Niedziela, 19.05.2024, Imieniny: Mikolaj, Piotr, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prezes EPECu: Z każdych 100 zł, które mieszkańcy płacą za ciepło, średnio 63 zł trafia do EKO

10.06.2022, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezes EPECu: Z każdych 100 zł, które mieszkańcy płacą za ciepło, średnio 63 zł trafia do EKO

W maju Energa Kogeneracja uzyskała zgodę prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podniesienie cen aż o 80%. EPEC też zapowiedział wzrost cen. - Z każdych 100 zł, które mieszkańcy płacą za ciepło, średnio 63 zł trafia do EKO – wyjaśnia Andrzej Kuliński, prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

 


Co powoduje podwyżki i jak wpłyną one na portfel mieszkańców? - Zacznijmy od krótkiego przypomnienia, kto jest kim. Energa Kogeneracja (EKO) to spółka Skarbu Państwa, która w Elblągu produkuje ciepło i sprzedaje je Elbląskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej. EPEC także produkuje ciepło, ale w znacznie mniejszym stopniu – tłumaczył Andrzej Kuliński. - Naszym zadaniem jest także dostarczenie ciepła mieszkańcom miasta.

 

Z każdych 100 zł, które mieszkańcy płacą za ciepło, średnio 63 zł trafia do EKO. Są to opłaty za produkcję ciepła przez tę spółkę. Pozostała część, czyli 37 zł, pokrywa opłaty EPEC za przesył i produkcję ciepła

 

– zaznaczył prezes EPEC.


Jak podkreśla Andrzej Kuliński sytuacja na rynku ciepłowniczym zmienia się bardzo dynamicznie. - Obserwujemy ogromny skok cen wszystkich nośników energii, zarówno węgla, biomasy czy gazu ziemnego, które są paliwem w elbląskich źródłach ciepła – podkreślił. - Duże zwyżki notują także ceny uprawnień do emisji CO2.

 

Mimo to jesteśmy zaskoczeni tak dużą podwyżką ze strony EKO. Jest ona dla nas niezrozumiała. Ostatnia podwyżka EKO dla EPEC wyniosła 80%, co przekłada się na zwiększenie rachunków dla mieszkańców aż o 50%

 

- zauważa Andrzej Kuliński.

 

Prezes EPEC przyznaje, że jesienią również czeka spółkę zmiana taryfy. - Poinformowaliśmy o tym naszych klientów z półrocznym wyprzedzeniem – mówił. - Szacunkowy wzrost wynosi około 10%, czyli poniżej obecnego poziomu inflacji. Jednak o jego finalnej wartości zdecyduje Prezes URE.


EPEC zrezygnował z systemu unijnego - opłat za CO2 i zmniejszył dostępną moc ciepłowni. Czy to znaczy, że będzie produkować mniej ciepła? - System handlu uprawnieniami do emisji CO2 tzw. EU-ETS został wprowadzony w roku 2005 i obejmuje m.in. źródła ciepła o mocy powyżej 20 MW w paliwie – opowiada Andrzej Kuliński. - Celem jest doprowadzenie do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprzez uwzględnienie kosztu emisji CO2 w produkcji energii i wyrobów przemysłowych. Poprzez doposażenie naszych kotłów przy ul. Dojazdowej w układy automatyki, ograniczyliśmy łączną moc do wartości 19,5 MW.

 

Wcześniej przeprowadzone analizy wykazały, że poprzez “spłaszczenie” profilu produkcji ciepła naszej ciepłowni można dostarczyć dotychczasową ilość ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej, przy jednoczesnym zmniejszeniu jej mocy. Zapotrzebowanie mocy cieplnej systemu jest liczone dla temperatury zewnętrznej obliczeniowej tj. -18 st. C. i moc ta jest rozdzielana na poszczególne źródła ciepła. Zatem – ciepła nie zabraknie, a ceny nie wzrosną tak drastycznie, jak by to było przy utrzymaniu dotychczasowej mocy

 

– mówił prezes EPEC.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +31
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 10.06

  No cóż EPEC nie ma szczęścia do prezesów , ehh mieszkańcy nie maja szczęścia.....Czy można prosić o uzupełnienie artykułu ilu pracowników pracuje w EP{ECU i jaka jest średnia pensja oraz ile zarabia prezes? To rzuci nowe spojrzenie kto za co płaci....prawda?

