały się do przedszkola. Dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami, bo może się zdarzyć, że jeszcze jakieś dzieci będą chciały skorzystać z przedszkola

- dodaje Małgorzata Sowicka.

 

Każdy rodzic w trakcie rekrutacji mógł wybrać trzy placówki, w tym placówkę pierwszego wyboru. Jak podkreśla dyrektorka Departamentu, jeśli zdarzyło się, że dziecko nie dostało się do wybranego przedszkola, prezydent był zobowiązany do tego, aby wskazać miejsce w innym przedszkolu.

 

W elbląskich przedszkolach opiekę i edukację znajdują również dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie. 

 

- Zapewniamy edukację przedszkolną 70 dzieciom z Ukrainy. Są one przyłączane do istniejących już oddziałów przedszkolnych - aktualnie, w takich przypadkach, przepisy pozwalają powiększyć grupę do 28 osób - dodaje dyrektor Departamentu Edukacji UM w Elblągu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ swój
  Środa, 15.06

  ukraińskie dzieci maja pierwszeństwo

 2. 2
  --2
  ~ Sss
  Środa, 15.06

  Won na ukraine

 3. 3
  +6
  ~ aggat
  Środa, 15.06

  Przedszkole nr 18 to przerost formy nad treścią...dobrze byłoby,aby kadra też była na takim poziomie jak budynek.

 4. 4
  +6
  ~ Spokojnie
  Czwartek, 16.06

  Spece z PiSu to naprawią, prawda? Czarnek już leci ratować sytuację

 5. 5
  --2
  ~ mis
  Czwartek, 16.06

  czy to jest polska ?czy upaina dla polskich dzieci brakuje miejsc a przyjmuja banerowcow ?gdzie my zyjemy i na co ida nasze podatki

 6. 6
  --5
  ~ won do siebie
  Czwartek, 16.06

  wystarczy pare słów po ukrainsku i juz miejsce jest.

 7. 7
  +4
  ~ Kryspin
  Czwartek, 16.06

  Zaczyna się ujadanie ruskich trolli także i u nas.

 8. 8
  +6
  ~ A winni
  Czwartek, 16.06

  Kto zlikwidował przedszkola i szkoły UM ratusz w Elblągu. Do nich pretensje.

 9. 9
  +9
  ~ zostaw ukraine w spokoju
  Czwartek, 16.06

  ~ swój -To nie ukraińskie dzieci maja pierszenstwo tylko te dzieci ktorych rodzice nie pracuja pobierają socjal i płaca za przedszkole 1zł. Tak złotówkę. Mamusia w czasie gdy dziecko jest w przedszkole przesiaduje z kolezankami na kawce. To jest obraz elblaskich przedszkoli.

 10. 10
  +4
  ~ Pracownik
  Czwartek, 16.06

  Witam liczba dzieci w przedszkolach wzrasta do 28 a etaty dla pracownikow poobcinane.Nauczyciele borykają się z tym ze sa sami nawet nie ma czasami kto z dziecmi isc do toalety.To jest skandal urzad w Elblagu oszczędza na bezpieczeństwie dzieci .To smutne ax sie cos wydarzy złego ale wszystko będzie ze nauczyciel zawinił.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1984589099884