 2. 2
  +22
  ~ słowo honoru - Wituś
  Piątek, 10.06

  Wkrótce ceny na parowozy pójdą w górę - zarządy spółdzielni mieszkaniowych pośpieszcie się.

 3. 3
  +31
  ~ Ukrop
  Piątek, 10.06

  p. prezesie, kto jest rzecznikiem prasowym firmy ( ponieważ niewiele jest do przekazania, zazwyczaj robił to prezes lub któryś z kierowników). Czy prawdą jest, że od 2 lat jest to ........ z Gdańska za kolosalne pieniądze miesięcznie? Odwagi, panie prezesie.

 4. 4
  +25
  ~ ***NO PRAWDA !
  Piątek, 10.06

  Wciskania kitu już nie przyjmujemy. Nie damy się wydymać !

 5. 5
  +28
  ~ prawda wyzwala
  Piątek, 10.06

  W EPECu pracuję ludzie z nadania partyjnego (prócz pracowników fizycznych) Pociotki z różnych opcji politycznych. Ludzie ci jak by popatrzał zarabiają NIBY normalnie ale jakby przyjrzeć sie ich dodatkom typu nagrody,premie to sa to bardzo duze pieniadze,które trafiaja do ich kieszeni. Trzeba to powiedziec mieszkańcom niech wiedza dlaczego mamy takie drogie ciepło i dlaczego nic nie można z tym zrobić.

 6. 6
  --26
  ~ Elblążanka
  Piątek, 10.06

  Jak można kogoś oczerniać. Prezes EPECu to mądry, rozsądny człowiek. Dobrze kieruje firmą i jego działania są jak najbardziej trafne i słuszne. Łatwo kogoś krytykować proszę spojrzeć na siebie. Jak komuś się praca nie podoba zawsze można z niej odejść. Jeśli komuś źle to rynek pracy szeroki.

 7. 7
  +24
  ~ @Elblążanka
  Piątek, 10.06

  Łubu dubu? A prezesa nikt nie oczernia - w końcu jest z Gdańska gdzie na Elbląg czekają. Mnożą się ludzie królika. Wybory o fotel prezydenta miasta wygra ten kto przedstawi program reform UM i spółek miejskich i go zrealizuje. Kumple królika mnożą się jak te australijskie, dlatego prezes zatrudnia kumpli zewsząd.

 8. 8
  +25
  ~ Ryszard Klim
  Piątek, 10.06

  Jeżeli w obiegu publicznym nie pojawi się informacja, że zniknęły stamtąd trójmiejskie firmy marketingowe, prawne, doradcze, konsultingowe, rzecznikowe, itp.- to określenie "oszczędność" w tym wydaniu jest martwym. A nie zniknęły, bo odmawia się dostępu do informacji publicznej o umowach i dochodach.

 9. 9
  +13
  ~ obserwator zdarzeń
  Piątek, 10.06

  Panie Klim może szerzej. w temacie. Jest Pan górą. Brawo.

 10. 10
  +20
  ~ moja ocena
  Piątek, 10.06

  Rolnik sprzedaje swoje płody za grosze . zarabia pośrednik. EPEC by tak chciał . A tu bardzej normalnie producent zarabia to oczywiste a pośrednik , pośrednik nas łupi. Tylko prywatyzacja . Tzw prywaciarz dawno przygotował by dojazdową do nowych warunków. 7 lat mało ?. Kolejne wymiany rur , termis miało to dać zmniejszenie strat 3,4,5% atu wzrosły. I co dalej mamy słuchać te bzdury o stratach?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.79942011833191